Kantopeksja - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Plastyka powiek jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych. Zabieg z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, co potwierdzają między innymi statystyki Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Plastycznych. W 2020 r. operacja plastyczna powiek znalazła się na piątym miejscu listy najpopularniejszych procedur z zakresu chirurgii plastycznej w Stanach Zjednoczonych. Jedną z odmian plastyki powiek jest kantopeksja. Czym jest i na czym dokładnie polega ten zabieg?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.
Opadające powieki, "kurze łapki" czy szare cienie sprawiają, że oczy stają się smutne, pozbawione blasku i automatycznie postarzają całą twarz. Operacja plastyczna powiek jest tymczasem w stanie odwrócić efekty naturalnych procesów starzenia się skóry, które przejawiają się utratą jej napięcia i elastyczności. W 2020 r. w samych Stanach Zjednoczonych wykonano ponad 85 tysięcy takich zabiegów. Plastyka powiek plastyce powiek jednak nierówna. Jedną z odmian procedury jest kantopeksja. Czym wyróżnia się ta technika zabiegowa?

Na czym polega kantopeksja?

Celem kantopeksji jest wzmocnienie napięcia kącika zewnętrznego oka, poprzez umocowanie jego końca do kostnego brzegu oczodołu. Procedura wiąże się zatem z koniecznością przecięcia dolnej odnogi więzadła bocznego oraz, niejednokrotnie, przerwania ciągłości mięśnia okrężnego oka z usunięciem jego fragmentu i uwolnienia tych struktur od  tarczki oka, która stanowi swego rodzaju rusztowanie dla powieki. Po usunięciu tkanek tylnej powierzchni oka, więzadło zewnętrzne oka zostaje przytwierdzone szwami niewchłanialnymi do brzegu oczodołu. W ten sposób problem opadającej powieki zostaje zlikwidowany.

Wskazania do kantopeksji

Kantopeksja może stanowić uzupełnienie blefaroplastyki, czyli tradycyjnej operacji plastycznej powiek, poprzez wzmocnienie napięcia tkanek w wymiarze poziomym. Zabieg warto rozważyć, gdy:

  • zewnętrzny kącik oka jest naturalnie położony niżej niż wewnętrzny
  • zewnętrzny kącik oka zaczyna "opadać" pod wpływem procesu starzenia
  • znaczna utrata napięcia skóry wokół oczu staje się widoczna

Szczegóły zabiegu i zalecenia lekarskie

Kantopeksja wykonywana jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, a dzięki temu, że po zabiegu nie występują uporczywe dolegliwości bólowe, nie ma potrzeby stosowania silnych środków przeciwbólowych. Blizna po cięciu chirurgicznym jest zlokalizowana tuż pod brzegiem rzęskowym a jej najbardziej zewnętrznie wysunięta część chowa się w naturalnej zmarszczce przy zewnętrznym kącie oka, przez co jest ona praktycznie niewidoczna.

Ważne: Po zabiegu kantopeksji ból jest na tyle mały, że nie potrzeba silnych środków przeciwbólowych.

W pierwszych dniach po zabiegu na operowaną okolicę naklejane są niewielkie plasterki, których zadaniem jest odciążenie delikatnego rusztowania "nowej powieki". W tym czasie obecne są zasinienia i obrzęki, co jest naturalną konsekwencją interwencji chirurgicznej. W okresie dwóch pierwszych tygodni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego i wszelkich sytuacji, które prowadzą do podwyższenia ciśnienia tętniczego, a zatem również gorących kąpieli czy pobytu w saunie. Opuchlizna powinna ustąpić najdalej po 14 dniach, jednak ostateczne efekty kantopeksji można ocenić dopiero po upływie 3 miesięcy.

Uwaga: Blizna po zabiegu kantopeksji jest praktycznie niewidoczna.

Kantopeksja a kantoplastyka

Kantopeksja i kantoplastyka są często ze sobą mylone, jednak zabieg kantopeksji jest zdecydowanie mniej inwazyjny i obarczony minimalnym ryzykiem wystąpienia ewentualnych powikłań. Nieco inne są również wskazania do obu procedur. W przypadku kantoplastyki jest to przede wszystkim charakterystyczne wywinięcie powieki na zewnątrz lub przepuklina tłuszczowa pod oczami.

Kantopeksja - cena zabiegu

Zarówno kantopeksja, jak i kantoplastyka to operacje uzupełniające plastykę powiek. Efekty obu procedur utrzymują się nawet kilkanaście lat i poprawiają ogólny wygląd twarzy, która po operacji wydaje się radośniejsza i bardziej wypoczęta. Ceny kantopeksji w polskich klinikach są bardzo zróżnicowane i wynoszą z reguły od 2000 do 5000 zł. Kantoplastyka jest droższa - za taki zabieg zapłacimy od 3000 do 7000 zł.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Plastyka powiek

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 57

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…