Nowoczesne metody odsysania tkanki tłuszczowej

Odsysanie tłuszczu należy do jednych z najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej. Tego rodzaju procedury pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wielu różnych okolic ciała. Odbywać się to może przy wykorzystaniu jednej z kilku różniących się od siebie zastosowanym mechanizmem działania, nowoczesnych metod odsysania tkanki tłuszczowej.

Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Medycznym terminem, określającym zabiegi odsysania tkanki tłuszczowej, jest liposukcja. Jako pierwszą osobę, która próbowała znaleźć sposób na usuwanie niechcianego tłuszczu z ciała, wymienia się francuskiego chirurga Charlesa Durariera. Z zabiegami, wykonywanymi przez tego lekarza, wiązały się jednak znaczne komplikacje (takie jak martwica tkanek), co zapewne było powodem kilkunastoletniego zahamowania prac nad techniką liposukcji. 

Ważną rolę w historii zabiegów odsysania tłuszczu odegrała dwójka ginekologów: Arpad i Giorgio Fisher. To właśnie dzięki pracy tych włoskich lekarzy w latach 70. XX wieku dostępne stało się jedno z narzędzi medycznych, tzw. kaniula, które obecnie nadal jest stosowane w zabiegach liposukcji do usuwania zbędnych tkanek. Mimo bezsprzecznego rozwoju, przez pierwsze lata po wprowadzeniu liposukcji zabiegi i tak były nierzadko krytykowane ze względu na występujące po nich komplikacje (takie jak np. nadmierne krwawienia).

Obecnie (po praktycznie 50 latach od pierwszych procedur odsysania tłuszczu) liposukcja jest zabiegiem bezpiecznym dla pacjentów, co więcej - cieszy się ona stosunkowo dużą popularnością. Według danych zebranych przez ISAPS (International Society of Aesthetic Plastic Surgeons), w 2014 roku na świecie przeprowadzono ponad 1,3 miliona takich zabiegów.

Liposukcja - procedura, której techniki wykonywania wciąż są udoskonalane

Odessać tłuszcz można prawie z każdej okolicy, z której chciałby się go pozbyć dany pacjent. Zabiegi przeprowadzane są zarówno w obrębie brzucha, pośladków czy ud, ale i w okolicy podbródka, piersi czy ramion i pleców. Pozyskiwany podczas liposukcji materiał może ulegać albo degradacji, albo też (przy zachowaniu odpowiedniej techniki jego pobierania) posłużyć innym celom, takim jak powiększenie własną tkanką tłuszczową piersi czy penisa.

Klasyczna liposukcja (SAL - Suction-Assisted Liposuction) to zabieg, bazujący na wprowadzeniu w okolice tkanki tłuszczowej kaniuli, która jest połączona z generatorem podciśnienia. Pod wpływem zachodzących zjawisk dochodzi podczas niej do odessania tkanki tłuszczowej. Metoda ta nadal znajduje się w użyciu, istnieje jednak szereg innych, nowszych technik liposukcji, które bazują na wykorzystaniu zupełnie innego rodzaju zjawisk.

Odsysanie tłuszczu przy wykorzystaniu infradźwięków i laserów

Liposukcja nutacyjna NIL (Nutational Infrasonic Liposuction) bazuje na zastosowaniu infradźwięków. Umieszczana w okolicy tkanki tłuszczowej kaniula jest wprowadzana w drgania, co pozwala na delikatne rozbijanie komórek tkanki tłuszczowej.  Należy wspomnieć, że proces ten rzeczywiście jest delikatny, ale jednocześnie pozwala on na usunięcie nawet zwłókniałych rejonów tkanki tłuszczowej. Podczas procedury nie jest generowane ciepło, dlatego też zabiegi liposukcji nutacyjnej NIL mogą być szczególnie korzystne u tych pacjentów, u których odessany materiał miałby później służyć do wykonania przeszczepu tkanki tłuszczowej (wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do zniszczenia odsysanych komórek). Infradźwięki mają jeszcze jedną, zapewne bardzo istotną dla pacjentów zaletę: wpływają one na zakończenia nerwowe, minimalizując w ten sposób ewentualne dolegliwości bólowe.

Z kolei podczas liposukcji LAL (Laser-Assisted Liposuction) doprowadzana wiązka światła laserowego powoduje rozpuszczenie komórek tkanki tłuszczowej, które później są wyprowadzane poza ciało pacjenta. Laser wpływa nie tylko na tłuszcz, ale i na naczynia krwionośne: na skutek energii cieplnej dochodzi w nich do zjawiska koagulacji, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko występowania krwawień. Ciepło wpływa również na okoliczne tkanki, w tym na skórę, która po liposukcji laserowej może stawać się bardziej jędrna - takie działanie jest szczególnie korzystne u tych pacjentów, którzy borykają się zarówno z nadmiarem tłuszczu, jak i skóry.

Liposukcja wibracyjna i wodna

PAL (Power-Assisted Liposuction) to zabieg liposukcji, podczas którego zastosowanie znajdują wibracje. Używane kaniule są mniejsze w porównaniu do tych, których używa się w innych typach zabiegu odsysania tłuszczu. Poruszają się one z częstością nawet 3 000 razy na minutę, doprowadzając do rozbicia komórek tkanki tłuszczowej. Proces jest zautomatyzowany (lekarz przeprowadzający zabieg nie musi sam wprawiać kaniuli w ruch), dzięki czemu osiągana jest większa precyzja.

Liposukcja wodna WAL (Water Jest Assisted Liposuction) bazuje na wprowadzeniu pod ciśnieniem specjalnego roztworu w okolicę, z której usuwany ma być tłuszcz. Pod jego wpływem dochodzi do rozluźnienia struktur tkanki tłuszczowej (z jednoczesnym oszczędzeniem innych struktur, takich jak naczynia krwionośne czy nerwy), ale i do znieczulenia poddawanego zabiegowi obszaru - roztwór zawiera również substancje znieczulające. Rozluźniony materiał można łatwo usunąć, komórki te nie ulegają destrukcji, dzięki czemu (podobnie jak w przypadku liposukcji NIL) można przy ich użyciu wykonać zabiegi powiększania pewnych narządów własnym tłuszczem.

Ultradźwięki i ich zastosowanie w odsysaniu tłuszczu

Liposukcja VaserLipo to zabieg, którego podstawą jest stosowanie ultradźwięków. Głowica, która generuje te właśnie fale, wprowadzana jest w obszar, z którego tłuszcz ma zostać usunięty. Pod wpływem ultradźwięków tkanka tłuszczowa zmienia swoją konsystencję - przybiera ona postać emulsji. Istotne jest w tym wypadku to, że ultradźwięki skutecznie działają na niechcianą tkankę, przy czym oszczędzone zostają inne struktury - jak nerwy i naczynia. W przypadku liposukcji VaserLipo usuwany materiał (ze względu na jego dobry stan) również może zostać wykorzystany do zabiegów powiększania narządów własnym tłuszczem. Za inną zaletę tej metody odsysania tłuszczu z pewnością można uznać fakt, że ze względu na jej delikatność procesy rekonwalescencji zajmują znacznie mniej czasu niż w przypadku innych technik.

Nowoczesne metody odsysania tkanki tłuszczowej: ceny w Polsce i za granicą

Cena zabiegu liposukcji zależna jest zarówno od okolicy ciała, z której tłuszcz jest usuwany, jak i od techniki zabiegowej. Laserowe odsysanie tłuszczu można we Wrocławiu przebyć za 2 000 złotych, z kolei w przypadku wyboru liposukcji wodnej WAL, w Krakowie pacjent musi liczyć się z kosztami przewyższającymi 3 500 złotych. Osoby zdecydowane na odsysanie tłuszczu VaserLipo we Wrocławiu powinny być przygotowane na poniesienie wydatku sięgającego 6 000 złotych, z kolei liposukcja infradźwiękowa NIL w Poznaniu wykonywana jest od 4 000 złotych.

Z różnych względów zabiegi odsysania tłuszczu wykonywane poza Polską związane z wyższymi kosztami. Przykładowo w amerykańskiej Sono Bello, sieci posiadającej ponad 30 placówek rozlokowanych w obrębie Stanów Zjednoczonych, wykonanie liposukcji laserowej w jednym obszarze ciała kosztuje 1 295 dolarów, czyli prawie 5 000 zł. Z kolei w brytyjskiej Alex Chambers Medical & Aesthetic Practic, placówce zlokalizowanej w Londynie, ceny liposukcji metodą VaserLipo rozpoczynają się od 2 500 funtów, czyli ponad 12 750 zł.

Źródła: www.emedicine.medscape.com; www.liposuction.com; www.sonobello.com; www.dralexchambers.co.uk; www.medicalnewstoday.com; www.liposite.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Liposukcja NIL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 10

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…