Turystyka medyczna - najpopularniejsze zabiegi wykonywane w Polsce

Polska jest krajem o ogromnym potencjale w zakresie turystyki gospodarczej., który oferuje leczenie nawet o 80% tańsze niż w innych krajach europejskich Z tego powodu polskie placówki medyczne każdego roku odwiedza coraz większa liczba zagranicznych pacjentów, którzy decydują się przede wszystkim na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, stomatologii oraz chirurgii ogólnej i naczyniowej.

Czas czytania
2 min.

Zagraniczni pacjenci chętnie przyjeżdżają do Polski, by skorzystać z usług polskich gabinetów i klinik stomatologicznych. Leczenie stomatologiczne w naszym kraju jest nawet 60-80% tańsze w porównaniu do innych państw UE, przy zachowaniu tych samych standardów. Według Jadwigi Szopy z krakowskiej kliniki stomatologicznej, zagraniczni pacjenci najchętniej wybierają implanty stomatologiczne, wybielanie zębów i zabiegi z zakresu protetyki, przede wszystkim korony. Dużym powodzeniem cieszą się także usługi ortodontyczne, które wykonują przede wszystkim pacjenci z Norwegii, gdzie specjalistów z zakresu ortodoncji jest bardzo niewielu, przez co zabiegi są wyjątkowo kosztowne i trzeba na nie długo czekać.

Zagraniczni turyści – przede wszystkim z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Niemiec i państw skandynawskich – najczęściej wybierają placówki stomatologiczne w Warszawie, Krakowie, Szczecinie, Katowicach i Wrocławiu. Wielu pacjentów zza granicy przyjeżdża do warszawskiej kliniki Dentistica, szczecińskiej placówki Stomatologia na Podzamczu czy katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej Roman Borczyk. Zagraniczni pacjenci chętnie wybierają kliniki krakowskie, w tym wspomnianą już placówkę INDEXMEDICA - około 40% wszystkich jej pacjentów stanowią Brytyjczycy, Irlandczycy i Skandynawowie. Również lek. stom. Agata Machowska z krakowskiego Studia Stomatologicznego Agmadent zauważa, że zagraniczni goście - przede wszystkim Brytyjczycy, Austiacy i Włosi - to już ponad 20% wszystkich pacjentów placówki.

Piękne piersi, płaski brzuch

Ogromnym zainteresowaniem zagranicznych pacjentów cieszą się także zabiegi chirurgii plastycznej. Szczególnie często wykonywane są zabiegi powiększania piersi, na które do Polski przyjeżdżają Brytyjki, mieszkanki państw  skandynawskich i Niemki. Pacjentki zza granicy najchętniej wybierają renomowane kliniki w największych polskich miastach, na przykład Klinikę Chirurgii Plastycznej Dr Andrzeja Sankowskiego w Warszawie czy bydgoskie Centrum Medyczne Bieńkowski.

Brytyjki, Irlandki, Amerykanki oraz Niemki często decydują się także na zabiegi odsysania tłuszczu, korzystając z szerokiej oferty nowoczesnych metod, stosowanych w polskich placówkach. Na zabieg przyjeżdżają m.in. do katowickiego Centrum Estetyki Ciała – nowoczesnej kliniki, która jako pierwsza w Polsce wprowadziła do swojej oferty zabiegi wykonywane metodą Vaser Lipo HD. Wiele pacjentek decyduje się także na zabiegi w szczecińskiej Klinice Chirurgii Plastycznej Artplastica. Jak zauważa Monika Chomiuk, manager tej placówki, plastyka brzucha, liftingi twarzy i korekcje piersi to zabiegi, najczęściej wykonywane przez pacjentki zza granicy, przede wszystkim dlatego, że w ich przypadku różnica w cenie jest najbardziej zauważalna.

Zabiegi specjalistyczne coraz bardziej popularne

Coraz większą popularnością wśród zagranicznych pacjentów cieszą się też zabiegi specjalistyczne z zakresu chirurgii ogólnej i naczyniowej oraz bariatrii, które na Zachodzie są wyjątkowo kosztowne. Do Polski na tego typu operacje przyjeżdżają przede wszystkim Brytyjczycy, Niemcy, Szwedzi, Rosjanie i Amerykanie. Zarówno Magdalena Zwierzyniecka, rzeczniczka prasowa Swissmed Centrum Zdrowia SA, jak i Agnieszka Dziedzic-Pasik z Centrum Medycznego Damiana zauważają, że systematycznie rośnie liczba zagranicznych pacjentów, którzy decydują się na wykonanie tego typu zabiegów właśnie w polskich placówkach. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zabiegi leczenia otyłości, przede wszystkim poprzez zastosowanie balonu żołądkowego oraz operację by-passu żołądka. Zagraniczni pacjenci decydują się też na zabiegi usunięcia woreczka żółciowego oraz wstawienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego.


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Stomatologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…