Rodzaje licówek stomatologicznych

Licówki zrewolucjonizowały stomatologię estetyczną, ponieważ umożliwiły na uzyskanie równych, białych zębów bez konieczności ich spiłowywania, co jest konieczne podczas stosowania koron. Licówki pozwalają na korektę kształtu i koloru zębów, a także pourazowych w ich obrębie. Mają postać cienkich płytek, które są przymocowywane do lekko spiłowanej powierzchni zęba. Uzyskany dzięki licówkom efekt estetyczny jest szybki i trwały.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zęby są wizytówką każdego człowieka. Idealny uśmiech powinien być biały, a zęby równe. Niestety natura nie zawsze jest tak łaskawa i w uzyskaniu pięknych zębów często trzeba jej pomóc. Dla osób, które posiadają zdrowe zęby i dziąsła, a korekty wymaga jedynie ich kształt i kolor, idealnym rozwiązaniem mogą być licówki stomatologiczne. Odpowiednio ukształtowane płytki z wytrzymałej substancji są przyklejane do wargowej (zewnętrznej) powierzchni zęba i pozwalają na uzyskanie ich optymalnego kształtu, długości oraz koloru, bez konieczności całkowitego opiłowywania lub wyrywania zdrowych zębów. 

W zależności od oczekiwanego efektu oraz zasobności portfela można się zdecydować na wykonanie licówek z określonego materiału, a do wyboru są m.in. licówki akrylowe, kompozytowe, porcelanowe i pełnoceramiczne, dostępne są także bardzo cienkie licówki, które nie wymagają szlifowania zębów przed zabiegiem ich nałożenia.

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych?

Najtańsze są licówki akrylowe - ich koszt mieści się w przedziale od 60 do 300 zł. Są stosowane jako rozwiązanie tymczasowe, zakłada się je zwykle na czas oczekiwania na licówki porcelanowe. Po upływie maksymalnie dwóch lat muszą być wymienione. Licówki akrylowe charakteryzuje większa masa i grubość od tych wykonanych z innych tworzyw, przez co dają gorszy efekt estetyczny i mniejszy komfort użytkowania.

Licówki kompozytowe są wykonane z kilku zmieszanych z sobą materiałów. Zaletą tego rodzaju licówek jest szybki czas wykonania oraz stosunkowo niska cena (150 - 900 zł). Z łatwością można zmienić kolor lub kształt licówki, co ułatwia jej dopasowanie do zgryzu pacjenta. Licówka kompozytowa może być stosowana zarówno jako wypełnienie stałe, jak i tymczasowe. Wadą licówek kompozytowych jest ich jednolity kolor, który wygląda nieco nienaturalnie. Kompozyt ma tendencję do zmiany koloru, wraz z upływem czasu może on żółknąć. Proces ten można spowolnić odpowiednio dbając o higienę oraz profesjonalnie czyszcząc zęby u stomatologa.

Licówki porcelanowe (ceramiczne) są droższe od wyżej wymienionych (900 - 2 500 zł), ale dzięki właściwościom optycznym zastosowanych materiałów zapewniają bardziej naturalny wygląd zębów. W zależności od koloru i stanu naturalnego uzębienia, można zastosować ceramikę skaleniową lub leucytową, a u części pacjentów konieczna jest nieprzezierna podbudowa z tlenku cyrkonu lub tlenku aluminium. Licówki ceramiczne charakteryzują się dobrą wytrzymałością (szacuje się ją na okres 10- 15 lat). Długi okres użytkowania oraz akceptowalna cena sprawiają, że licówki porcelanowe są najczęściej wybierane przez pacjentów.

Najlepszy efekt estetyczny daje wykorzystanie licówek pełnoceramicznych. W przeciwieństwie do licówek porcelanowych, nie mają one domieszki metalu. Wykorzystanie tego typu wypełnienia daje bardzo naturalny efekt, licówki są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Co więcej, ten rodzaj licówek może być wykonany na jednym z kilku dostępnych systemów, bezpośrednio w gabinecie stomatologicznym. Pozwala to na skrócenie czasu odbudowy zębów nawet do około 2 godzin. Wadą licówek pełnoceramicznych dla niektórych pacjentów może być ich cena, która zawiera się w przedziale od 1 000 do 3 000 zł za jedną licówkę.

Założenie licówek wiąże się z koniecznością niewielkiego oszlifowania wargowej powierzchni zębów. Od niedawna istnieje jednak możliwość zastosowania porcelanowych licówek bez szlifowania (ultracienkich), tzw. "chipsów". Licówki te mają grubość 0,2- 0,3 mm, dzięki czemu po przyklejeniu w minimalnym stopniu zwiększają grubość zęba. Przy ich pomocy można zlikwidować diastemę, wydłużyć zęby i wyrównać ich koloryt, nie da się natomiast przy ich zastosowaniu skrócić ani zrotować zębów. Dzięki braku konieczności szlifowania, założenie "chipsów" jest zabiegiem odwracalnym. Cena ultracienkich licówek wynosi od 1 200 do 2 800 zł.

Źródła: www.forumstomatologiczne.pl; www.kliniki.pl; www.termedia.pl; www.mp.pl.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Licówki zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…