Implanty - nowoczesne uzupełnienia protetyczne

Implanty stomatologiczne to przełomowa technologia umożliwiająca pacjentom odzyskanie zdrowego i pięknego uśmiechu o naturalnym wyglądzie. Są rozwiązaniem uniwersalnym, medycznie dostępnym dla większości pacjentów, bezpiecznym i bezbolesnym. Dają spektakularne efekty na wiele lat, warto zatem wiedzieć jakie są ich rodzaje, kto nie może z nich skorzystać, a także ile może kosztować taka implementacja.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Braki w uzębieniu stanowią nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, ponieważ zaburzają funkcję żucia, a także prowadzą do degradacji kości szczęki. Tutaj pomocą w walce o komfort i zdrowie stają się implanty stomatologiczne, które są powszechnie stosowanym zarówno na świecie, jak i w Polsce nowoczesnym uzupełnieniem protetycznym.

Czym są implanty i jakie są ich rodzaje?

Implant zęba to innowacyjny i nowoczesny rodzaj protezy stomatologicznej, której zadaniem jest uzupełnienie czy wręcz odbudowa uzębienia. Zaletą tego typu metody jest jej uniwersalność, ponieważ takie rozwiązanie można zastosować niemalże u wszystkich pacjentów. Istnieje wiele różnych klasyfikacji implantów, a podstawowy podział dotyczy materiału, z jakiego zostały wykonane. Do wyboru mamy implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Pierwszy rodzaj uzupełnień jest stosowany przez specjalistów implantologii już od wielu lat. Tytan jest metalem obojętnym dla organizmu ludzkiego, a przy tym bardzo wytrzymałym. Wszczepiony w kość zrasta się z tkanką kostną w ciągu kilku miesięcy. Drugi typ implantów to nowsze rozwiązanie, które eliminuje ryzyko uwidocznienia metalicznego koloru implantu tytanowego w razie opuszczenia się linii dziąseł. Implanty cyrkonowe (ceramiczne) przypominają ludzką kość, są również dobrze tolerowane przez organizm. Są trwałe, odporne na ścieranie i zmiany temperatury w jamie ustnej.

Implanty jedno- i dwufazowe

Wśród implantów wyróżnia się również uzupełnienia jednofazowe i dwufazowe. W pierwszym przypadku zabieg wszczepienia trwa około godziny i efekt jest natychmiastowy. Takie rozwiązanie zaleca się szczególnie w przypadku zębów przednich. Z kolei implanty dwufazowe zakłada się stopniowo, zaczynając od wszczepienia samego implantu, który zastępuje korzeń brakującego zęba. Dopiero, gdy rana się wygoi (po kilku miesiącach), zakładana jest korona zęba. Na implantach montuje się nie tylko pojedyncze korony zębowe, ale również stanowią one bazę dla pełnych mostów protetycznych.

Dlaczego wybrać implanty?

Wszczepianie implantu stomatologicznego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, zatem jest bezbolesne i nie trwa długo. Rozwiązanie to niewątpliwie wiele zalet, a jedną z nich są doskonałe efekty estetyczne takiego leczenia. Sam implant, czyli tytanowa śruba, jest całkowicie niewidoczny, a przykrywającą go koronę można bardzo precyzyjnie dopasować do otaczających zębów zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Dzięki temu implant stomatologiczny jest nie do odróżnienia od naszych naturalnych zębów. Co więcej, implanty w żaden sposób nas nie ograniczają, co może mieć miejsce w przypadku innego rodzaju uzupełnień, np. ruchomych protez, koron czy mostów. Nie musimy obawiać się, że podczas spożywania twardych pokarmów uszkodzimy implant, ponieważ uzupełnienia tego rodzaju wykonywane są z wysokiej jakości materiałów, które są wyjątkowo trwałe i odporne na uszkodzenia. Dla wielu pacjentów znaczenie ma także fakt, że odpowiednio zintegrowany z kością implant stomatologiczny jest rozwiązaniem dożywotnim, a raz wszczepionego implantu nie musimy wymieniać.

Warto wiedzieć: Wszczepienie implantów jest obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem powikłań, które występują najczęściej miejscowo i mają postać opuchlizny, bólu po ustąpieniu znieczulenia czy zasinienia. Wynika to z faktu wprowadzenia ciała obcego do organizmu.

Zalety implantów stomatologicznych

Szczególnie ważne jest także to, że implant zębowy zapobiega procesowi utraty kości wokół korzenia brakującego zęba. Jeśli miejsca po usuniętym korzeniu nie uzupełnimy w żaden sposób, powoduje to postępujący proces zaniku kości oraz tkanek miękkich w tym miejscu, co z kolei może prowadzić do zmiany struktury kości w obrębie twarzy czy cofania się linii łuków zębowych. Dodatkowo, uzupełnienie brakującego zęba przy pomocy implantu stomatologicznego nie wymaga szlifowania czy modyfikowania w jakikolwiek inny sposób otaczających zębów, a pielęgnacja implantów nie różni się niczym od higieny naszego naturalnego uzębienia. Implanty stomatologiczne nie wpływają na funkcje żucia czy na artykulację, jak może to mieć miejsce np. w przypadku protez – wyglądają i działają dokładnie tak, jak nasze naturalne zęby.

Kiedy nie można zastosować implantu zębowego?

Istnieje lista podstawowych przeciwwskazań do zastosowania tej metody uzupełnienia braków w uzębieniu. Wymienić tu należy przede wszystkim:

  • ciążę
  • niewyrównaną cukrzycę
  • nowotwory
  • zaburzenia krzepliwości krwi

Do tej listy trzeba jeszcze dodać różnego rodzaju uzależnienia, np. alkoholizm. Pacjent musi mieć również ukończony proces rozwoju kości. Oprócz ogólnych przeciwwskazań brane są jeszcze pod uwagę te wynikające ze stanu zdrowia danego pacjenta oraz jego budowy anatomicznej - urazy w obrębie jamy ustnej oraz wszelkie stany zapalne, a także wady budowy uniemożliwiające zainstalowanie bądź samego implantu, bądź umieszczenie na nim korony.

Źródła:

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Implanty zębowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 21

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…