Wybielanie zębów laserem - jak to dziala?

Osoby pragnące zaprezentować światu hollywoodzki uśmiech stanowią coraz większą grupę pacjentów gabinetów stomatologicznych. Oprócz dobrze znanych metod, takich jak nakładki wypełnione żelem na bazie karbamidu lub nadtlenku wodoru coraz popularniejsze stają się metody wykorzystujące światło lasera.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Istotą techniki laserowego wybielania zębów jest wykorzystanie światła o odpowiedniej długości fali, emitowanego przez laser diodowy lub system specjalnych lamp, które aktywuje i przyśpiesza przechodzenie nakładanej na zęby substancji wybielającej na bazie nadtlenku wodoru (H2O2) ze szkliwa do zębiny.

Najpopularniejszymi urządzeniami wykorzystywanymi do laserowego wybielania zębów są lampy amerykańskiej firmy Beyond. Emitowane przez nie światło filtrowane jest przez 12 tysięcy światłowodów, o łącznej długości ok. 1,6 km oraz system optyczny eliminujący szkodliwe promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Do wybielania zębów w gabinetach stomatologicznych używana bywa także lampa Sema C-Bright o mocy 2400mW/cm2, jedno z najmocniejszych urządzeń dostępnych na rynku. Jej zastosowanie umożliwia rozjaśnienie zębów o 5 do 14 odcieni w skali Vita.

Laserowe wybielanie zębów zalecane jest do usunięcia osadów obecnych na zębach od ich wyrżnięcia, oraz tych pojawiających się z wiekiem, a także przebarwień będących następstwem określonej diety (kawa, wino, napoje gazowane) i palenia tytoniu.

Przeciwwskazania do zabiegu wybielania to m.in.:

  • mechaniczne lub próchnicowe uszkodzenia zębów
  • duża ilość wypełnień i koron w zębach przednich
  • niektóre przebarwienia nieorganiczne (polekowe)
  • alergia i nadwrażliwość na utleniacze
  • ciąża i okres karmienia piersią
  • wiek poniżej 16 lat

Jak przebiega wybielanie zębów laserem

Warunkiem rozpoczęcia procedury laserowego wybielania zębów jest ich wcześniejsze dokładne oczyszczenie z płytki nazębnej i kamienia oraz uzupełnienie wszystkich ubytków przez które substancje wybielające mogłyby się przedostać do miazgi zębowej i spowodować jej podrażnienie. Przed rozpoczęciem zabiegu stomatolog aplikuje pacjentowi środek ochraniający dziąsła, który utwardzany jest za pomocą lampy UV. Na przygotowane w ten sposób zęby nakładany jest specjalny żel wybielający, w którego składzie znajduje się m.in. nadtlenek wodoru o wysokim stężeniu, dwutlenek krzemu i dodatkowe składniki wybielające. Jego zadaniem jest utlenianie przebarwień znajdujących się w strukturze zęba. Żel aktywowany jest poprzez 15-minutowe naświetlanie przy użyciu opisanych wyżej lamp. Dla lepszej skuteczności procedura powtarzana jest trzykrotnie podczas jednej, trwającej łącznie ok. 60 minut wizyty a efekty wybielania widoczne są zaraz po jej zakończeniu.

Po zabiegu zęby stają się bardziej chłonne na substancje barwiące, dlatego też przez następne 2-3 doby konieczne jest stosowanie tzw. białej diety, czyli rezygnacja z kawy, mocnej herbaty, wina i innych produktów mogących zabarwić zęby i zniweczyć jego efekty. Efekt wybielania utrzymuje sie ok. 2 lat i w dużym stopniu zależy od trybu życia. Rzucenie palenia, regularne wizyty u stomatologa w celu usunięcia osadów nazębnych i odpowiednia dieta sprawią, że białym uśmiechem będzie można cieszyć się znacznie dłużej.

Wybielanie zębów laserem - cena zabiegu

Zabieg laserowego wybielania zębów z wykorzystaniem lamp Beyond przeprowadzić można w większości klinik i gabinetów stomatologicznych na terenie całego kraju. Przykładowe ceny zabiegu na wszystkich zębach wynoszą:

  • 700 zł - Silver Dental Clinic w Piasecznie
  • 738 zł - centrum medyczne Luxmed w Lublinie
  • 850 zł – gabinet Fabdent w Warszawie-Bemowie

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Renata 4 lata temu

Lampa beyond nie jest laserem!!! Nie wszystkio laser co się świeci! Odpowiedz

Wybielanie zębów laserem - jednowizytowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę