Czy korektę opadających powiek można wykonać w ramach NFZ?

Opadanie powiek to jeden ze skutków procesu starzenia i utraty wiotkości skóry, choć problem ten może wynikać również z chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy. Pozbyć się go można poddając operacji plastycznej powiek. W prywatnych placówkach chirurgiczny zabieg poprawiający wygląd powiek górnych i dolnych kosztuje zwykle od 4,5 do 10 tys. złotych. Czy możliwe jest wykonanie plastyki powiek na NFZ?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Regularne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne nie jest niestety równoznaczne z możliwością uzyskania refundacji za dowolny zabieg medyczny. Aby procedura podlegała finansowaniu przez NFZ, jej wykonanie musi być ściśle związane ze względami zdrowotnymi: ratowaniem życia chorego lub poprawą jego jakości. Nic więc dziwnego, że szczególne trudności z uzyskaniem refundacji występują w przypadku zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Którzy pacjenci mogą poddać się korekcie powiek górnych na NFZ?

Opadające powieki - zabieg na NFZ

Na liście procedur refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, znajdują się następujące operacje związane z plastyką powiek:

  • podszycie do mięśnia czołowego
  • podwieszenie na paskach powięzi do mięśnia czołowego
  • operacja mięśnia dźwigacza
  • korekcja opadania powieki przez podwieszenie mięśnia okrężnego oka
  • operacja tarczki
  • inne korekcje opadania powieki

W przypadku chęci leczenia w ramach NFZ, muszą zaistnieć pewne wskazania, które uzasadniałyby potrzebę wykonania plastyki opadających powiek. Jednym z takowych są zaburzenia widzenia, wynikające ze zbyt niskiego położenia powiek. Ich nieprawidłowe ułożenie ogranicza bowiem zakres odbieranego obrazu. Innym medycznym wskazaniem do zabiegu jest pojawianie się nawracającego zapalenia spojówek. W przypadku osób, dla których jedynym argumentem są względy estetyczne, NFZ nie sfinansuje zabiegu. Tacy pacjenci będą musieli skorzystać z usług prywatnych klinik.

Korekta powiek górnych na NFZ - co warto wiedzieć?

Korekta opadających powiek wykonywana jest przez chirurgów plastycznych lub specjalistów okulistyki. Przed umówieniem terminu zabiegu, konieczne jest dopełnienie pewnych formalności. Pierwszym krokiem jest oczywiście uzyskanie skierowania do określonego specjalisty - zazwyczaj dokument ten wystawiają lekarze rodzinni. Po wizycie kwalifikującej do leczenia, czeka nas już oczekiwanie na zabieg. Czas ten jest zmienny, dlatego zdarza się, że pacjentów odstraszają długie kolejki. Co ciekawe, czasem zetknąć się z nimi można już na etapie oczekiwania na pierwszą konsultację specjalistyczną.

Operacja plastyczna powiek - oferta prywatnych placówek

Czasami, mimo płacenia składek zdrowotnych, pacjenci decydują się skorzystać z oferty placówek prywatnych. Dochodzi do tego czy to na skutek długiego czasu oczekiwania na zabieg w ramach NFZ, czy też w związku z tym, że plastyka powiek miałaby być wykonana wyłącznie z powodów estetycznych. W wymienionych sytuacjach pacjenci mają do dyspozycji dość szeroką ofertę gabinetów prywatnych, wykonujących omawiany zabieg. Cena plastyki powiek jest uzależniona od zakresu zabiegu oraz zastosowanej techniki zabiegowej, zwykle jednak nie przekracza 10 tys. zł.

Dodaj komentarz

Konsultacja przed operacją opadających powiek

Konsultacja przed operacją opadających powiek

Opadające powieki sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona i smutna. Są oznaką starzenia się skóry i utraty przez nią elastyczności, co jest szczególnie trudne do zaakceptowania, zwłaszcza przez kobiety. Czasem opadające powieki przyczyniają...

Opadające powieki – problem estetyczny i funkcjonalny

Opadające powieki – problem estetyczny i funkcjonalny

Okolice oczu, dłonie i dekolt to części naszego ciała, po których najszybciej i najwyraźniej widać upływ czasu. Nie dziwi więc fakt, że najczęstszymi zabiegami chirurgii plastycznej wykonanymi w 2014 roku były korekty związane z wyglądem...

Korekta opadających powiek - zalecenia pooperacyjne

Korekta opadających powiek - zalecenia pooperacyjne

Opadające powieki i tak zwane worki pod oczami dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. W takiej sytuacji można wykonać zabieg blefaroplastyki, który pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Po plastyce powiek...