Opadająca powieka – przyczyny

Charakterystyczne poduszeczki nad oczami, zmora wielu ludzi, uważane są za defekt urody. A przecież nie przeszkodziły w karierze takim pięknościom jak aktorki Cate Blanchett, Catherine Zeta-Jones czy modelka Claudia Schiffer. Opadające powieki mają George Clooney, Pierce Brosnan czy znacznie od nich młodszy Chris Hemsworth. 

Przyczyn takiego wyglądu oczu jest bardzo wiele. Mogą to być np. uwarunkowania genetyczne – wtedy opadającą powiekę ma się z natury. Nie bez znaczenia jest także wiek, który wpływa na zwiotczenie skóry i mięśni. Inne czynniki to: choroby, na czele z tzw. ptozą, czyli porażeniem mięśni dźwigaczy powiek, powikłania po operacji okulistycznej, nałogi (palenie papierosów fatalnie wpływa na delikatną skórę) oraz tarcie oczu.

Dopóki powieka przypomina poduszeczkę, nie jest źle. Gorzej, gdy opada tylko na jednym oku, co daje efekt asymetryczności. Albo gdy przekształci się w fałd wiotkiej skóry. Oczy sprawiają wtedy wrażenie zmęczonych, smutnych, zmniejszonych. Jeszcze gorzej, gdy powieka przesłania pole widzenia

Gdy powieka zacznie od góry zakrywać tęczówkę, to już nie będzie defekt, lecz schorzenie. Powinno się wówczas interweniować. A już koniecznie trzeba to zrobić, jeśli opadanie jest konsekwencją ptozy. Może ona do tego stopnia utrudniać patrzenie, że chory w nienaturalny sposób przekrzywia głowę, by widzieć lepiej. 

Natychmiastowego kontaktu z lekarzem wymaga również sytuacja, gdy powieka zacznie opadać nagle. Może to być oznaka problemów neurologicznych.

Zabiegi na opadające powieki

Blefaroplastyka to chirurgiczna operacja powiek polegająca na wycięciu nadmiaru skóry. Stosowana jest od bardzo dawna. Daje długotrwałe efekty, liczone w latach. Ten zabieg na opadające powieki można stosować także na dolnych powiekach. Nie pozostawia blizn w widocznych miejscach, bo szwy ukrywa się w naturalnych załamaniach skóry. Rany po operacji plastycznej powiek goją się przez kilka tygodni. Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Trzeba być w ogólnie dobrym stanie zdrowia.

Przeciwwskazaniami są w tym przypadku: 

 • problemy z gruczołami łzowymi,
 • niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
 • niekontrolowana nadczynność tarczycy,
 • niekontrolowane choroby serca,
 • niekontrolowana cukrzyca,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • KELOID.

Zaletą blefaroplastyki jest fakt, iż umożliwia ona prawie natychmiastowy powrót do codziennych obowiązków. Po zabiegu okolica oczu jest nieznacznie obrzęknięta, należy przez około 7 dni powstrzymać się od nakładania makijażu na okolicę operowaną oraz unikać wysiłku fizycznego. Kolejną, wielką zaletą korekty opadających powiek jest fakt, że po operacji nie są wymagane żadne skomplikowane czynności pielęgnacyjne: wskazane jest wykonywanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku, czy stosowanie kropli do oczu.

Efekty operacji są długotrwałe i mogą utrzymywać się nawet 10-20 lat, przy czym korekcie opadających powiek można poddać się więcej niż raz w życiu. Rezultaty liftingu są również bardzo satysfakcjonujące: jest to najbardziej skuteczny sposób na odmłodzenie twarzy, pozbycia się z niej przewlekłego zmęczenia i śladów upływającego czasu. Dużą zaletą zabiegu jest fakt, że blizny po operacji są prawie niedostrzegalne, ponieważ ukryte są w naturalnych załamaniach powiek.

Zabiegi z użyciem lasera są mało inwazyjnym sposobem na opadające powieki. Laser frakcyjny podgrzewa wodę w tkankach. Powstałe w ten sposób ciepło dokonuje wielu mikroskopijnych uszkodzeń w skórze. To z kolei zmusza skórę do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny. Substancje te odpowiedzialne są za gęstość skóry. Gdy ich ilość wzrasta, skóra ujędrnia się i napina.

Przeciwwskazania:

 • choroby nowotworowe,
 • skłonności do bliznowców/przebarwień,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • niekontrolowana cukrzyca.

Masaż limfatyczny to rodzaj ćwiczeń ujędrniających. Metoda wyjątkowo łagodna, ale też najmniej skuteczna. Bardziej nadaje się do zapobiegania wiotczeniu skóry niż do podnoszenia powiek. Regularnie stosowana daje efekt zmniejszenia tzw. worów wokół oczu. Niestety, trwały tylko wtedy, gdy kontynuuje się "trening". 

Masaż polega na uciskaniu, poklepywaniu i przesuwaniu skóry. Pobudza krążenie, co z kolei wpływa na powstawanie włókien kolagenowych, odpowiedzialnych za gęstość skóry.

Konsultacja przed operacją opadającej powieki

W trakcie konsultacji przed plastyką powiek lekarz zaleci pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych takich jak: morfologia, ocena układu krzepnięcia, HCV, HIV. Ich celem jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W trakcie konsultacji specjalista przeprowadza wywiad lekarski w celu ustalenia chorób przewlekłych na jakie cierpi pacjent oraz leków przez niego przyjmowanych. Na około 7 dni przed planowaną operacją zaleca się odstawienie preparatów mogących nasilać krwawienie takie jak te zawierające w swoim składzie aspirynę czy inne leki przeciwzapalne. Pacjent zostanie również poinformowany o zaleceniach dotyczących postępowania pooperacyjnego, tak aby uzyskać jak najlepsze efekty zabiegu.

Konsultacja lekarska służy poznaniu wzajemnych oczekiwań pacjenta oraz chirurga - jest to również czas, w którym lekarz powinien odpowiedzieć na pytania pacjenta dotyczące zabiegu, rozwiać wszelkie jego wątpliwości oraz wyjaśnić dokładnie przebieg operacji. 

Czy brak leczenia opadającej powieki czymś grozi?

Ze względu na kwestie estetyczne, u niektórych pacjentów opadająca powieka zaniża samoocenę. Konsekwencje braku leczenia dotyczą zatem przede wszystkim sfery psychicznej, co nie znaczy, że można je lekceważyć.

Do sfery fizjologicznej należy natomiast sytuacja, w której fałd skóry zacznie zasłaniać źrenicę, ograniczając pole widzenia i utrudniając codzienne funkcjonowanie. Jest to niebezpieczne zwłaszcza u dzieci z jedną opadającą powieką. 

Ważne: Przesłonięte oko staje się narządem nieużywanym. Traci więc stopniowo zdolność widzenia (tzw. zespół leniwego oka). Rezultatem są m.in. problemy z czytaniem, a więc i z nauką.

W przypadkach tych trzeba rozważyć decyzję o zabiegu podniesienia powieki..

Ceny zabiegów

 • Plastyka chirurgiczna powiek górnych – od 2,4 tys. zł do 4,75 tys. zł.
 • Plastyka chirurgiczna powiek dolnych – od 2,4 tys. zł do 6,3 tys. zł.
 • Plastyka chirurgiczna powiek górnych i dolnych – od 5,8 tys. zł do 10 tys. zł.
 • Operacja opadających powiek – od 2 tys. zł do 2,5 tys. zł.
 • Zabiegi plazmowe – od 600 zł do 6 tys. zł.
 • Zabiegi laserowe – od 600 zł do 2,7 tys. zł.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania opadającą powiekę

 • Czy zabieg plastyki powiek można wykonać w ramach NFZ?

  Jeśli nadrzędnym celem zabiegu jest poprawa wyglądu pacjenta, operacja opadających powiek nie zostanie przeprowadzona na NFZ. Narodowy Fundusz Zdrowia zrefunduje procedurę tylko wtedy, jeśli zaistnieją wskazania zdrowotne, np. zaburzenia widzenia lub nawracające zapalenie spojówek.

 • Jak wygląda opadająca powieka?

  Przypomina delikatną opuchliznę pod brwiami, przesłaniającą zewnętrzny kącik oka i część powieki ruchomej. Z wiekiem, gdy skóra traci jędrność, "opuchlizna" zwisa coraz bardziej, opierając się na rzęsach.

 • Opadające powieki – co robić?

  Jest kilka metod. Najlepiej zacząć od przeciwdziałania wiotczeniu skóry nad oczami, masując ją regularnie i delikatnie (drenaż limfatyczny), używać kremów z kolagenem, nie palić papierosów. Gdy skóra mimo wszystko zwiotczeje i jej fałd zacznie przynajmniej na 2 mm przesłaniać tęczówkę, można się zdecydować na zabieg z użyciem lasera lub plazmy helowej. Każdy z nich polega na dokonywaniu mikrouszkodzeń w skórze. Mobilizuje ją to do zwiększenia produkcji elastyny i kolagenu, naturalnych substancji ujędrniających. Najdłuższe, bo kilkuletnie efekty, daje operacja chirurgiczna, tzw. blefaroplastyka. Polega na wycięciu nadmiaru skóry znad i spod oka, bo tą metodą można też korygować powieki dolne.

 • Co na opadające powieki?

  Na początku specjaliści radzą na opadającą powiekę ćwiczenia napinające skórę – uciskanie, opukiwanie i przesuwanie, czyli drenaż limfatyczny. Warto używać kremów z ujędrniającym kolagenem. Koniecznie trzeba rzucić palenie. Przy zaawansowanym schorzeniu stosuje się zabiegi wygładzające i obkurczające, z użyciem lasera lub plazmy helowej. Najbardziej inwazyjny, ale też dający najlepiej widoczne efekty, jest zabieg chirurgiczny – wycięcie nadmiaru skóry z powieki.

Operacja opadających powiek - opinie pacjentów 

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operację opadających powiek. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Polecę każdemu kto uzna że musi skorzystać by leprze stały się poranki Moje stały się takie 😊
  
Joanna zachwycona pacjentka 😘

W tym dniu we Wrocławiu bardzo wiało, ale Pan Doktor i to ogarną Efekt jest SUPER 👏👏👏

Opinia o: NawMedica, Wrocław (lek. Ryszard Nawrocki)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz poddać się operacji opadającej powieki, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 19 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 19 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba, "Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej", Elselvier Urban&Partner, 2012, ISBN: 978-83-7609-730-5
 • A. Kępa, "Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej na okolice oczu – przegląd wybranych technik, część II", Kosmetologia Estetyczna, nr 4/2015, ISSN 2084-9265
 • K. Padlewska, "Medycyna estetyczna i kosmetologia", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ISBN: 978-83-200-4483-6
 • A. Przylipiak, M. Niczyporuk, E. Galicka, M. Donejko, E. Głażewska, K. Kakareko, J. Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej", Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
 • Wikipedia, "Plastyka powiek" (pl.wikipedia.org)
 • Wikipedia, "Ptoza" (pl.wikipedia.org)