Filtruj wyniki:
Pokaż więcej wyników

Tomografia komputerowa - informacje

Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana Gabinet zabiegowy w Centrum Medyczne Damiana

Badania metodą tomografii komputerowej są badaniami diagnostycznymi, pozwalającymi uzyskać wyraźne i szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości. Celem tego badania jest ocena struktur narządów oraz wykrycie potencjalnych nieprawidłowości w ich budowie. Badanie, które przeprowadza lekarz radiolog, jest bezbolesne i bezpieczne dla pacjenta, wymaga jednak pewnych przygotowań. Przed badaniem TK lekarz zazwyczaj przeprowadza krótki wywiad, w którym należy poinformować go m.in. o alergii lub wcześniejszym wystąpieniu reakcji na podanie środka kontrastowego (niekiedy podczas badania konieczne jest podanie kontrastu- jego celem jest poprawa obrazu i odróżnienie od siebie poszczególnych struktur). Do badania TK pacjent powinien przyjść na czczo. W trakcie badania pacjent kładziony jest na wąskim ruchomy stół (najczęściej na plecach), który następnie wsuwa się do oświetlonego tunelu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Promienie te przechodzą przez ciało badanego. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie na monitorze obrazu danej warstwy ciała pacjenta. 

Placówki w Polsce, w których można wykonać badanie metodą tomografii komputerowej

Pracownia Tomografii Komputerowej Radiologica w Warszawie jest kliniką, specjalizująca się w diagnostyce obrazowej z zakresu rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. W swojej ofercie ma pełen zakres badań z zakresu TK, m.in. tomografię komputerową stosowaną do oceny wyrostków zębodołowych szczęki i żuchwy metodą DENTAL CT. Ośrodek Radiologica wyposażony jest w najnowszej generacji 16rzędowy spiralny aparat TK Emotion firmy Siemens.

W Przeworsku badania metodą tomografii komputerowej wykonać można w klinice ALMED Pracowni Tomografii Komputerowej i Rezonansu Magnetycznego. Do badań TK używany jest tu 16 rzędowy tomograf komputerowy Brightspeed Elite amerykańskiego producenta General Electric. Ośrodek ALMED oferuje pełen zakres badań tomografii komputerowej m.in. głowy i/ lub szyi, wybranego odcinka kręgosłupa z rekonstrukcją 3d, zatok obocznych nosa, a także angiografię (jest to technika obrazowania medycznego, wykorzystywana do wizualizacji m.in. wnętrza naczyń krwionośnych).

LUX MED Diagnostyka Dolny Śląsk we Wrocławiu jest ośrodkiem medycznym, specjalizującym się w wykonywaniu badań z zakresu rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Badania TK wykonywane są tu metodą tzw. spiralnej tomografii komputerowej, która polega na skanowaniu ciągłym (pozwala to w całości zbadać duże partie ciała w bardzo krótkim czasie). Spiralna tomografia komputerowa daje możliwość tworzenia obrazów trójwymiarowych, które pozwalają na przestrzenną ocenę struktur naczyniowych, kości oraz połączeń stawowych.

Porównanie cen badania metodą tomografii komputerowej w Polsce w i Wielkiej Brytanii

Sala operacyjna w NZOZ Szpital Specjalistyczny im. Prof. E. Michałowskiego Sala operacyjna w NZOZ Szpital Specjalistyczny im. Prof. E. Michałowskiego
Badanie głowy metodą tomografii komputerowej z podaniem kontrastu w klinice Private Doctors Clinic w Manchesterze (Wielka Brytania) kosztuje ok. 700 funtów (ok. 4 000 zł), natomiast w Polsce cena tego samego badania wynosi ok. 350 zł (z podaniem kontrastu) lub ok. 260 zł (bez podania kontrastu).