Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych

Na rekonstrukcję piersi po przebytej mastektomii decyduje się nadal niewiele kobiet w Polsce. Nie bez znaczenia pozostaje tu wiek, stopień wykształcenia i status cywilny pacjentek jednak główną rolę wydaje się odgrywać ich postrzeganie własnej atrakcyjności. W dobie możliwości dzisiejszej medycyny kobieta po mastektomii nie jest skazana na utratę atrybutu swojej kobiecości.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Pośród szeregu możliwości rekonstrukcji piersi różnymi metodami począwszy od nieinwazyjnych takich jak ruchome protezy a na wszczepianiu ekspanderoprotezy i innych zabiegach chirurgii plastycznej skończywszy, rekonstrukcja z wykorzystaniem własnego tłuszczu wzbogaconego w komórki o potencjale regeneracyjnym stanowi alternatywę, z której korzystać mogą również polskie pacjentki.

Komórki macierzyste to termin, który kojarzy się najczęściej z pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa nie jest jednak jedynym rezerwuarem tego typu komórek. Komórki macierzyste znajdują się w szpiku jak również w innych tkankach ludzkiego organizmu. Okazuje się, że w komórki o charakterze regeneracyjnym bogata jest również tkanka tłuszczowa. Komórki macierzyste są na tyle niewyspecjalizowane, że mogą przekształcić się w odpowiednim środowisku w niemal każdą charakterystyczną dla danej tkanki komórkę. Dzięki swoim właściwościom komórki macierzyste i progenitorowe stanowią od lat przedmiot badań i prób klinicznych w zakresie zastosowań w naprawie naczyń, regeneracji mięśnia sercowego czy regeneracji innych tkanek.

Dr Kotaro Yoshimura z Japonii jako pierwszy opisał i rozwinął metodę, w której pobrane z tłuszczu komórki macierzyste i regeneracyjne zostały wykorzystane do modelowania piersi. Metoda spotkała się z ogromnym zainteresowaniem innych chirurgów plastycznych. Dziś zabiegi tego typu proponuje swoim pacjentkom wiele renomowanych zagranicznych klinik.

Komórki macierzyste wykorzystywane są do rekonstrukcji piersi również w Polsce. Pierwszy raz metoda ta została ona zastosowana w szpitalu Swissmed w Gdańsku przez onkologa i chirurga profesora prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicza. Zabieg trwał około 5 godzin i miał na celu odtworzenie u pacjentki po mastektomii tkanki podskórnej niezbędnej do dalszych etapów rekonstrukcyjnych.

Zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu od pacjentki tkanki tłuszczowej z brzucha, pośladków lub ud tak jak ma to miejsce przy liposukcji. Pozyskany tłuszcz w części przekazywany jest do specjalistycznej aparatury takiej jak Celution 800/CRS (Cytori Therapeutics, San Diego), gdzie podlega obróbce enzymatycznej i uzyskuje się z niego pulę komórek o zdolnościach regeneracyjnych. Komórki te miesza się z pozyskaną resztą tłuszczu i wszczepia się otrzymaną mieszaninę w miejsce ubytku w tkance piersi. Według lekarzy metoda ta jest szczególnie przydatna przy odbudowie ubytków fragmentu piersi. Ponieważ zarówno biorcą jak i dawcą tkanki tłuszczowej jest ta sama osoba, przeszczep jest autologiczny, zatem ryzyko jego odrzucenia jest niskie.

Zabieg ten wykonuje się również w innych placówkach medycznych na terenie Polski np. w Klinice Medycyny Urody w Warszawie. W polskich klinikach zabieg wykonywany jest w cenie około 20 tysięcy złotych i niestety jak do tej pory nie został objęty refundacją NFZ.

Wykorzystanie tłuszczu pobranego od pacjentki i wzbogaconego we własne komórki o potencjale regeneracyjnym do rekonstrukcji piersi to sposób nie tylko na poprawę wyglądu pacjentki lecz co najważniejsze także na powrót do równowagi psychicznej po zmaganiu z chorobą. Jak wskazują dane NFZ w Polsce w roku 2013 wykonano dwukrotnie więcej zabiegów rekonstrukcji piersi niż miało to miejsce w roku 2009.

Według lekarzy każda kobieta po przebytej mastektomii z przyczyn nowotworowych, jeżeli tylko nie ma istotnych przeciwwskazań do przeprowadzenia rekonstrukcji piersi, powinna taki zabieg potraktować jako priorytetowy na drodze powrotu do zdrowia.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Operacje plastyczne piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 22

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…