Pośród szeregu możliwości rekonstrukcji piersi różnymi metodami, począwszy od nieinwazyjnych, takich jak ruchome protezy, a na wszczepianiu ekspanderoprotezy i innych zabiegach chirurgii plastycznej skończywszy, rekonstrukcja z wykorzystaniem własnego tłuszczu wzbogaconego w komórki o potencjale regeneracyjnym stanowi alternatywę, z której korzystać mogą również polskie pacjentki.
Komórki macierzyste w medycynie
Komórki macierzyste to termin, który kojarzy się najczęściej z pobraniem krwi pępowinowej podczas porodu. Krew pępowinowa nie jest jednak jedynym rezerwuarem tego typu komórek. Komórki macierzyste znajdują się w szpiku, jak również w innych tkankach ludzkiego organizmu. Okazuje się, że w komórki o charakterze regeneracyjnym bogata jest również tkanka tłuszczowa.
Właściwości komórek macierzystych:
- mogą przekształcić się w niemal każdą komórkę,
- są przedmiotem badań w zakresie naprawy naczyń,
- wykorzystywane w regeneracji mięśnia sercowego,
- znajdują zastosowanie w ortopedii i leczeniu wzroku,
- używane w leczeniu łysienia i chorób stawów.
Rekonstrukcja piersi z komórek macierzystych

Dr Kotaro Yoshimura z Japonii jako pierwszy opisał i rozwinął metodę, w której pobrane z tłuszczu komórki macierzyste i regeneracyjne zostały wykorzystane do modelowania piersi. Metoda spotkała się z ogromnym zainteresowaniem innych chirurgów plastycznych. Dziś zabiegi tego typu proponuje swoim pacjentkom wiele renomowanych zagranicznych klinik. Za pomocą tłuszczu z komórkami macierzystymi można także powiększać biust.
Komórki macierzyste wykorzystywane są do rekonstrukcji piersi również w Polsce. Pierwszy raz metoda ta została zastosowana w szpitalu Swissmed w Gdańsku przez onkologa i chirurga profesora prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicza. Zabieg trwał około 5 godzin i miał na celu odtworzenie u pacjentki po mastektomii tkanki podskórnej niezbędnej do dalszych etapów rekonstrukcyjnych.
Procedura rekonstrukcji piersi
Zabieg rekonstrukcji piersi z komórek macierzystych odbywa się w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu od pacjentki tkanki tłuszczowej z brzucha, pośladków lub ud, tak jak ma to miejsce przy liposukcji. Pozyskany tłuszcz w części przekazywany jest do specjalistycznej aparatury takiej jak Celution 800/CRS (Cytori Therapeutics, San Diego), gdzie podlega obróbce enzymatycznej i uzyskuje się z niego pulę komórek o zdolnościach regeneracyjnych.
Komórki te miesza się z pozyskaną resztą tłuszczu i wszczepia się otrzymaną mieszaninę w miejsce ubytku w tkance piersi. Według lekarzy metoda ta jest szczególnie przydatna przy odbudowie ubytków fragmentu piersi. Ponieważ zarówno biorcą, jak i dawcą tkanki tłuszczowej jest ta sama osoba, przeszczep jest autologiczny, zatem ryzyko jego odrzucenia jest niskie.
Mechanizm działania komórek macierzystych
Mechanizm działania komórek macierzystych w kontekście rekonstrukcji piersi polega na ich zdolności do przekształcania się w komórki tkanki tłuszczowej oraz wspierania angiogenezy, czyli tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Proces ten jest kluczowy dla przyjęcia się przeszczepionej tkanki oraz zapewnienia jej prawidłowego ukrwienia i odżywienia.
Zalety i wyzwania metody rekonstrukcji

Wykorzystanie tłuszczu pobranego od pacjentki i wzbogaconego we własne komórki o potencjale regeneracyjnym do rekonstrukcji piersi to sposób nie tylko na poprawę wyglądu pacjentki, lecz co najważniejsze, także na powrót do równowagi psychicznej po zmaganiu z chorobą.
Zalety autologicznej metody:
- naturalny materiał, który nie powoduje ryzyka odrzutu,
- mniej inwazyjny niż tradycyjne implanty,
- uzyskanie naturalnego wyglądu piersi,
- nie wprowadza do organizmu obcej materii,
- pomaga w usunięciu zbędnego tłuszczu z innych obszarów,
- trwałe i długoterminowe rezultaty,
- indywidualne dostosowanie rekonstrukcji do pacjentki.
Jednakże, istnieją również pewne wyzwania związane z tą metodą. Wymaga ona specjalistycznego sprzętu i przeszkolenia, co może ograniczać dostępność zabiegu. Ponadto, nie każda pacjentka ma wystarczającą ilość tkanki tłuszczowej do pobrania, co może stanowić ograniczenie w procesie rekonstrukcji.
Posłuchaj artykułu:
- Artykuł "Rekonstrukcja piersi przy pomocy komórek macierzystych" jest dostępny w formie audio z lektorem - posłuchaj teraz (06:40 minuty)
Źródła:
- Jun Fang, Feng Chen, Dong Liu, Feiying Gu, Yuezhen Wang, "Adipose tissue-derived stem cells in breast reconstruction: a brief review on biology and translation" (stemcellres.biomedcentral.com), https://stemcellres.biomedcentral.com/, 2021
- Tanasit Techanukul, Visnu Lohsiriwat, "Stem cell and tissue engineering in breast reconstruction" (gs.amegroups.org), https://gs.amegroups.org/, 2014
- Haojing Tang, Yufei He, Zhuokai Liang, Jian Li, Ziqing Dong, Yunjun Liao, "The therapeutic effect of adipose-derived stem cells on soft tissue injury after radiotherapy and their value for breast reconstruction" (stemcellres.biomedcentral.com), https://stemcellres.biomedcentral.com/, 2022
- Niamh O’Halloran, Donald Courtney, Michael J Kerin, Aoife J Lowery, "Adipose-Derived Stem Cells in Novel Approaches to Breast Reconstruction: Their Suitability for Tissue Engineering and Oncological Safety" (www.ncbi.nlm.nih.gov), https://www.ncbi.nlm.nih.gov/, 2017
- Wanwen Dang, Junhao Wu, Guanhuier Wang, Yonghuan Zhen, Yang An, "Role of adipose-derived stem cells in breast cancer" (www.sciencedirect.com), www.sciencedirect.com, 2023