Implanty piersi - przegląd producentów

Powiększanie piersi za pomocą implantów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, który w wielu krajach plasuje się na pierwszym miejscu pod względem popularności. Producenci oferują pacjentkom szereg rozwiązań technologicznych, rodzajów implantów piersiowych oraz związanych z nimi dodatkowych udogodnień. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru implantów piersiowych i co poszczególne firmy mają do zaoferowania?

Data aktualizacji
Czas czytania
9 min.

Pierwsze próby powiększania piersi podejmowane były już w XIX wieku. Za pioniera zabiegów rekonstrukcji piersi uważany jest Vincenz Czerny, austriacko-niemiecki chirurg onkolog, który w 1895 r. przeprowadził pierwszy zabieg rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem autologicznej tkanki tłuszczowej, aby uniknąć asymetrii gruczołów piersiowych po usunięciu łagodnego tłuszczaka. Od tamtego czasu lekarze bez powodzenia prowadzili próby z zastosowaniem rozmaitych substancji. Dopiero w 1961 r. chirurdzy plastyczni z USA, Thomas Cronin and Frank Gerow, opracowali pierwsze protezy piersiowe wypełnione płynnym silikonem. Ich śladem poszła francuska firma Laboratoires Arion, projektując implanty wypełnione solą fizjologiczną. Od tamtej pory przeprowadzono wiele badań klinicznych, które pozwoliły na udoskonalenie produkcji protez i opracowanie optymalnych technik operacyjnych. Obecnie zabieg powiększania piersi implantami jest bezpieczny, a wiele firm oferuje na swoje produkty dożywotnią gwarancję. Poniżej opisujemy najpopularniejsze w Polsce rodzaje implantów piersi.

Implanty piersiowe Arion

Oferta implantów piersiowych Laboratoires Arion wyróżnia się zastosowaniem technologii Monobloc. Protezy produkowane z jej zastosowaniem posiadają niezwykle cienką powłokę elastomeru silikonowego, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne pod skórą. Produkowane są jako jedna całość, dzięki czemu są niezwykle odporne na pęknięcia. Firma Laboratoires Arion udziela na swoje implanty bezterminowej gwarancji. Jeśli okaże się, że implant posada defekt wymagający interwencji chirurgicznej i wymiany, pacjentka nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów. Implanty oznaczone są znakiem CE i spełniają wymogi dla wyrobów medycznych. Ponadto przed wprowadzeniem na rynek, każdy produkt przechodzi teksty biokompatybilności, tolerancji i odporności.

Implanty Monobloc Hydrogel CMC wypełnione są żelem CMC składającym się z karboksylometylocelulozy i soli fizjologicznej. Jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy protezami wypełnionymi samą solą fizjologiczną a protezami wypełnionymi silikonem i dostępne wyłączenie w firmie Laboratoires Arion. Zastosowany w implantach CMC żel jest biodegradowalny i rozpuszczalny w wodzie, co znacznie podnosi bezpieczeństwo tego produktu. Jest również przepuszczalny dla promieni rentgenowskich i nie zwiększa ryzyka przeoczenia zmian patologicznych podczas badania mammografii. Implanty Monobloc Silikon SoftOne wypełnia spójny żel silikonowy. Pacjentki mogą wybrać implanty okrągłe, anatomiczne oraz anatomiczne Dual Gel (Monobloc AX) z dwoma poziomami spoistego żelu. Dostępne modele mają powłokę gładką lub teksturowaną.

Implanty piersiowe Mentor – bezpieczeństwo, doświadczenie, różnorodność

Amerykańska firma Mentor ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji implantów piersiowych. Rocznie sprzedaje ponad milion protez wszczepianych w czołowych klinikach chirurgii plastycznej na całym świecie, w tym w Polsce. Implanty Mentor posiadają zezwolenie amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA). W ofercie firmy znajduje się pełna gama protez wypełnionych gęstym silikonowym żelem oraz solą fizjologiczną. Produkty Mentor objęte są bezterminową gwarancją. W implantach Mentor wykorzystuje się dwa rodzaje powierzchni: gładką oraz o powłoce chropowatej, czyli teksturowaną. Teksturowana powierzchnia Siltex zapobiega przerostowi blizny wewnętrznej wokół implantu. Protezy wypełnione są żelem silikonowym Cohesive o różnym stopniu gęstości. Zagęszczony żel silikonowy, zwany MemoryGel, jest bezpieczny i nawet po uszkodzeniu powłoki implantu pozostaje zwarty i nie rozlewa się do tkanek.

Profil implantów okrągłych na przekroju przypomina półkulę. Są one wypełnione żelem silikonowym Cohesive I lub II. Implanty konturowe posiadają kształt zbliżony do typowego i bardzo naturalnego łezkowatego wyglądu kobiecych piersi. Protezy te wypełnione są unikatowym, technologicznie zaawansowanym żelem silikonowym MemoryGel™ (Cohesive III) o dużej gęstości, co zapewnia niezmienność kształtu niezależnie od ułożenia ciała.

Firma Mentor posiada również implanty wypełnione roztworem soli fizjologicznej. Dostępne są implanty okrągłe o powierzchni teksturowanej z powłoką Siltex oraz gładkie. Implanty profilowane posiadają jedynie powłokę teksturowaną. Korzystając z implantów Spectrum Adjustable można dopasować objętość soli fizjologicznej. To jedyne implanty solne, które pozwalają lekarzowi regulować wielkość protezy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po wszczepieniu poprzez dodawanie lub usuwanie roztworu soli fizjologicznej.

Czytaj więcej: Implanty piersiowe Mentor

Implanty piersiowe Natrelle firmy Allergan

Projektowaniu amerykańskich implantów Natrelle przyświeca filozofia oparta na zapewnieniu wysokiej jakości produktów, zaoferowaniu szerokiego wyboru protez oraz osiągnięciu satysfakcji swoich pacjentek. Dzięki posiadaniu w swojej ofercie ponad 500 rodzajów implantów każda kobieta może liczyć na indywidualne dobranie kształtu piersi, który będzie spełniał jej oczekiwania. Długotrwałe bezpieczeństwo implantów zapewnione jest przez nowatorską technologię produkcji i szereg opatentowanych rozwiązań. Stosowany w protezach kohezyjny żel silikonowy posiada gęstą, galaretowatą konsystencję, dzięki temu nie traci kształtu i nie rozlewa się w przypadku naruszenia ciągłości powłoki implantu. Wszystkie implanty Natrell posiadają dodatkowe zabezpieczenie. Opatentowana technologia przegród INTRASHIEL™ wzmacnia powłokę tworząc warstwę odgradzającą, aby zminimalizować dyfuzję żelu silikonowego. Otoczka implantu składa się więc z kilku elastomerowych warstw silikonu o parametrach gwarantujących lepszą ciągłość powłoki. Powierzchnia implantów może być gładka lub teksturowana o strukturze powierzchni BIOCELL, która zapewnia bardzo dobrą przyczepność i znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia takich powikłań jak przemieszczenie się implantu lub obkurczenie jego torebki.

W ofercie znajdują się implanty piersiowe okrągłe Natrelle INSPIRA Round Implants oraz dwie linie protez o kształcie anatomicznym Natrelle 410 Anatomical Implants i Natrelle 510 Anatomical Dual Gel Implants. Wszystkie implanty Natrelle objęte są dziesięcioletnią gwarancją. W tym czasie pacjentki mogą liczyć na bezpłatną wymianę protezy w przypadku, jeśli dojdzie do utraty ciągłości powłoki lub jakiejkolwiek innej wady protezy. Firma Allergan dba o produkcję implantów najwyższej jakości. Prowadzi badania kliniczne, dzięki którym wiele wiadomo na temat zachowania się implantu w ciele człowieka i jego zmian po upływie wielu lat. Oba rodzaje implantów Mentor (silikonowe i solne) posiadają dopuszczenie do obrotu wydane przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w Stanach Zjednoczonych.

Implanty piersiowe Polytech

POLYTECH Health & Aesthetics to niemiecki producent szerokiej gamy różnych rodzajów implantów. Oprócz protez piersiowych Polytech wytwarza implanty mięśni klatki piersiowej, pośladków i łydek oraz implanty jąder. Dla pacjentów o szczególnych potrzebach firma wykonuje na zamówienie protezy tkanek miękkich o indywidulnie dobranych rozmiarach. W dziedzinie produkcji medycznej posiada ponad 25 letnie doświadczenie, a swoje wyroby sprzedaje w 60 krajach. Wszystkie implanty posiadają znak CE i spełniają rygorystyczne europejskie wymogi jakościowe.

Posiadanie w ofercie ponad 1500 różnych implantów do powiększania i rekonstrukcji piersi czyni tą firmę wiodącym producentem implantów silikonowych zarówno w Europie, jak i na świecie. Dostępne są implanty okrągłe i o kształcie anatomicznym. Od 2014 roku implanty Polytech wypełniane są innowacyjnym żelem silikonowym o wysokim stopniu usieciowania. Żel ten wyróżnia się tak zwanym efektem Memory, czyli zawsze powraca do swojej formy początkowej. Ma ponadto naturalną spoistość tkanek miękkich i naśladuje naturalne ruchy gruczołu piersiowego. Każdy implant posiada trwałą powłokę o powierzchni gładkiej, teksturowanej lub pokrytej pianką Microthane®, która jeszcze bardziej obniża ryzyko obkurczenia torebki łącznotkankowej tworzącej się wokół protezy. Wypełniający protezę żel silikonowy oddzielony jest od zewnętrznej powłoki specjalną barierą antydyfuzyjną, która dodatkowo zabezpiecza protezę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Implanty piersiowe Nagor

Z produktów firmy Nagor Ltd. korzystają z pacjentki z ponad 60 krajów. Linie technologiczne przystosowane są do produkcji wysokiej jakości sterylnych wyrobów medycznych. Potwierdzeniem dbałości o jakość jest oferowana przez firmę dożywotnia gwarancja na sprzedawane implanty. Wszystkie pacjentki objęte programem gwarancyjnym NagorEnhance mogą liczyć na bezpłatną wymianę implantu silikonowego, którego powłoka uległa przerwaniu lub doszło do znacznego obkurczenia torebki łącznotkankowej. Wadliwy implant można wymienić na identyczny lub o rozmiarze mniejszym lub większym. Gwarancja obejmuje również wymianę przeciwległego implantu. Ponadto obecnie Nagor sponsoruje duże wieloośrodkowe badanie kliniczne pod nazwą Prospective Post Market Clinical Study, aby zebrać informacje dotyczące długoterminowej wytrzymałości i funkcjonalności implantów sprzedawanych pod marką tej firmy. W badaniu bierze udział ponad 500 pacjentek, które obecnie obserwowane są już ponad dziesięć lat.

Oferta firmy Nagor obejmuje prawie 300 różnych implantów piersiowych. Oferowane protezy mają powierzchnię gładką (okrągłe endoprotezy RGI) lub teksturowaną (okrągłe endoprotezy GFX) produkowaną w oparciu o technologię Nagotex. Żel silikonowy o dużej gęstości stosowany jest w endoprotezach anatomicznych CoGel z powłoką Nagotex oraz okrągłych implantach o teksturowanej (Implanteo) i gładkiej (Impleo Smooth) powierzchni. Ofertę uzupełniają implanty solne (SalineFill).

Implanty piersiowe Eurosilicone

Firma Eurosilicone posiada swoją fabrykę silikonowych implantów piersi we Francji. Obecnie, podobnie jak firma Nagor, należy do holdingu GC Aesthetics. Posiada ponad 25 letnie doświadczenie, a jej roczna produkcja wynosi około 200 tysięcy sztuk implantów. Posiada ponad 70 partnerów biznesowych, dzięki czemu sprzedaje swoje wyroby praktycznie na całym świecie, w tym również w Polsce. Produkcja spełnia wszystkie wymogi przewidziane dla sterylnych wyrobów medycznych. Swoim pacjentom oferuje dożywotni program gwarancyjny GCA Comfort Guarantee, który pokrywa nie tylko przerwanie powłoki implantu, ale również kontrakturę kapsułkową trzeciego i czwartego stopnia. Wadliwy implant może być wymieniony na każdy inny w dowolnym rozmiarze. Gwarancji podlegają implanty wszczepione po 2009 roku przez certyfikowanych chirurgów.

W ofercie firmy Eurosilicone znajduje się linia implantów The Matrix o anatomicznym kształcie wypełnionych kohezyjnym żelem silikonowym. Bezpieczeństwo produktu podnosi teksturowana powłoka (Cristalline Textured shell) oraz specjalna bariera zabezpieczająca strukturę implantu (Paragel 360° Barrier Layer).

Implanty piersiowe Silimed

Firma Silimed swoją działalność rozpoczęła w latach 60. jako importer francuskich implantów piersiowych, ale już kilka lat później wystartowała z produkcją własnych protez silikonowych. Oprócz wyrobów medycznych wykorzystywanych w chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej produkuje wyroby wykorzystywane w urologii i leczeniu otyłości. Prowadzi eksport do ponad 75 krajów na całym świecie. Przedstawicielem Silimedu w Polsce jest firma Beauty-Med. W 1999 roku firma Silimed otrzymała certyfikat amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków i jak dotąd jest jedynym nieamerykańskim producentem spełniającym wymogi FDA.

Implanty silikonowe Silimed wypełnione są wysoko kohezyjnym żelem silikonowym (High-Strength Cohesive Silicone Gel, HSC). Posiadają powierzchnię gładką lub teksturowaną - TRUE Texture, pokrytą pianką mikropoliuretanową, która znacznie mniejsza ryzyko kontraktury kapsułkowej, przesunięcia lub oddzielenia się implantu. Podczas produkcji łączona jest z implantem za pomocą wysokiej temperatury, co eliminuje zastosowanie środków chemicznych, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Firma posiada kilka linii implantów dających możliwość indywidualnego dopasowania do każdej kobiecej sylwetki. W ofercie znajdują się implanty Maximum, Natural, Naunce oraz Enhance.

Jakie są najlepsze implanty piersi?

Polscy chirurdzy plastyczni często polecają swoim pacjentkom implanty firm Allergan oraz Mentor, jednak udzielenie odpowiedzi na to, które będą najlepsze, jest niemożliwe. Dyskusję na ten temat można wręcz porównać do rozmowy miłośników samochodów - podczas gdy jeden będzie zachwalał BMW, drugi będzie polecał tylko Mercedesa. Dobry, doświadczony chirurg plastyczny z pewnością pomoże swojej pacjentce w wyborze najlepszych implantów piersi sprawdzonej firmy. Właśnie dlatego kluczowe jest udanie się do wykwalifikowanego specjalisty.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Powiększanie biustu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 15