Terapia komórkami macierzystymi - LIPOGEMS

Wraz z rozwojem biotechnologii coraz szersze zastosowanie w różnych działach medycyny znajdują komórki macierzyste, potrafiące przekształcić się w dowolny typ komórki tkanki w której występują lub też w komórki innych tkanek. Nowatorską procedurą jest w tym obszarze metoda Lipogems, pozwalająca pozyskać własną tkankę tłuszczową pacjenta z dużą ilością komórek macierzystych i użyć jej zarówno do zabiegów odmładzających, jak i regeneracyjnych z zakresu ortopedii i medycyny sportowej.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

W ciele człowieka występuje ponad 1000 typów komórek pełniących rozmaite funkcje. Komórki macierzyste, zwane inaczej komórkami pnia, to niewyspecjalizowane komórki organizmu, mające zdolność przekształcania się we wszystkie typy komórek występujących w organizmie, a także potencjalnie nieograniczoną zdolność do podziału i odnawiania swojej puli (proliferacji).

Wyróżnić można komórki macierzyste embrionalne (zarodkowe) – pochodzące z wczesnych faz rozwoju zarodka oraz komórki macierzyste somatyczne (dorosłe) – występujące w wykształconych już tkankach organizmów. Te drugie występują m.in. w szpiku kostnym, rogówce i siatkówce oka, miazdze zębowej, wątrobie, skórze, tkance tłuszczowej, trzustce i jelitach. Potrafią przekształcić się w dowolny typ komórki tkanki w której występują lub też w komórki innych tkanek. Wykorzystanie komórek macierzystych jest obecnie jedną z najbardziej obiecujących metod leczenia małoinwazyjnego.

Lipogems – komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej

Jednym z najnowszych "wcieleń" terapii komórkami macierzystymi jest wykorzystanie preparatu Lipogems, czyli oczyszczonej i poddanej "obróbce" własnej tkanki tłuszczowej pacjenta, która może być implantowana w miejsca wymagające regeneracji lub naprawy uszkodzonej tkanki.

Procedura pozyskania preparatu Lipogems - rysynek poglądowy

Oprócz tkanki tłuszczowej Lipogems zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki zwane perycytami. Są to komórki tkanki łącznej otaczające śródbłonek naczyń krwionośnych, umożliwiające obkurczanie i budowanie naczyń. W procesie rozdrabniania tkanki tłuszczowej następuje uwolnienie perycytów, które ulegają przetworzeniu w mezenchymalne komórki macierzyste (ang. mesenchymal stem cells – MSC). Chrakterystyczną cechą MSC jest zdolność przekształcania się w dowolny typ komórek wyspecjalizowanych, m.in. kostnych, mięśniowych, ścięgien i więzadeł. Powstrzymują one także procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie oraz powstrzymują procesy obumierania komórek z powodu niedotlenienia. Produkowana przez nie proteina LL37 wykazuje właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dzięki temu mezenychmalne komórki macierzyste są cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej, znajdującym zastosowanie m.in. w:

  • medycynie estetycznej (np. rewitalizacja i odmłodzenie skóry twarzy i rąk)
  • chirurgii plastycznej (powiększanie piersi, pośladków, modelowanie łydek)
  • leczeniu trudnogojących się ran
  • leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i ścięgien
  • entezopatiach (łokieć tenisisty, łokieć golfisty, kolano skoczka)
  • rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych oraz krążków międzydyskowych kręgosłupa

Technika Lipogems pozwala wykonać całą procedurę w ciągu jednej wizyty w gabinecie zabiegowym. Jeden gram tkanki tłuszczowej zawiera około 500 razy więcej mezenchymalnych komórek macierzystych niż ta sama ilości szpiku kostnego. Dodatkowo, komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej starzeją się znacznie wolniej niż te pochodzące ze szpiku. Nie występują również ograniczenia wiekowe dla pobierania jak i skuteczności ich zastosowania.

Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy, następnie komórki macierzyste są wyizolowane po krótkim przygotowaniu a gotowy preparat wstrzykuje się w chorobowo zmienione miejsce. Jedną z głównych zalet metody jest jej mała inwazyjność i brak konieczności namnażania komórek w laboratorium. Przeszczep własnej tkanki tłuszczowej sprawia, że nie występuje ryzyko jego odrzucenia przez organizm. Zabieg Lipogems nie wymaga hospitalizacji - pacjent moźe wyjść do domu w ciągu kilku godzin po jego zakończeniu.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

urszula schneck. 6 lata temu

excelent ...jestem po zabiegu od wczoraj ..czuje sie dobrze ..wykonywany zabieg na zwyrodnienie kolan...jestem pelna optymizmu...ja wierze...ze mozna obejsc sie bez op.eracji....ale trzeba zalecenia lekarza..akceptowac..i..obowiazkowo..zdrowe..aktywne..zycie...zdrowa dieta..do konca.....ja...bede fit...dobrze ze sa kliniki w polsce prywatne...i tylko tam...bede pacjetka.....powodzenia dla lekarzy......i mozliwosci...leczenia...tu w kraju zycze....i serdecznie pozdrawiam ....z austrii..........u.s. Odpowiedz

Osocze bogatopłytkowe

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…