Laserowa plastyka pochwy

Jeszcze niedawno był to problem wstydliwy i pomijano go nawet w rozmowach z najbliższymi przyjaciółkami. Nie wypadało mówić głośno o dolegliwościach kobiet po porodach, o utracie elastyczności ścianek pochwy oraz o ewentualnych kłopotach z nietrzymaniem moczu. Dziś, na szczęście, kobiety coraz częściej mówią o swoich kompleksach, a odpowiedzią na ich przypadłość jest operacja plastyczna pochwy, czyli waginoplastyka. Niekoniecznie wykonana przy użyciu skalpela – alternatywą zabiegu chirurgicznego jest laseroterapia.

Czas czytania
2 min.

U wielu kobiet w wyniku wielokrotnych lub trudnych porodów dochodzi do rozluźnienia pochwy, co skutkuje m.in. problemami z inkontynencją, a także obniżeniem jakości życia seksualnego (choć rzadko porusza się ten temat, problem dotyczy zarówno samej kobiety, jak i jej partnera). Żeński układ rozrodczy zmienia się również z wiekiem – zwieracz cewki moczowej staje się słabszy, a liczba komórek mięśni gładkich w ścianach pochwy ulega zmniejszeniu.


W przeszłości jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji było pogodzenie się z nią, natomiast dziś z pomocą kobietom przychodzi ginekologia estetyczna. W gabinetach ginekologicznych, a także w klinikach chirurgii plastycznej przeprowadza się tzw. waginoplastykę, czyli zabieg polegający na przywróceniu pochwie dawnego stanu (sprzed porodów). Operację wykonuje się przy pomocy skalpela bądź lasera. Druga opcja stanowi alternatywę dla zabiegu chirurgicznego przez wzgląd na o wiele mniejszą inwazyjność, brak konieczności znieczulenia ogólnego i rekonwalescencji.

Laserowa plastyka pochwy – alternatywa dla chirurgii

Laserowa plastyka pochwy to operacja, która jest dla wielu kobiet możliwością powrotu do normalnego życia bez kompleksów i frustracji. Laseroterapia to najnowsza technika zabiegowa niwelująca problem wiotkości pochwy. Polega na działaniu na ścianki pochwy wiązką lasera erbowo-yagowego (Er-Yag), co wywołuje efekt nieablacyjnego obkurczenia tkanek. W rezultacie penetracji tkanek światłem lasera kolagen w ściankach pochwy ulega natychmiastowemu pogrubieniu, zwiększa się napięcie oraz elastyczność ścianek. Średnica pochwy ulega zmniejszeniu. Ponadto laser stymuluje włókna kolagenowe w powięzi wewnątrzmiednicznej oraz błonie śluzowej pochwy, co dodatkowo zwiększa stan napięcia tkanek.

Zabieg laserowej plastyki pochwy jest praktycznie bezbolesny (nie wymaga znieczulenia), a zaraz po nim pacjentka może powrócić do codziennych obowiązków. Przez ok. miesiąc należy wstrzymać się od współżycia, a przez kilka dni zaleca się noszenie wkładki higienicznej – może wystąpić ryzyko przesięku surowiczego.

Plastyka pochwy przy pomocy lasera nie tylko niweluje problemy z nietrzymaniem moczu i brakiem pewności siebie kobiety. Sprawia, że znacząco zwiększają się jej doznania podczas współżycia, a prócz tego wyzbywa się kompleksów i poprawia swoją samoocenę, co wpływa na jej kontakty z otoczeniem. Efektami może cieszyć się miesiąc po zabiegu przez okres min. 2 lat – ich trwałość przedłuży ćwiczenie mięśni dna miednicy, znanych jako mięśnie Kegla.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Zwężanie pochwy laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…