Korekta opadających powiek - zalecenia pooperacyjne

Opadające powieki i tak zwane worki pod oczami dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną. W takiej sytuacji można wykonać zabieg blefaroplastyki, który pozwala na usunięcie nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Po plastyce powiek twarz wygląda młodziej i bardziej świeżo. Przez kilka dni po zabiegu może występować opuchlizna, zasinienie oraz niewielka bolesność. Jakie są zalecenia po plastyce powiek?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Upływający czas jest najbardziej widoczny w okolicy oczu. Skóra powiek stosunkowo wcześnie traci elastyczność i staje się obwisła, przez co daje wrażenie ciężkości i zmęczenia. Podczas gdy dolne powieki mogą dawać efekt worków pod oczami, których nie da się zlikwidować przy pomocy zabiegów kosmetycznych, opadające powieki górne w niektórych przypadkach ograniczają pole widzenia, co stanowi problem okulistyczny. Rozwiązaniem jest wówczas zabieg zwany plastyką powiek.

Na czym polega operacja plastyczna powiek?

Operacja plastyczna powiek (blefaroplastyka) polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolicy oczu. Zabieg zwykle jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, choć w szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia dożylnego. Podczas korekcji górnych powiek, chirurg wykonuje nacięcie wzdłuż jej naturalnego zagięcia, dzięki czemu po zagojeniu się rany, blizna jest praktycznie niewidoczna. Cięcie podczas plastyki powieki dolnej jest natomiast przeprowadzane pod linią rzęs. Blefaroplastyka jest procedurą stosunkowo małoinwazyjną, jednak po jej zakończeniu często pojawia się obrzęk, zasinienie oraz bolesność okolicy poddanej zabiegowi.

Jakie są zalecenia po plastyce powiek?

Po zakończonej operacji, na ranę zakłada się niewielki opatrunek, który nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu. Szwy są zdejmowane zazwyczaj piątego lub siódmego dnia po korekcji powiek. Wielu lekarzy zaleca przemywanie rany środkiem odkażającym, inni zdejmują opatrunek w momencie zdjęcia szwów i nie wymagają od pacjenta samodzielnego czyszczenia rany. O sposób pielęgnacji powiek należy zatem zapytać lekarza, który wykonywał plastykę.

Przez pierwsze dwa tygodnie po blefaroplastyce należy unikać wysiłku fizycznego i wszelkich czynności, które mogłyby znacznie podnieść ciśnienie tętnicze. Aby uniknąć przebarwień i zapewnić prawidłowy proces gojenia, twarzy nie wolno narażać na działanie światła słonecznego przez kilka tygodni od zabiegu. Wskazane jest noszenie przez ten czas dobrych okularów słonecznych, które zawierają filtry chroniące okolicę oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Blizna po blefaroplastyce

Po usunięciu szwów, w miejscu cięcia tworzy się blizna, która jest ukryta w załamaniu powieki i w naturalnej zmarszczce występującej w okolicy oka. Takie umiejscowienie sprawia, że jest ona praktycznie niewidoczna. Do kilku miesięcy po zabiegu blizna może być różowa, stopniowo zmienia ona jednak barwę na cielistą. Pierwszy makijaż można wykonać po upływie około 10 dni od plastyki powiek. Powinien być on jednak delikatny, najlepiej wykonany kosmetykami hipoalergicznymi.

U części pacjentów może pojawić się pieczenie i świąd oczu. Dyskomfortu pomogą się pozbyć nawilżające krople, które powinien zalecić lekarz. Po zabiegu narząd wzroku może być bardziej wrażliwy na światło, zdarza się również, że pacjenci zgłaszają łzawienie. Objawy te ustępują jednak w ciągu kilku dni od zabiegu.

Jak długo schodzi opuchlizna po korekcie powiek?

Opuchlizna po operacji powiek jest czymś zupełnie naturalnym, dlatego - o ile nie utrzymuje się ona dłużej niż dwa tygodnie - nie powinna stanowić powodu do niepokoju. W związku z występowaniem obrzęków pierwsze noce powinno się spać na kilku poduszkach, w pozycji siedzącej lub półsiedzącej. Takie ułożenie umożliwia prawidłowe krążenie płynów ustrojowych i ograniczenie obrzęków. Pomocne jest również stosowanie kilka razy w ciągu dnia zimnych kompresów, które działają przeciwobrzękowo i przeciwbólowo, a także przyspieszają wchłanianie krwiaków i podbiegnięć krwawych (tzw. siniaków). Jeśli kompresy nie wystarczają i pacjent nadal odczuwa dyskomfort bólowy, może przyjąć doustne leki przeciwbólowe, które zaleci mu lekarz wykonujący zabieg. Proces gojenia można przyspieszyć również poprzez delikatny masaż.

Źródła:

Operacje plastyczne powiek - więcej na ten temat

Operacje plastyczne powiek

Operacje powiek cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród kobiet, jak i wśród mężczyzn. Powód? To właśnie okolice oczu najczęściej zdradzają wiek człowieka.…

Dodaj komentarz

Czy korektę opadających powiek można wykonać w ramach NFZ?

Czy korektę opadających powiek można wykonać w ramach NFZ?

Opadanie powiek to jeden ze skutków procesu starzenia i utraty wiotkości skóry, choć problem ten może wynikać również z chorób ogólnoustrojowych, np. cukrzycy. Pozbyć się go można poddając operacji plastycznej powiek. W prywatnych...

Konsultacja przed operacją opadających powiek

Konsultacja przed operacją opadających powiek

Opadające powieki sprawiają, że twarz wydaje się zmęczona i smutna. Są oznaką starzenia się skóry i utraty przez nią elastyczności, co jest szczególnie trudne do zaakceptowania, zwłaszcza przez kobiety. Czasem opadające powieki przyczyniają...

Opadające powieki – problem estetyczny i funkcjonalny

Opadające powieki – problem estetyczny i funkcjonalny

Okolice oczu, dłonie i dekolt to części naszego ciała, po których najszybciej i najwyraźniej widać upływ czasu. Nie dziwi więc fakt, że najczęstszymi zabiegami chirurgii plastycznej wykonanymi w 2014 roku były korekty związane z wyglądem...