Jakie są wskazania do leczenia otyłości balonem żołądkowym

Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, ponieważ nieleczona pociąga za sobą szereg powikłań i kolejnych chorób zagrażających zdrowiu i życiu pacjenta. W skrajnych przypadkach, gdy nie ma innej drogi do schudnięcia, a zagrożone jest właśnie zdrowie lub życie pacjenta, specjalista może podjąć decyzję o leczeniu chirurgicznym - poprzez metodę balona żołądkowego. Wskazaniem do jej zastosowania jest wskaźnik masy ciała (BMI) na poziomie 27 lub więcej.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Balon żołądkowy (gastryczny) to stosowana w Polsce od ponad dekady metoda niechirurgicznego leczenia otyłości, wykorzystywana również jako wstęp do leczenia operacyjnego (zmniejszenia żołądka). Opracowano ją w Stanach Zjednoczonych przez firmę Inamed Health. Sam balon to miękki, silikonowy "worek", odporny na działanie kwasów żołądkowych, który po wprowadzeniu do żołądka za pomocą endoskopu jest napełniany solą fizjologiczną do objętości od 400 do 700 ml (np. modele Medsil, Orbera, Spatz, End-Ball) lub wypełniany powietrzem o objętości od 550 cm3 do 650 cm3 (np. Heliosphere). W czasie zabiegu pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Istotą metody jest wypełnienie przez balon dużej części żołądka pacjenta, tak aby zmniejszyć apetyt, a zwiększyć uczucie sytości przy jednoczesnej redukcji ilości spożywanego pokarmu. Poza tym implantacja balonu ma wpływ na poziom hormonów jelitowych: greliny, odpowiadającej za uczucie głodu oraz leptyny, odpowiadającej za uczucie sytości. Ważne przy tym jest równoczesne stosowanie diety, a przede wszystkim trwała zmiana nawyków żywieniowych. Zabieg odbywa się w krótkim, dożylnym znieczuleniu i trwa około pół godziny. To procedura jednodniowa, a okres rekonwalescencji trwa nie dłużej niż tydzień.  

Jak się przygotować do zabiegu implantacji?

W trakcie kwalifikacji do zabiegu wszczepienia balona żołądkowego pacjent jest poddawany badaniom specjalistycznym (medycznym i laboratoryjnym). W oparciu o nie specjalista decyduje, czy u danej osoby można zastosować taką metodę. Niezbędna jest również konsultacja lekarska. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

W dniu implantacji należy być na czczo, co oznacza, że ostatni posiłek można zjeść najpóźniej na 12 godzin przed zabiegiem. Możliwe jest jedynie picie niewielkiej ilości niegazowanej wody mineralnej (pod warunkiem, że pacjent nie jest diabetykiem). W przypadku osób objętych leczeniem w poradniach specjalistycznych zaleca się normalne zażycie leków w dniu zabiegu. Lekarz przeprowadzający zabieg implantacji musi być o tym poinformowany. Należy pamiętać, że jednak nie zawsze można założyć balon żołądkowy.

Kiedy nie można zastosować balona żołądkowego?

Jak każda procedura medyczna, również implantacja balonu żołądkowego ma swoje przeciwwskazania. Bezwzględnie nie można jej stosować u kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji. Nie wykonuje się jej u pacjentów z czynnymi chorobami wrzodowymi w obrębie żołądka czy dwunastnicy, jak również w stanach zapalnych przełyku, żylakach żołądka lub przełyku oraz u chorujących na nieswoiste zapalenie jelita (choroba Crohna). Implantacji nie przeprowadza się także u osób posiadających wrodzone oraz nabyte teleangiektazje jelitowe.

Problemami zdrowotnymi, które mogą uniemożliwić przeprowadzenie zabiegu, są inne problemy natury somatycznej oraz psychicznej pacjenta, typu duża przepuklina rozworu przełykowego i zmiany w obrębie przełyku, wykonana wcześniej operacja żołądka, kłopoty psychiczne lub uzależnienia. Wśród dolegliwości, które wykluczają w dużej mierze implantację, wymienia się również poważne choroby nerek, wątroby i płuc oraz długotrwałą terapię lekami sterydowymi.  

Leczenie otyłości balonem żołądkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Implantacja balona i co dalej? 

Wszczepienie balona żołądkowego jest wstępem do długotrwałego procesu redukcji wagi, wespół z trwałą zmianą nawyków żywieniowych. Pacjent otrzymuje indywidualnie przygotowany program leczenia oraz zalecenia. Musi również odbywać wizyty kontrolne u specjalisty. Nie jest stosowana żadna restrykcyjna i niskokaloryczna dieta, a jedynie spożywane są mniejsze ilości posiłków wysokiej jakości. Warto też pamiętać, że powodzenie terapii rozpoczętej od wszczepienia balona żołądkowego w dużej mierze zależy od podejścia, zaangażowania i determinacji samego pacjenta. Równie ważne jak spotkania z bariatrą czy dietetykiem są też konsultacje z psychologiem. 

Leczenie otyłości balonem żołądkowym - więcej na ten temat

Leczenie otyłości balonem żołądkowym

Otyłość to choroba, która wymaga zdecydowanych działań. Leczenie zwykle rozpoczyna się od zmiany diety i ćwiczeń, jednak w niektórych przypadkach od razu zaleca…

Dodaj komentarz

Balon żołądkowy jako metoda leczenia nadwagi i otyłości

Balon żołądkowy jako metoda leczenia nadwagi i otyłości

Zabiegowe metody walki z nadwagą i otyłością stają się coraz bardziej popularne. Wynika to w dużej mierze z faktu, że sama otyłość również staje się coraz większym problemem: jak wynika z danych, prezentowanych na stronie Światowej...

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą...

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Polacy są coraz bardziej otyli. Obecnie niemal połowa mieszkańców naszego kraju zmaga się z nadwagą i otyłością, a coroczne raporty wskazują, że problem narasta. Ponieważ dieta i ćwiczenia czasem...