Uszy przylegające do głowy po udanej otoplastyce

Otoplastyka, czyli chirurgiczna korekta kształtu małżowin usznych, znajduje najczęściej zastosowanie w przypadkach odstających uszu. Zabieg, którego istotą jest odpowiednie wymodelowanie chrząstek małżowin usznych, uznawany jest za bezpieczny i zazwyczaj nie niesie ze sobą ryzyka powikłań. Czy jednak jest tak zawsze?

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Odstające małżowiny uszne to defekt estetyczny spowodowany ich nieprawidłowym wykształceniem i odstawaniem od czaszki. Za odstające uznaje się uszy, których małżowina w swoim najdalej położonym punkcie oddalona jest od głowy o ponad dwa centymetry. Z medycznego punktu widzenia zazwyczaj nie stanowi to problemu, jednak odstające uszy mogą powodować dyskomfort psychiczny, związany z zaburzeniem obowiązującego w społeczeństwie kanonu piękna.

Chirurgiczne metody korekty odstających uszu

Operacja wymodelowania chrząstek odstających małżowin ma za zadanie przywrócić im prawidłowy kąt odchylenia od czaszki, który nie powinien przekraczać 45 stopni. Aktualnie znanych jest ponad 200 metod chirurgicznej korekty tej przypadłości. Wybór odpowiedniej techniki zależy od indywidualnych cech anatomicznych pacjenta oraz doświadczenia chirurga. Doświadczenie lekarza może znacząco wpłynąć na precyzję wykonania zabiegu i minimalizację ryzyka powikłań.

Zalecenia przed zabiegiem otoplastyki

Dokładna analiza uszu przed zabiegiem plastyki

Przed przystąpieniem do operacji ważne jest przeprowadzenie szczegółowej konsultacji z chirurgiem plastycznym. Należy omówić oczekiwania pacjenta oraz potencjalne ryzyko i korzyści związane z zabiegiem. Pacjent powinien poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach, alergiach i chorobach przewlekłych, które mogą zwiększać ryzyko powikłań. Zaleca się unikanie leków rozrzedzających krew, takich jak aspiryna, na co najmniej tydzień przed operacją, aby zminimalizować ryzyko krwawienia.

Czy zabieg otoplastyki może się nie powieść?

Otoplastyka uznawana jest za procedurę bezpieczną, charakteryzującą się znikomym ryzykiem powikłań, nie mającą wpływu na ogólny stan zdrowia pacjenta. Wszystkie cięcia prowadzone są z tyłu małżowiny, dzięki czemu szwy i blizny pozabiegowe są niewidoczne dla osób postronnych.

W celu minimalizacji ryzyka powikłań należy:

  • przestrzegać zaleceń pozabiegowych,
  • nosić specjalną opaskę na czas snu,
  • unikać intensywnej aktywności fizycznej,
  • przestrzegać higieny operowanego obszaru.

Informacja: Noszenie opaski na uszy po zabiegu jest kluczowe dla utrzymania efektów operacji.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że przez pewien czas po operacji małżowiny uszne są bolesne – co bywa największym problemem pacjentów decydujących się na tego rodzaju zabieg. Dla uzyskania pożądanego efektu estetycznego bardzo ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych. Uwzględnić trzeba fakt, że o ile skóra ucha goi się około tygodnia, o tyle całkowite wygojenie chrząstki trwa około sześciu tygodni.

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera noszenie na czas snu specjalnej opaski, zapobiegającej niekontrolowanemu odginaniu się ucha – odkształcenie niecałkowicie wygojonej małżowiny mogłoby w skrajnym przypadku zniweczyć efekt operacji. Pacjent powinien ściśle przestrzegać zalecenia dotyczące higieny i ochrony operowanego obszaru. Unikanie intensywnej aktywności fizycznej przez zalecany przez lekarza okres również może pomóc w minimalizowaniu ryzyka komplikacji.

Powikłania po zabiegu otoplastyki

Rekonwalescencja po plastyce uszu

Chociaż otoplastyka jest procedurą niskiego ryzyka, mogą wystąpić pewne powikłania. Do najczęstszych należą infekcje, krwiaki, czy nieprawidłowe gojenie się ran. W rzadkich przypadkach może dojść do asymetrii w wyglądzie uszu, co może wymagać dodatkowej korekty. Ważne jest, by pacjent pozostawał w kontakcie z chirurgiem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów.

Jak zapobiegać powikłaniom?

Aby zminimalizować ryzyko powikłań, pacjent powinien ściśle przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących opieki pooperacyjnej i higieny.

Rekonwalescencja i oczekiwane efekty po otoplastyce

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort i obrzęk, które zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Szwy są zwykle usuwane po około tygodniu, a pacjent może wrócić do normalnych codziennych aktywności po około 1-2 tygodniach. Ostateczne efekty estetyczne są widoczne po pełnym wygojeniu, czyli po około 6 tygodniach. Większość pacjentów jest zadowolona z efektów zabiegu, choć pełna satysfakcja zależy od realistycznych oczekiwań i dokładnego przestrzegania zaleceń lekarza.

Ważne: Ostateczny efekt operacji może być widoczny dopiero po całkowitym wygojeniu, co może trwać do 6 tygodni.

Kluczowe czynniki sukcesu

Kluczowe czynniki sukcesu zabiegu to:

  • realistyczne oczekiwania,
  • dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza,
  • pozostawanie w kontakcie z chirurgiem w razie wątpliwości.
Pamiętaj: Stała komunikacja z chirurgiem po zabiegu jest kluczowa dla szybkiego rozpoznania i rozwiązania ewentualnych problemów.

Źródła:

  • Beaudoin Olivier, Hamid Mohammad, Ahmarani Christian, Rahal Akram, "Retrospective study of the long-terms of otoplasty using a modified Mustardé (cartilage-sparing) technique", Journal of Otolaryngology - Head and Neck Surgery, 38(3), 340-347, 2009
  • Hani Alanazi, "Complications of Cartilage Sparing Otoplasty: A Systematic Review and Meta-Analysis", The Journal of craniofacial surgery, 35(3), 874–878, 2024
  • Thomas Braun Thomas Hainzinger i inni, "Health-Related Quality of Life, Patient Benefit, and Clinical Outcome after Otoplasty Using Suture Techniques in 62 Children and Adults", Plastic & Reconstructive Surgery 126(6), 2115-2124, 2010
  • Heba Abdel Rahem Abo El Naga, Hoda Saleh, Ahmad Mahmoud Hamdan, "Long-term outcomes of otoplasty for correction of prominent ear" (ejentas.journals.ekb.eg), 2022

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Korekcja odstających uszu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…