Odstające małżowiny uszne można zaobserwować u około 5% populacji. Defekt ten częściej dotyczy obu uszu, rzadziej zdarza się, że występuje jednostronnie. Według zaleceń specjalistów chirurgii plastycznej, korekcja odstających uszu powinna być wykonana po 7. roku życia dziecka. Wcześniej trwają bowiem procesy wzrastania i kształtowania się małżowiny usznej.
Uważa się, że jak najwcześniej wykonany zabieg pozwala uchronić dziecko przed bolesnymi docinkami rówieśników, co ma pozytywny wpływ na jego dalszy rozwój.
Korekta uszu - efekty i oczekiwania

Pacjenci poddający się różnego rodzaju operacjom plastycznym chcieliby jak najszybciej ujrzeć ich ostateczne efekty. Czas oczekiwania na ocenę końcowych rezultatów korekcji odstających uszu wymaga jednak odrobiny cierpliwości. Ważne jest również, aby zrozumieć, że otoplastyka nie ma na celu uzyskania perfekcyjnego wyglądu uszu - nie jest również możliwe, aby uszy poddane zabiegowi były całkowicie symetryczne.
Oczekiwania pacjenta co do efektów zabiegu powinny być dokładnie omówione w trakcie konsultacji lekarskiej przed zabiegiem chirurgicznym tak, aby pacjent miał pełną świadomość podjętej przez siebie decyzji oraz aby po zabiegu odczuwał satysfakcję ze swojego nowego wyglądu.
Psychologiczne skutki odstających uszu nie są do przecenienia, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Dzieci z odstającymi uszami mogą doświadczać drwin ze strony rówieśników, co może wpływać na ich samoocenę i pewność siebie. Korekcja uszu może zatem poprawić nie tylko wygląd fizyczny, ale także samopoczucie i komfort psychiczny pacjenta.
Korekta uszu - kiedy widać efekty?
Bezpośrednio po zabiegu korekcji odstających uszu na głowę pacjenta zakładany jest specjalny opatrunek, wzmocniony bandażem elastycznym. Jego zadaniem jest wspomaganie odpowiedniego modelowania się małżowiny usznej, jej podtrzymywanie oraz ochrona przed ewentualnymi urazami. Opatrunku nie należy zdejmować aż do wizyty kontrolnej, która zwykle ma miejsce około 7 dni od zabiegu.
Zalecenia po zabiegu obejmują:
- pozostawanie w domu,
- rezygnację z aktywności szkolnych i zawodowych,
- unikanie mycia głowy.
Podczas wizyty kontrolnej opatrunek jest zdejmowany, jednak opuchlizna i zaczerwienienie mogą utrzymywać się jeszcze przez kilka następnych tygodni. Przez następne 2 do 6 miesięcy chrząstka małżowiny usznej ulega przebudowie.
Pełne efekty wizualne mogą być widoczne dopiero po kilku miesiącach od zabiegu, gdy procesy regeneracyjne całkowicie się zakończą.
Postępowanie po zabiegu korekcji uszu

W okresie przebudowy i regeneracji delikatna struktura małżowiny usznej narażona jest na uszkodzenia. Właśnie dlatego należy wówczas zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas aktywności sportowej. Dzieciom poleca się zakładanie na lekcjach wf specjalnych opasek chroniących uszy przed urazami.
Dobrym pomysłem jest również zdecydowanie się na zabieg w trakcie wakacji, kiedy dziecko nieco więcej czasu spędza w domu. Ostrożność podczas podejmowanych codziennie aktywności jest największym sprzymierzeńcem procesu ostatecznego modelowania się małżowiny usznej.
Warto także unikać spania na boku, aby nie wywierać nacisku na świeżo zoperowane uszy. Zalecane jest również unikanie noszenia okularów przez pierwsze tygodnie po operacji, ponieważ mogą one wywierać niekorzystny nacisk na uszy. Stosowanie kremów z filtrem UV na blizny jest wskazane, aby chronić je przed słońcem i zapobiec przebarwieniom.
Potencjalne powikłania po otoplastyce
Potencjalne powikłania zabiegu otoplastyki obejmują infekcje, niepożądane blizny, asymetrię uszu, a także niepełne zadowolenie z efektów. Ważne jest, aby pacjenci byli świadomi tych możliwości i omówili je z lekarzem przed podjęciem decyzji o operacji.
Trwałość efektów operacji odstających uszu
Wielu dorosłych pacjentów oraz rodziców dzieci poddanych zabiegowi zastanawia się, czy efekty otoplastyki utrzymają się na stałe. Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w artykule "A long-term morphometric analysis of auricular position post-otoplasty", którego autorzy omawiają wyniki obserwacji przeprowadzonych wśród 33 osób po wykonaniu u nich korekcji odstających uszu.
Pacjenci byli badani 3 i 12 miesięcy po zabiegu. U wszystkich uszy znajdowały się w takiej pozycji, jak w momencie oceny bezpośrednio po wykonaniu korekcji i u nikogo nie wystąpiła konieczność ponowienia procedury. To badanie pokazało, że efekty otoplastyki są zazwyczaj trwałe i wygląd uszu nie zmienia się mimo upływu czasu.
Rodzice, zastanawiając się nad wykonaniem u dziecka korekcji odstających uszu, zastanawiają się często, czy ten zabieg przyniesie korzyści dla dziecka. Ten aspekt przeanalizowali autorzy publikacji "Analysis of health-related quality-of-life outcomes and their predictive factors in pediatric patients who undergo otoplasty", pytając rodziców i pacjentów po otoplastyce o ich wrażenia.
Wyniki badania wykazały, że:
- 88% osób było bardziej zadowolonych ze swojego wyglądu niż przed zabiegiem,
- 93% pacjentów ponownie zdecydowałoby się na zabieg,
- zabieg przynosi korzyści psychologiczne.
Przeciwwskazania do zabiegu
Ostateczna decyzja o poddaniu się zabiegowi powinna być dobrze przemyślana i oparta na rzetelnych informacjach uzyskanych od specjalisty.
Przeciwwskazania do zabiegu mogą obejmować:
- aktywne infekcje w okolicy uszu,
- niekontrolowane choroby przewlekłe,
- oczekiwania pacjenta, które są niemożliwe do spełnienia.
Posłuchaj artykułu:
- Artykuł "Plastyka odstających uszu - kiedy widoczne są efekty?" jest dostępny w formie audio z lektorem - posłuchaj teraz (07:43 minuty)
Źródła:
- Otolaryngologia Polska, "Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych", Numer 66, strony 267-273, 2012
- Jama Facial Plastic Surgery, "Treatment of Prominent Ears and Otoplasty: A Contemporary Review", 2015
- Bret Johnson, "Otoplasty Healing Timeline" (dallasplasticsurgeon.com), 2025
- Marcelo Souza Assis, Leila Souto Miranda, "Performance-optimized otoplasty", BMC Surgery, 22(182), 2022
- Ovie Edafe, Kalliopi Argyriou, Mahilravi S. Thevasagayam, "Outcomes and complications of incisionless otoplasty – A retrospective observational study and a review of the literature", International Journal of Pediatric Otorhinolaryngology, 137, 2020