Jak zbudowana jest małżowina uszna?

Małżowina to część ucha zewnętrznego. Odpowiada za pobieranie dźwięków z zewnątrz do przewodu słuchowego oraz za ochronę ucha. 

Małżowina uszna występuje u ssaków: i tych wodnych, i lądowych. U człowieka zbudowana jest z chrząstki sprężystej pokrytej skórą. Małżowinę tworzą:

 • obrąbek (łac. helix) – zewnętrzne ograniczenie małżowiny,
 • płatek (łac. lobulus auriculae) – dolna część małżowiny, jedyna część bez szkieletu chrzęstnego,
 • muszla (łac. concha auriculae) – wgłębienie w centralnej części małżowiny, wokół wejścia do przewodu słuchowego. Dzieli się na większą część dolną –  jamę muszli (łac. cavitas conchae) i położoną powyżej –  łódkę muszli (łac. cymba conchae),
 • odnoga obrąbka – zawinięcie obrąbka w okolicach otworu słuchowego zewnętrznego, na jej powierzchni przedniej znajduje się kolec obrąbka,
 • guzek obrąbka (łac. tuberculum auriculae) zwany guzkiem Darwina – ulokowany na brzegu obrąbka w górnej części.
 • grobelka (łac. antihelix) – ograniczająca muszlę od tyłu, 
 • dół trójkątny (łac. fossa triangularis) znajdujący się pomiędzy odnogami grobelki, 
 • czółenko (łac. scapha) – równoległe do obrąbka zagłębienie,
 • skrawek (łac. tragus) – przednie ograniczenie muszli,
 • przeciwskrawek (łac. antitragus) – graniczącym z grobelką, 
 • bruzda tylna małżowiny usznej (łac. sulcus auriculae posterior).

Do czaszki chrząstka małżowiny usznej przytwierdzona jest więzadłami usznymi:

 • przednim – od kolca obrąbka do nasady wyrostka jarzmowego kości skroniowej,
 • tylnym – od wyniosłości muszli do wyrostka sutkowatego,
 • górnym – od wyniosłości muszli do powięzi skroniowej.

Dlaczego uszy odstają?

Za połowę przypadków odstawania uszu odpowiada grobelka. Jeśli jest źle wykształcona lub jej nie ma, uszy odstają. 

Uszy odstają też, jeśli rosną szybciej niż głowa, dziecko było źle ułożone w brzuchu (po porodzie mogą wrócić do prawidłowego położenia), muszla małżowiny jest zbyt duża, obrąbek ucha jest źle wykształcony, małżowina jest nieprawidłowo zbudowana.

Ważne: Według szacunków 5 proc. ludzi ma odstające uszy. Tylko 8 proc. z nich odziedziczyło je po rodzicach lub dziadkach.

Odstające uszy u dziecka 

Jak sądzisz, jakie problemy mają uczniowie o zniekształconej twarzą, tudzież z odstającymi uszami? – zapytała w czasie badań Magdalena Mułyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku. – Czują się izolowani – odpowiadali uczniowie.

Jeżeli dziecko zgłasza, że – z powodu odstających uszu – jest obiektem kpin, szyderstwa, agresji ze strony rówieśników, warto rozważyć korektę. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa mogą wpływać na całe jego życie.

Ważne: Jeśli dziecko nie ma problemu z tym, że różni się od rówieśników inaczej ukształtowanymi małżowinami, zabieg nie jest konieczny.

Zabiegi korekcji uszu u dzieci są traktowane jako lecznicze, często niezbędne, by dziecko mogło normalnie funkcjonować. Korekta uszu jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej u dzieci. 

Już w 5. roku życia małżowiny uszne mają kształt oraz wielkość zbliżone do ostatecznych. Najlepszy czas na korekcję odstających uszu u dziecka to 6-7 lat, nie później jednak niż do 14 lat (wtedy małżowiny intensywnie rosną).

Sposób na odstające uszy

Na forach sporo jest „sposobów na odstające uszy”. Zakładanie opasek, leżenie na boku, stosowanie plastrów. Każda z tych metod  nie przynosi trwałych efektów. Prócz tych metod są jeszcze:

 • „przybliżanie” uszu do głowy za pomocą nici Aptos. Nici wprowadza się zwykle poprzez 3 punkty wkłucia i prowadzi tak, aby „przyciągnąć” małżowinę uszną do głowy. Sam moment nakłucia bywa porównywany do przekłucia ucha i włożenia kolczyka.
 • korekta odstających uszu metodą Auri. Stosowana jest u dzieci, kiedy jeszcze chrząstka małżowiny jest dostatecznie sprężysta i elastyczna. W nocy do modelowania uszu używa się klipsów (wyginają się i rozciągają w tym samym czasie co chrząstka małżowiny), w ciągu dnia stripów (służą do utrzymywania małżowin usznych w jednej pozycji). Folia ochronna zakładana jest na skórę przed stripem i klipsem.

Najtrwalsze efekty przynosi operacja odstających uszu.

Operacja odstających uszu

Przed zabiegiem lekarz pyta o stan zdrowia pacjenta, sprawdza dokładnie jego małżowiny uszne (m.in. głębokość miski muszli, jakość i sprężystość chrząstki ucha), zleca badania (morfologii krwi, grupy krwi, podstawowych parametrów układu krzepnięcia, poziomu glukozy i elektrolitów w surowicy krwi).

Dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno:

 • zażywać preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna),
 • palić papierosów.

Operowani w znieczuleniu ogólnym powinni być na czczo przynajmniej 6 godzin przed zabiegiem.

Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym lub pełnej narkozie (u najmłodszych dzieci). Trwa 1-2 godziny. 

Operacja polega na przecięciu skóry za uchem i odsłonięciu chrząstki. Następnie:

 • przy niewielkim odchyleniu małżowiny – zakłada się szwy, które mają wymusić prawidłowe ułożenie małżowiny i przebudowę chrząstki; formowanie chrząstki trwa ok. 6 miesięcy; efekt korekcji jest trwały;
 • przy odchyleniu znacznym – przez nacięcie za uchem lekarz wycina fragment chrząstki małżowiny; zakłada szwy, które mają uformować małżowinę i ułożyć ją we właściwej pozycji.

Po zabiegu

Na ranę zakłada się opatrunek, a na głowę specjalną opaskę. Podtrzymuje ona opatrunek i chroni uszy przed urazem. Opaskę trzeba nosić nieprzerwanie aż do zdjęcia szwów (10-14 dni). Potem jeszcze przez 2-3 tygodnie zakłada się ją na noc. Dzieci powinny ją nosić także w trakcie zabawy. 

Jeśli zabieg odbywał się w znieczuleniu ogólnym, hospitalizacja trwa jeden dzień. Przy znieczuleniu miejscowy, po kilku godzinach pacjent może pójść do domu.  

Po zabiegu uszy mogą być lekko obrzęknięte i zasinione. Dolegliwości powinny ustąpić po 10-14 dniach. 

Przez pierwsze dni należy powstrzymać się od zamoczenia opatrunku. Po około trzech dniach możliwe jest umycie głowy.

Po zabiegu przez 4 tygodnie należy unikać sauny, słońca i solarium oraz chronić uszy przed wszelkimi urazami.

Powikłania po korekcji odstających uszu

Ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu korekcji odstających uszu jest niewielkie. Zdarzają się jednak:

 • zaraz po zabiegu: krwiaki, zakażenie rany (leczy się antybiotykami), ból pooperacyjny (środki przeciwbólowe), krwawienie, odczyny alergiczne czy martwica chrząstki,
 • po dłuższym czasie: widoczna blizna, możliwość powstania bliznowca, mrowienie, drętwienie operowanej okolicy, nawrót odstających uszu. 

Ważne: Nawet jeśli zabieg został przeprowadzony bardzo dokładnie i poprawnie, istnieje ryzyko nawrotu odstających uszu. Dzieje się tak dlatego, że chrząstka małżowiny usznej ma „pamięć”. By ją usunąć, należałoby zastosować całkowite przecięcie chrząstki. Wtedy jednak ucho wyglądałoby nienaturalnie.

Operacja odstających uszu – cena

Cena za zabieg korekcji odstających uszu – na podstawie danych z 129 klinik oraz od 78 lekarzy – wynosi od 1 900 zł do 8 000 zł.

Odstające uszy nie zagrażają zdrowiu pacjenta. Zabiegi poprawiające wygląd, w tym operacje odstających uszu, nie są więc refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeżeli jednak uszy odstają z powodu wrodzonej wady lub urazu, wówczas w swoim oddziale NFZ można starać się o przeprowadzenie chirurgicznej korekcji w ramach kontraktu.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o korekcję odstających uszu

 • Ile kosztuje korekta uszu?

  Zabieg korekcji odstających uszu – na podstawie danych z 129 klinik oraz od 78 lekarzy – kosztuje od 1 900 zł. Najwyższa cena wynosi 8 000 zł.

 • Jak ukryć odstające uszy?

  Odstające uszy można ukrywać pod włosami, czapką, opaską, kapeluszem.

 • Co zrobić, żeby uszy nie odstawały?

  Można próbować chować włosy pod fantazyjnymi fryzurami, nakryciami głowy, opaskami. Można skorzystać z doraźnych rozwiązań (plastrów). Znane sa też metody:    „przybliżanie” uszu do głowy za pomocą nici Aptos. Nici wprowadza się zwykle poprzez 3 punkty wkłucia i prowadzi tak, aby „przyciągnąć” małżowinę uszną do głowy.  korekta odstających uszu metodą Auri. W nocy do modelowania uszu używa się klipsów, w ciągu dnia stripów. Najtrwalsze efekty przynosi operacja odstających uszu.

 • Korekta uszu – gdzie najlepiej?

  Jak przy każdym zabiegu chirurgicznym, ważne jest, by przeprowadzany był w gabinecie specjalizującym się w tego typu zabiegach oraz przez chirurgów plastycznych z odpowiednim doświadczeniem. Sprawdź oferty naszych partnerów!

Efekty po korekcji odstających uszu

Korekcja odstających uszu - opinie pacjentów

Ewelina

Zadowolenie i uśmiech na twarzy to podstawa
  

Bolało tylko wbijanie igieł przy znieczuleniu. Niestety nieuniknione, ale trwało to tylko kilka sekund. Podczas samego zabiegu już nic się nie czuje. Pierwsza noc była najcięższa. Znieczulenie przestało działać i uszy zaczynały puchnąć, ale nie miały za bardzo jak, bo bandaż jest mocno ściśnięty. Ale wystarczyła tylko jedna tabletka przeciwbólowa. Każdy kolejny dzień był już łatwiejszy. Bez tabletek, bez bólu, tylko z małym dyskomfortem związanym z opatrunkiem. Ułożenie się do snu jest kłopotliwe jeśli ktoś nie umie spać na wznak. Po zabiegu 10 dni w opatrunku i zdjęcie szwów, które nic nie boli. Jedynie nieprzyjemne uczucie kiedy odklejane są plastry. W pierwszych dniach uszy są sine i opuchnięte. Totalnie w innym kształcie, ale i tak piękne. Jestem ponad dwa tygodnie po zabiegu, więc na końcowy efekt trzeba troszkę poczekać. Choć już teraz wiem, że na pewno będzie o niebo lepiej niż było, bo gorzej już nie mogłoby być :)

Opinia o: Este l'arte, Łódź (dr hab. n. med. Jan Rykała)
Kamila

Świetni ludzie, świetna klinika, świetna atmosfera. Polecam każdemu.
  

Zabieg był przeprowadzony szybko i profesjonalnie, doświadczenie osób zatrudnionych pomogło mi uniknąć paniki, która była nie odłączona częścią otoplastyki. Jestem zadowolona z zabiegu, 3 dzień po operacji i ból jest praktycznie znikomy, wiec można powiedzieć, ze była przeprowadzona ostrożnie mimo znieczulenia. Nie jestem w stanie ocenić końcowego efektu ponieważ uszy nadal są napuchnięte.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
MARZENA I CÓRKA

KOREKTA USZU
  

Jestem bardzo zadowolona z efektu zabiegu, chociaż bardzo się stresowaliśmy czy córka to wytrzyma, ale sama stwierdziła że prawie nie bolało

Opinia o: Derm-Estetyka, Gdynia (dr n. med. Alina Hedrych-Ozimina)
Anna S.

POLECAM!!!!
  

Jestem bardzo zadowolona. Uszy teraz wyglądają super, pomimo opuchlizny. Praktycznie zero bólu, zabieg przebiegł szybko.

Opinia o: Este l'arte, Łódź (dr hab. n. med. Jan Rykała)
Mateusz

Pan doktor A. Kasztelan to doskonały specjalista.
  

Pan doktor fachowo wyjaśnił na czym polega zabieg. Fachowo przeprowadził i sprawnie przeprowadził zabieg. Zlecił wszystkie badania przed zabiegiem. Interesował się stanem psychicznym i zdrowotnym mojego syna. Dzięki fachowości mój syn nie odczuwał żadnych dolegliwości medycznych. Pan doktor i obsługa medyczna zadbała również o stan psychiczny syna, dzięki czemu zabieg i wizyty przebiegły w bardzo sympatycznie.Efekt wizualny uszu po zabiegu bardzo ładny.

Opinia o: Cor-Lar-Med, Świdnik (lek. Arkadiusz Kasztelan)
Dori

Moja przygoda z korekcją uszu
  

Zabieg przebiegł bardzo dobrze. W tak milej atmosferze się nawet nie denerwowałam. Trwał ok godziny. Po tym został mi założony specjalny opatrunek, który miałam prawie tydzień czasu. Wczoraj miałam zdjęty już i zobaczyłam pierwszy raz efekt. Uszka nie odstają. Są nawet bardzo przylegające ale to z powodu opuchlizny. Są na razie sine i czerwone. Z jednego ucha troskę sączy mi się ropa ale podobno odparzyło mi się, tak mówi doktor, który mi zdejmował opatrunek. Dostałam receptę do domu na spray z antybiotykiem i mam robić higienę uszu już w domu. Mam nadzieję, że uszka szybko wrócą do normalności ☺

Opinia o: Centrum Medyczne Bieńkowski, Bydgoszcz (dr hab. n. med. Paweł Szychta)
Sylwia

Profesjonalna klinika
  

Zabieg bezbolesny, świetna opieka od początku do końca, pacjent jest tu na pierwszym miejscu. Zadowolenie z zabiegu gwarantowane. Jestem kilka dni po zabiegu, a efekt jest świetny! Dokładnie taki o jaki mi chodziło. Cieszę się, ze wybrałam tą właśnie klinikę. Polecam w stu procentach :)

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Renata

Polecam klinikę Galena
  

Sam zabieg przebiegł super. A co do rezultatów końcowych nie do końca jestem zadowolona. Lewe ucho odskoczyło.

Opinia o: Klinika Galena, Bielsko-Biała (dr n. med. Aldona Stachura)
Łukasz

Korekcja odstającego ucha
  

Jestem bardzo zadowolony z zabiegu odstającego ucha, ładnie uformowane wręcz idealnie, szybki zabieg któremu towarzyszy poczucie bezpieczeństwa i profesjonalizm. Bardzo dziękuję i polecam wszystkim klinikę Orchid.

Opinia o: ORCHID Centrum Zdrowia i Urody, Sopot (lek. Piotr Ziajka)
Magdalena

Mogę z czystym sumieniem polecić klinikę.
  

Zabieg przeprowadzony pomyślnie w miłej atmosferze.Jestem 6tyg. po zabiegu i jestem bardzo zadowolona z efektów.

Opinia o: AVIMED, Katowice (lek. Zbigniew Łucki)
Wiola

Moja opinia o klinice Krajewski
  

Sam zabieg nic nie bolał, jedynie znieczulenie trochę. Lekarz był bardzo skupiony na zabiegu. Dało się odczuć, że jemu też zależy, aby moje uszy wyglądały jak najlepiej. Dodatkowo, o bardzo dobrą atmosferę, dbała Pani Basia (pielęgniarka). Bardzo miła i pomocna. Na finalny efekt zabiegu muszę czekać około 3 miesiące. Uszy mam jeszcze opuchnięte i bardzo wrażliwe. W tym momencie mogę powiedzieć, że jestem zadowolona z zabiegu, oby tak pozostało.

Opinia o: Klinika Krajewski, Warszawa (dr n. med. Kamil Pietrasik)
Sandra

Bardzo polecam
  

Zabieg przeprowadzony bardzo sprawnie, ból to rzecz względna ale jak dla mnie stopień bólu 3/10. Klinika bardzo przyjemna, miłe podejscie do pacjenta. Bardzo polecam.

Opinia o: Timeless Chirurgia Plastyczna, Warszawa (lek. Janusz Jaworowski)
Grażyna

Polecam w 100%
  

Zabieg przebiegł bezproblemowo, został przeprowadzony przez wykwalifikowanych specjalistów i w profesjonalnych warunkach. Jestem bardzo zadowolona z efektów, uszy są takie o jakich marzyłam.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Anna

Super
  

Zabieg bezbolesny, szybciutko i z wspaniałą atmosferą. Efekt wg moich oczekiwań, jestem naprawdę zadowolona

Opinia o: Prestige Clinic, Wrocław (lek. Piotr Rataj)
Karolina

Zadowolona ;)
  

Pozytywne zaskoczenie i idealny efekt!

Opinia o: Medical Margaret Spa, Łódź (dr n. med. Paweł Pisera)
Magdalena

Opinia o korekcie uszu
  

Uszy bardzo szybko się zagoiły, wyglądają ładnie. Jestem bardzo zadowolona

Opinia o: Medical Margaret Spa, Łódź (dr n. med. Paweł Pisera)
Zadowolona matka szczęśliwej nastolatki

Efekt zabiegu - idealny
  

Doktor powiedział, że będą idealne i dotrzymał słowa

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Monika S.

Rewelacja!
  

Jestem bardzo szczęśliwa. Odstające uszy bardzo obniżały komfort mojego życia oraz samoocenę. Zabieg przebiegł pomyślnie, a efekt jest bardzo naturalny, w ogóle nie widać abym miała coś zmieniane :)

Opinia o: Medicus Premium, Bytom (dr n. med. Marek Paul)
Oskar

Bardzo dobra opieka
  

Zabieg przeszedł szybko i bezproblemowo. Efekt końcowy lepszy od moich oczekiwań.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Monika

Korekta uszu u nastolatki
  

Korekcja wykonana zaskakująco, nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego efektu :)

Opinia o: Derm-Estetyka, Gdynia (dr n. med. Alina Hedrych-Ozimina)
Rafał

Jestem bardzo zadowolony, że akurat u Państwa przeprowadziłem zabieg i trafiłem akurat do tej pani doktor. Wszystkim was będę polecał.
  

Zabieg krótki, przy znieczuleniu miejscowym. Profesjonalna opieka całego zespołu.

Opinia o: MedKorekta, Poznań (lek. Wiesława Ratajczak)
Bartosz F

Bardzo dobra
  

Zabieg był całkowicie bezbolesny i szybciutki. Efekty bardzo zadowalający. Polecam wszystkim.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Bożena

Polecam tą klinikę
  

Zabieg przeprowadzony bezproblemowo, efekty już są i myślę, że będą lepsze po zagojeniu ran.

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Patryk

Marzenia się spełniają w klinice derm-estetyka
  

Tak jestem zadowolony z zabiegu, ponieważ mój kompleks zniknął. Teraz czuję się lepiej.

Opinia o: Derm-Estetyka, Gdynia (lek. Szymon Kołacz)
Anna

Polecam
  

Zabieg razem z przygotowaniem trwał ok 1,5 h, w znieczuleniu miejscowym, co umożliwiało pogawędki z personelem :)

Opinia o: Centrum Medyczne Bieńkowski, Bydgoszcz (dr hab. n. med. Paweł Szychta)
Justyna

Super Polecam
  

Polecam zabieg skorzystam ponownie z córką.

Opinia o: Gabinet Chirurgii Plastycznej dr Robert Jamont, Zielona Góra (lek. Robert Jamont)
Miłosz

Klinika warta polecenia
  

Bezboleśnie i profesjonalnie

Opinia o: Este l'arte, Łódź (dr hab. n. med. Jan Rykała)
Agnieszka D.

Wojciech Rybak wspaniały człowiek i profesjonalista.
  

To był bardzo profesjonalny zabieg, z którego pacjent jest zadowolony.

Opinia o: Ars Estetica Warszawa, Warszawa (lek. Michał Kowalczewski)
Rafał

Zadowolony
  

Zabieg został wykonany profesjonalnie, dosyć szybko i bez większego bólu

Opinia o: Derm-Estetyka, Gdynia (dr n. med. Alina Hedrych-Ozimina)
Joanna

Korekcja uszu
  

Efekt zabiegu zadowalający aczkolwiek miesiąc po zabiegu nadal odczuwam ból w obu uszach

Opinia o: Estetyka i Chirurgia Jednego Dnia UJASTEK, Kraków (dr n. med. Rafał Pabiańczyk)
Agnieszka

Zadowalające
  

Szybko i sprawnie.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (lek. Mikołaj Pernak)
Joanna

Wspaniala obsluga
  

Jeszcze mam opaskę, ale już widzę poprawę

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Tomasz

Jestem zadowolony
  

na chwilę obecną wszystko jest poprawnie

Opinia o: Centrum Medyczne Suliga, Częstochowa (lek. Ryszard Suliga)
Sandra P

Super!
  

Nie sądziłam, że tak ładnie będzie to wyglądać. Strupki jeszcze są

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Martyna

Gorąco polecam każdemu kto boryka się z problemem odstających uszu :)
  

Jestem bardzo zadowolona z przeprowadzonego zabiegu, jak i z efektów

Opinia o: Derm-Estetyka, Gdynia (dr n. med. Alina Hedrych-Ozimina)
Piotr. B.

6
  

od zabiegu minęło 2 msc i wygląd super

Opinia o: Centrum Wielospecjalistyczne Osteodex, Nowy Sącz (lek. Andrzej Krupa)
Kamil D.

Klinika sprawia wrażenie bardzo profesjonalnej
  

Ciężko powiedzieć. Niby wszystko poszło sprawnie. Ale po 2.5 tygodnia od operacji jedno ucho wygląda inaczej niż drugie. Trochę mnie ten fakt irytuje, gdyż przed zabiegiem były identyczne.

Opinia o: Centrum Medyczne Olimedica, Szczecin (lek. Aleksander Żmudziński)
Paula

Nowoczesne centrum, jednak ponownie tam nie wrócę
  

Efekt zabiegu bardzo przeciętny, jedno ucho bardziej odstaje w porównaniu do drugiego, które nie było operowane. Jest lepsze, jednak nie jest to zadowalający efekt. Spodziewałam się ze będzie co najmniej bardziej przyległe od ucha nieoperowanego, szczególnie że wada nie była zbyt duża

Opinia o: Centrum Medyczne Bieniek, Wrocław (dr hab. n. med. Andrzej Bieniek)
Jacek

Szybko i profesjonalnie przeprowadzony zabieg
  

Efekt zadowalający

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (lek. Mikołaj Pernak)
Karolina

Może być
  

Na razie efektów nie widać. Uszy są może faktycznie mniej odstające, ale nie wyglądają tak, jak miały wyglądać.

Opinia o: Piękno i Medycyna Dr Pernak, Gdańsk (lek. Mikołaj Pernak)
Sylwia K.

Polecam wszystkim
  

Szybko i sprawnie.

Opinia o: Horizon Medical Center, Warszawa (lek. Krzysztof Szymański)

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem odstających uszu, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 92 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 44 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

 • Edward Lewandowicz, Alksandra Iljin, Daria Sobieszek, Bogusław Antoszewski, "Ocena wyników operacyjnego leczenia odstających małżowin usznych [w]: Otolaryngologia Polska", tom 66, s. 267 - 273, 2012, ISSN: 0030-6657
 • Bożydar Latkowski, "Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów i specjalizujących się lekarzy", PZWL, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5404-0
 • Agnieszka Raniszewska-Wyrwa, "Chirurgia estetyczna. Etyczne aspekty nieterapeutycznych ingerencji medycznych w cielesność [w]: Fizjoterapia 2012", 20, 1, 47-56, ISSN 1230-8323
 • red. Andrzej Przylipiak, "Podstawy medycyny estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii", s. 60, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
 • Laurence Kirwan, "Bez skazy. Chirurgia plastyczna bez tajemnic", Vesper, Poznań, 2006
 • Wikipedia, "Ucho zewnętrzne" (pl.wikipedia.org)
 • Wikipedia, "Małżowina uszna" (pl.wikipedia.org)
 • Wikipedia, "Korekcja uszu" (pl.wikipedia.org)