Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje m.in. laser frakcyjny lub laser CO2

Laserowe zabiegi odmładzania twarzy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem pacjentów klinik medycyny estetycznej. Tzw. resurfacing polega na częściowym uszkodzeniu i jednoczesnej stymulacji naskórka do intensywnej produkcji kolagenu. Nowoczesne lasery wykorzystywane do zabiegów bazują na technologii tworzenia frakcji na skórze (mikroskopijnych uszkodzeń otoczonych zdrową tkanką, która zaczyna się szybko odbudowywać). Procedura nie jest bolesna i nie wymaga długiej rekonwalescencji – pacjent potrzebuje maksymalnie kilku dni, by zanikł obrzęk i lekkie zaczerwienienie twarzy. Później skóra odmładza się, nabiera sprężystości i świeżego wyglądu.

Data publikacji
Czas czytania
9 min.
Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje m.in. laser frakcyjny lub laser CO2

Zabiegi odmładzające wygląd cieszą się niesłabnącą popularnością. Młodość kojarzy się z atrakcyjnością, a gładka skóra jest uważana za bardziej zadbaną. Osoby, które pragną się odmłodzić, pozbyć zmarszczek i poprawić jędrność skóry, mogą zdecydować się na lifting laserowy, nazywany także dermabrazją laserową. Jest skuteczny przy poprawie owalu twarzy, zamykaniu rozszerzonych porów oraz usuwaniu blizn (w tym potrądzikowych). Lasery stosuje się również do niechirurgicznego liftingu powiek.

Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje się różne systemy, m.in. laser frakcyjny lub laser CO2. Zabiegi z zastosowaniem lasera CO2 są certyfikowane przez amerykańską agencję FDA. Uzyskały już miano „złotego standardu”. Natomiast technologia laserów frakcyjnych bazuje na zjawisku frakcjonowanej fototermolizy, polegającej na wytworzeniu w skórze siatki nakłuć (mikrouszkodzeń, inaczej frakcji – stąd nazwa wykorzystywanych podczas liftingu laserów). Procedura inicjuje stan zapalny, uszkadzając częściowo skórę i stymulując ją w ten sposób do odbudowy. Z tego powodu zabieg z zastosowaniem lasera określa się jako resurfacing.

Jeszcze niedawno laserowy lifting wymagał długiej rekonwalescencji, dziś coraz więcej lekarzy posługuje się nowymi systemami, działającymi bardziej równomiernie na tkankę przy zachowaniu mniejszej ingerencji w skórę (stopień penetracji tkanki jest precyzyjnie kontrolowany). Jednym z takich systemów jest laser Er:YAG z technologią Pixel, będący odpowiednikiem technologii Fraxel. Jego działanie polega na zastąpieniu pojedynczej wiązki laserowej zespołem kilkudziesięciu mikrowiązek. Tworzą one skupiska mikrourazów termalnych (z ang. microthermal treatment zones) pomiędzy mostkami zdrowej, nieuszkodzonej skóry. Wiązka lasera wnika do naskórka i skóry właściwej, stymulując ów naskórek do reepitelializacji (regeneracji), a nowe komórki do wzrostu. Technologia Pixel może być stosowana nie tylko na twarzy, ale i na szyi, dekolcie czy dłoniach.

Lifting laserowy – przebieg zabiegu

Przy laserowym odmładzaniu twarzy wykorzystuje m.in. laser frakcyjny lub laser CO2

Przed zabiegiem laserowego odmładzania twarzy pacjent przechodzi konsultację lekarską. Podczas spotkania lekarz przeprowadza z nim wywiad, a także opisuje przebieg procedury i ustala czy istnieją przeciwwskazania do jej wykonania. Należy do nich przede wszystkim ciąża, stosowanie leków zwiększających wrażliwość skóry na światło, a także świeża opalenizna. W przypadku ewentualnych stanów zapalnych skóry należy je wcześniej wyleczyć. Na kilkanaście godzin przed wizytą w gabinecie zaleca się wypicie ok. 2,5 litra wody mineralnej w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu (nawilżenia skóry). Pomoże to zmniejszyć efekty uboczne działania lasera.

Czas trwania dermabrazji laserowej jest uzależniony od obszaru, na jakim będzie przeprowadzona (średnio zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut). Podobnie jest z rodzajem znieczulenia – decyduje o nim powierzchnia skóry poddawana zabiegowi oraz głębokość samej procedury i rodzaj urządzenia. Jeśli wykorzystywanym systemem jest starszy rodzaj lasera, a obszar zabiegu jest nieduży (np. górna warga), pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Przy liftingu przeprowadzanym na całej twarzy stosuje się podawane dożylnie znieczulenie ogólne. Jeśli zaś lekarz posługuje się laserem frakcyjnym, wystarczy podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Przed zabiegiem zarówno specjalista, jak i pacjent zakładają specjalne okulary – ich celem jest ochrona oczu przed promieniowaniem lasera. Następnie lekarz przeprowadza test, aby dobrać optymalną energię systemu. Dopiero po nim wykonuje usługę na większej powierzchni skóry. Pacjent odczuwa impulsy lasera w postaci niewielkiego pieczenia. Podczas zabiegu dochodzi do kontrolowanego cieplnego uszkodzenia skóry z pozostawieniem obszarów skóry zdrowej (tworzenie frakcji). Sięga od 0,5 do 1,5 mm w głąb warstwy siateczkowatej skóry. Mikrouszkodzenia stanowią silną stymulację do regeneracji skóry i produkcji nowego kolagenu. Jeżeli podczas zabiegu lekarz posługuje się laserem CO2, włókna kolagenowe mogą ulec skróceniu nawet o 1/3 początkowej długości.

Jeśli zabieg był wykonany w znieczuleniu miejscowym, bezpośrednio po jego zakończeniu można powrócić do codziennej aktywności. Przez ok. 2 godziny pacjent odczuwa dyskomfort i niewielkie pieczenie – można to porównać do łagodnego poparzenia słonecznego. Aby zmniejszyć dolegliwości, zaleca się stosowanie zimnych okładów na leczonej powierzchni. Działanie chłodu wpływa także na redukcję opuchlizny. Skóra jest zaczerwieniona, może również wystąpić lekki obrzęk, który ustępuje zwykle po upłynięciu 2-3 dni. Natomiast zaczerwienienie utrzymuje się około 5-7 dni. Celem liftingu jest odnowa naskórka i stymulacja produkcji kolagenu. Proces regeneracji skóry rozpoczyna się natychmiast po zabiegu i trwa kilka dni. Towarzyszy mu złuszczanie i zbrązowienie, skóry utrzymujące się przez okres od 3 do 14 dni. Aby efekt procedury był jak najlepszy, należy w tym czasie odpowiednio pielęgnować skórę, nawilżając ją łagodnymi preparatami. Przez minimum miesiąc nie wolno się opalać.

Zmiany widać już po pierwszym laserowym zabiegu – skóra staje się bardziej napięta, gładka i miękka. Zanikają plamki starcze, przebarwienia i drobne zmarszczki w okolicach oczu. Laser likwiduje także posłoneczne zmiany pigmentowe. Według badań klinicznych najlepsze rezultaty uzyskuje się po serii 3-5 zabiegów, przeprowadzonych w odstępach 2-4 tygodniowych. Optymalny efekt można zauważyć po 2-3 miesiącach od ostatniego seansu.

Laserowe odmładzanie skóry – ceny w Polsce

Różnorodność metod regeneracji skóry oraz nasilający się trend na młody wygląd sprawia, że zabiegi polegające na ujmowaniu lat cieszą się ogromną popularnością. Każdy zainteresowany może wybrać najlepszą dla siebie technikę i poddać się liftingowi. Posiadanie nowoczesnych systemów laserowych dodaje ośrodkom prestiżu i zachęca do przejścia zabiegu właśnie w ich gabinecie. Z tego powodu dermabrazję laserową można znaleźć w ofercie wielu polskich klinik – nie tylko w dużych miastach. Przykładowo, ośrodek Biostudio w Podkowie Leśnej wykorzystuje laser DEKA Smart, uznawany za jeden z najlepszych laserów frakcyjnych na świecie. Za resurfacing twarzy klient placówki zapłaci 1,5-2,5 tys. złotych. Gabinet Chirurgii Ogólnej i Medycyny Estetycznej Wellmed w Ząbkowicach Śląskich oferuje pacjentom szeroką paletę zabiegów odmładzających z użyciem lasera. Usługa wykonana w obrębie twarzy kosztuje 1590 złotych, poprawienie wyglądu szyi – 1150 złotych, natomiast laserowy lifting czoła wiąże się z poniesieniem kosztów w wysokości 690 złotych. W gabinecie przeprowadza się również zabiegi na dłoniach (za 1090 złotych), brzuchu (2190 złotych) oraz na dekolcie (1550 złotych).

Bydgoska klinika Softly Med&Beauty oferuje laserowe usuwanie zmarszczek systemem X-lase Plus włoskiej firmy BioTec. Nieablacyjny resurfacing laserem Nd:YAG 1064 przeprowadzony na twarzy kosztuje 1100 zł, cena zabiegu odmłodzenia twarzy i szyi wynosi 1500 zł, natomiast 2000 zł zapłaci pacjent zdecydowany na zabieg na twarzy, szyi i dekolcie. Usunięcie zmarszczek czoła bądź okolic oczu kosztuje 750 zł. Klinika oferuje ponadto odmładzanie skóry dłoni, a także zabiegi na brzuchu, plecach czy udach.

Instytut Medycyny Estetycznej w Warszawie przeprowadza laserowy lifting twarzy za 3450 złotych. Pacjenci zdecydowani na laserowe odmładzanie skóry mogą wziąć pod uwagę także ofertę Ośrodka Chirurgii Plastycznej Dr Macieja Kuczyńskiego w Nałęczowie (posiada filie również w Rzeszowie i Lublinie). Dermabrazja laserowa przeprowadzona na twarzy kosztuje 3,5-4,5 tys. złotych. Jeśli zabieg zostaje wykonany także na powiekach, jego cena wzrasta do 4,5-5,5 tys. złotych. Za odmłodzenie skóry twarzy i szyi pacjent musi zapłacić 6-8 tys. złotych, natomiast poprawa wyglądu powiek górnych lub dolnych kosztuje 1 tys. złotych.

Pacjenci Ikona City w Gliwicach za zabieg na twarzy i szyi zapłacą 1,2 tys. złotych. Natomiast ESTmedica - Klinika Wiatroszak we Wrocławiu proponuje chętnym zabieg z wykorzystaniem lasera Er-Yag w technologii Pixel bądź Fraxel w cenach zaczynających się od 200 złotych. Również we Wrocławiu zlokalizowany jest Salon Urody Beata Trawińska, gdzie do fotoodmładzania twarzy wykorzystywany jest laser Elite®, który stanowi połączenie lasera neodymowo-yagowego i aleksandrytowego i dysponuje dwiema długościami fali: 755 nm i 1064 nm. W placówce fotoodmładzania twarzy i szyi lub syi i dekoltu kosztuje 700 zł, a za zabieg w obrębie twarzy, szyi i dekoltu zapłacić trzeba 1000 zł. Gabinet ma w swojej ofercie także inne metody nieinwazyjnego odmładzania i usuwania zmarszczek, m.in. z zastosowaniem aparatu Ulthera czy iniekcji preparatów na bazie kwasu hialuronowego.

Dermabrazja laserowa w zagranicznych klinikach

Efekt dermabrazji laserowej - zdjęcie przed i po zabiegu

Pacjenci zagranicznych klinik medycyny estetycznej muszą być przygotowani na poniesienie dużo większych kosztów. Jak można przeczytać na stronie natural-face-lift-without-surgery.blogspot.com, najniższy koszt laserowego odmładzania twarzy  w USA może wahać się w granicach $2,000 (ok. 6440 złotych), w zależności od obszaru zabiegowego. Z kolei w Wielkiej Brytanii ceny zabiegów mogą wynosić nawet $3,500, czyli ok. 11,3 tys. złotych – takie stawki podaje portal internetowy laserfaceliftcost.com.

Dr Richard V. Dowden z kliniki Cosmetic and Plastic Surgery w Cleveland przeprowadza resurfacing w cenach oscylujących w granicach $5,000- $6,000. W przeliczeniu daje to kwotę w wysokości 16,1-19,3 tys. złotych. O wiele mniejsze stawki obowiązują w klinice Bassin Center for Plastic Surgery na Florydzie, w której laserowymi zabiegami odmładzania twarzy zajmuje się dr Roger Baskin oraz dr Rigo Mendoza. Terapia LazerLift kosztuje w ośrodku $3,000, czyli ok. 9,7 tys. złotych. Dr Carey Nease z Southern Surgical Arts (Calhoun, Teksas) przeprowadza zabiegi odmładzające wygląd pacjentów w cenie 5,000-$6,000. Przyjmuje zainteresowanych również w Grandview Medical Center w Jasper, a także w Physician’s Surgery Center w Parkridge East Hospital (Chattanooga). Dr Edmon P. Khoury z Denver Cosmetic Surgery przeprowadza tzw. SmartLifting za $3500 (ok. 11,3 tys. złotych).

Laserowe odmładzanie twarzy można znaleźć także w ofercie klinik w Australii. W Kosmos Clinic dermabrazja laserowa kosztuje $2,200-$5,500. Do kosztów zabiegu należy doliczyć cenę konsultacji – $120. Ośrodek posiada oddziały w Sydney, Canberrze i Adelajdzie.

Resurfacing – recepta na młodość

Jak podaje ASAPS (American Society for Aesthetic Plastic Surgery), w 2010 roku przeprowadzono w USA 562,706 laserowych zabiegów odmładzania twarzy. Znalazły się na 4 miejscu pięciu najpopularniejszych minimalnie inwazyjnych procedur z zakresu medycyny estetycznej. W 2012 roku Amerykanie wydali prawie 11 mld dolarów na zabiegi upiększające, z czego 1,8 mld dolarów pochłonęły koszty dermabrazji laserowej (dane za: surgery.org). Zabieg zajął tym samym 3 lokatę, plasując się za operacjami chirurgicznymi (6,7 mld dolarów) oraz procedurami polegającymi na iniekcjach (2 mld dolarów). To dobitny dowód na potwierdzenie stale rosnącej popularności resurfacingu, tym bardziej, iż trend na odmładzanie przy pomocy lasera można zaobserwować nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Ponieważ ceny tego typu usług za granicą wciąż są wysokie, cudzoziemcy coraz chętniej decydują się na odmładzanie w krajach oferujących wysoką jakość zabiegów w korzystnej cenie – między innymi w Polsce. Patrząc na rosnące zainteresowanie laseroterapią, można wysnuć wniosek, iż zagranicznych gości w naszych klinikach będzie stale przybywać.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (9)

Adrianna 4 lata temu

A ja jestem za botoxem! Co prawda o laserowym odmłodzeniu też słyszałam dobre opinie, ale dla mnie botox jest bardzo konkretny. Odpowiedz

Marylka 7 lata temu

Kilka miesięcy temu wykonałam serię 3 zabiegów laserowego liftingu powiek w Krakowie i przyznam szczerze, że efekty są bardzo wyraźne. Jeżeli chodzi o sam zabieg to musze przyznać, że największym dyskomfortem podczas pierwszego razu było nałożenie specjalistycznych soczewek i sam fakt, że jest to zabieg laserowy w okolicach oczu wzbudzał moje obawy ale przy drugim i trzecim razie byłam już spokojniejsza. Po zabiegach skóra jest zdecydowanie bardziej napięta, a zmarszczki w okolicach oczu oraz powiek zostały znacząco zredukowane. Jeśli Panie jesteście zainteresowane poprawą wyglądu tych okolic to szczerze polecam właśnie tą metodę. Odpowiedz

Lusi do Marylka 4 lata temu

Dwa miesiące temu wykonywany miałam laserowy lifting. Efekt, po prostu rewelacja. Mogę powiedzieć sama o sobie,że wyglądam o wiele lepiej. Moje zmarszczki zostały zredukowane, skóra jest bardzo napięta. Polecam tą metodę. Odpowiedz

Anna45 5 lata temu

A słyszałyście może o zabiegu SMAStherapy? Jest to bezoperacyjny lifting twarzy, który daje efekty jak lifting operacyjny. Stosuje się go jednorazowo, a w razie potrzeby wykonuje poprawkę. Koleżanka korzystała i jest bardzo zadowolona. Była w klinice w Sosnowcu i namawia również mnie. Któraś z Was korzystała? Odpowiedz

baletnica 5 lata temu

Wszystkim ktorzy zmagaja sie z opadajacym podbrodkiem polecam serdecznie! po pierwszym zabiegu efekt WOW! Odpowiedz

Małgosia 6 lata temu

Ja byłam na liftingu laserowym i powiem wam jedno - było warto!!! Odpowiedz

LightMare do Małgosia 5 lata temu

a robiłaś może zabieg z falą radiową? zastanawiam się nad zabiegiem w Warszawie, ale chciałabym ponać jakieś opinie Odpowiedz

Iwona 7 lata temu

Zabieg laserowy to ostatnio niezwykle popularna metoda odmładzania twarzy. Świetna metoda. Powrót do formy jest dość szybki przy stosowaniu dobrze dobranych kosmetyków. Odpowiedz

Alina45 7 lata temu

ja po dlugim namysle, kilku konsultacjach z lekarzami i po rozmowach z osoami doświadczonymi w temacie zdecydowałam się jednak na zabieg chirurgiczny, efekt jest mocniejszy, na lifting twarzy, po operacji szybko wróciłam do dorbej formy wygladam na bardzo odmlodzona, polecam rowniez takie rozwiązanie Odpowiedz

Lifting laserowy, usuwanie zwiotczenia skóry

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…