Operacje okulistyczne na raty

Ratalne finansowanie usług medycznych jest w Polsce możliwe od kilku lat i staje się coraz bardziej popularne. Coraz więcej klinik oraz lekarzy pracujących w gabinetach prywatnych ma w swojej ofercie tego typu rozwiązanie. Możliwość opłacenia usług medycznych w ratach ma zachęcić pacjentów do decydowania się na leczenie, na które w ramach ubezpieczenia Narodowego Funduszu Zdrowia musieliby czekać czasem nawet wiele miesięcy, bądź też, na które bez kredytu nie byłoby ich stać. Dotyczy to także niektórych zabiegów okulistycznych.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Choroby wzroku w Polsce

Schorzenia narządu wzroku oraz zaburzenia widzenia są bardzo powszechne w Polsce, jak i na świecie. Zaćma oraz jaskra to dwie główne przyczyny utraty wzroku bądź znacznego jego upośledzenia. Opublikowany w 2014 roku raport GUS podaje, że co piąta osoba powyżej 80. roku życia w naszym kraju nie widzi wcale bądź w stopniu znacznie utrudniającym funkcjonowanie. Ponadto, co drugi Polak zmuszony jest korzystać z okularów lub szkieł kontaktowych z powodu posiadania wady wzroku takiej jak krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Podobne wady stwierdza się także u niemal połowy dzieci w wieku szkolnym.

Taka sytuacja oznacza, że zapotrzebowanie na usługi okulistyczne w naszym kraju jest ogromne. Niestety dostęp do nich w ramach ubezpieczenia zdrowotnego bywa utrudniony. 

Operacyjne leczenie zaćmy

Zaćma jest schorzeniem, które można wyleczyć poprzez chirurgiczne usunięcie zmętniałej soczewki i umieszczenie w jej miejscu soczewki sztucznej. Obecnie zabieg ten wykonywany jest tzw. metodą fakoemulsyfikacji i polega na rozdrobnieniu mas chorej soczewki oraz ich odessaniu. NFZ refunduje pacjentom zabiegi z wykorzystaniem tzw. soczewek standardowych, co oznacza, że osoby posiadające dodatkowo inną wadę wzroku - np. astygmatyzm - po zabiegu są nadal skazane na noszenie okularów. Tymczasem możliwe jest jednoczesne skorygowanie współistniejących wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm za pomocą indywidualnie dobranych soczewek wieloogniskowych, torycznych lub doszczepianych. Cena operacji zaćmy jednostronnej może wówczas sięgać nawet 6-7 tys. złotych, co dla wielu osób może stanowić kwotę zaporową, Na szczęście w kredytowaniu ratalnym, z miesięczną ratą na poziomie kilkuset złotych, staje się to realną opcją.

Zabiegi na jaskrę

Jaskrę można leczyć farmakologicznie tylko w początkowych jej etapach. Później konieczne jest wykonanie zabiegu laserowego, a gdy i ten okaże się nieskuteczny, należy podać się operacji chirurgicznej. Nieleczona jaskra grozi nieodwracalną utratą wzroku. Do nowoczesnych zabiegów leczenia jaskry należy zaliczyć laserową irydotomię (IRT) czy trabekulopastykę Ich celem jest zapewnienie swobodnego odpływu dla cieczy wodnistej oka przy użyciu minimalnie inwazyjnych metod. Koszty tego typu zabiegów to zwykle około 300 - 600 zł. Wielokrotnie droższe są natomiast operacje jaskry - w zależności od zastosowanej metody oraz renomy wybranej kliniki koszt leczenia może wynieść nawet 6,5 tys. złotych.

Warto pamiętać: Ceny zabiegów nie zawsze uwzględniają wizyty kwalifikujące do zabiegu czy późniejsze wizyty kontrolne, zatem koszty leczenia mogą być jeszcze wyższe.

Laserowa korekcja wzroku

Istnieje możliwość korekcji wad wzroku takich jak krótko- i dalekowzroczność za pomocą zabiegów laserowych typu LASEK, LASIK, EBK oraz różnych odmian tych technik. Polegają one na odpowiednim wymodelowaniu kształtu rogówki tak, aby uzyskać ogniskowanie światła na siatkówce. Dzięki temu można raz na zawsze zapomnieć o noszeniu okularów czy soczewek kontaktowych. Ceny korekcji obuocznej wady wzroku wahają się jednak od około 3 do ponad 7 tys. złotych - z tego powodu laserowe leczenie wad wzroku również jest bardzo popularnym zabiegiem okulistycznym w finansowaniu ratalnym.

Zabieg na raty - jak to wygląda?

W trakcie poszukiwania kliniki, w której zdecydujemy się wykonać zabieg, warto od początku zwracać uwagę, czy oferują one możliwość opłaty za usługę w ratach. Wiele klinik ma podpisane umowy z firmami, które udzielają kredytów na świadczenia medyczne, co skraca i ułatwia proces przyznawania takiej pożyczki. Bardzo często cała procedura odbywa się za pośrednictwem internetu, bez konieczności wychodzenia z domu. Ocenę zdolności kredytowej oraz wyliczenie optymalnej wysokości rat można ustalić w trakcie rozmowy z konsultantem, a gotowa umowa przywożona jest do domu przez kuriera.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Laserowa korekcja wzroku

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…