Jak walczyć z otyłością?

Liczba dorosłych Polaków cierpiących z powodu otyłości stale rośnie. Dane zebrane przez NFZ i GUS mówią wprost: kilka kilogramów za dużo ma już co druga osoba, a co czwarta jest otyła. Jeśli ta tendencja będzie się utrzymywać, w 2025 r. w Polsce otyłych będzie już 30% mężczyzn i 26% kobiet. Jak widać, prognozy nie są optymistyczne.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Otyłość jest nazywana pandemią XXI wieku. Wbrew pozorom nie jest to jedynie problem natury estetycznej, a choroba, która może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy zwyrodnienia stawów. Właśnie dlatego, gdy nadprogramowych kilogramów nieustannie przybywa, warto przyjrzeć się swojej diecie oraz poziomowi aktywności ruchowej. Konieczne będzie bowiem wprowadzenie zmian, które pozwolą na skuteczną walkę z otyłością.

Otyłość - dlaczego trzeba z nią walczyć?

Udowodniono, że osoby otyłe są obarczone większym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Dzieje się tak, ponieważ u ludzi otyłych częściej stwierdza się nieprawidłowy poziom lipidów i nadciśnienie tętnicze, a w konsekwencji - chorobę niedokrwienną serca i częstsze występowanie udarów mózgu. Otyłość jest także silnym czynnikiem ryzyka występowania cukrzycy, która, oprócz uszkadzania nerek, naczyń w siatkówce oka oraz wywoływania neuropatii, także zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób sercowo-naczyniowych. Opisane powyżej ryzyko jest szczególnie istotne u pacjentów z otyłością brzuszną. Jak z nią walczyć?

Otyłość a układ ruchu

Układ kostno-szkieletowy jest przystosowany do dźwigania ciężaru człowieka. Osoba otyła waży jednak o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów więcej niż statystyczny człowiek. Oznacza to, że jej układ kostno-szkieletowy jest znacznie przeciążony. Prowadzi to do szybkiego rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, a w konsekwencji do odczuwania bólu związanego z ruchem. W konsekwencji pacjent unika aktywności, aby nie odczuwać bólu. To z kolei prowadzi do powstawania zaników mięśniowych i trwałego unieruchomienia. Często stosowaną metodą walki z chorobą zwyrodnieniową jest implantacja protez uszkodzonych stawów. U ludzi otyłych często rezygnuje się jednak z takich zabiegów, ponieważ występuje zbyt duże ryzyko okołooperacyjne. Co więcej, nie stworzono do tej pory protez, które byłyby zdolne utrzymać tak duży ciężar.

Nadmiar tkanki tłuszczowej a nowotwory

Omawiając konsekwencje otyłości, nie sposób nie wspomnieć o wzroście ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Udowodniono, że nadmierna masa ciała predysponuje do rozwoju raka pęcherza moczowego, wątroby, chłoniaków nieziarniczych oraz raka okrężnicy. Dodatkowo pojawia się coraz więcej dowodów naukowych na to, że otyłość zmniejsza skuteczność chemioterapii, zwiększa ryzyko nawrotu choroby, a także powoduje zwiększenie umieralności z powodu nowotworów.

Ważne: Tkanka tłuszczowa jest aktywna hormonalnie, produkuje m.in. estrogen, czyli żeński hormon płciowy. Podwyższony poziom tej substancji we krwi może zatem predysponować do rozwoju raka trzonu macicy oraz piersi.

Otyłość u kobiet

Otyłość coraz częściej występuje wśród osób młodych. Warto sobie uświadomić, że otyła kobieta w wieku rozrodczym ma mniejszą szansę na zajście w ciążę niż kobieta w tym samym wieku, ale z prawidłową masą ciała. Badania pokazują, że u otyłych pań istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciężarnych, nadciśnienia tętniczego w ciąży oraz makrosomii płodu (zbyt dużego płodu). Osiągnięcie prawidłowej wagi przed zajściem w ciążę pozwala na zmniejszenie tego ryzyka, jednak nie wraca ono do poziomu właściwego dla osób, które nigdy nie zmagały się z otyłością.

Otyłość - jak z nią walczyć?

Naukowcy nieustannie prowadzą badania dotyczące wpływu otyłości na organizm. Z dostępnych materiałów można wywnioskować, że otyłość niekorzystnie wpływa zarówno na zdrowie, jak i psychikę, dlatego trzeba ją leczyć. W tym celu należy zacząć stosować odpowiednio skomponowaną dietę. Wskazany jest również regularny wysiłek fizyczny. U osób, które do tej pory unikały ruchu, z początku mogą to być jedynie spacery - ważne jednak, aby były regularne. Jeśli takie postępowanie okaże się niewystarczające, warto zdecydować się na przeprowadzenie operacji bariatrycznej. Istnieje wiele metod chirurgicznego i laparoskopowego leczenia otyłości. Są to m.in.:

  • plikacja żołądka
  • rękawowa resekcja żołądka
  • ESG
  • by-pass gastryczny

Dobiera się je zarówno do stopnia zaawansowania choroby, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Dla pacjentów, którzy nie zakwalifikują się do leczenia szpitalnego można zaproponować implantacje balonu żołądkowego.

Źródła:

  • L. Kłosiewicz-Latoszek, "Otyłość jako problem społeczny, zdrowotny i leczniczy" (www.phie.pl), Problemy Higieny i Epidemiologii, 2010
  • W. M. Kanadys, B. Leszczyńska-Gorzelak, J. Oleszczuk, "Otyłość u kobiet. Ciąża po operacji bariatrycznej – przegląd jakościowy", Ginekologia Polska, 2010
  • W. Szostak, D. Szostak-Węgierek, L. Kłosiewicz-Latoszek, "Konsekwencje zdrowotne otyłości", Postępy Nauk Medycznych, 2011

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Chirurgiczne leczenie otyłości

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…