Techniki obrzezania

Mianem obrzezania określa się procedurę usunięcia (większej lub mniejszej) części napletka. Wyznawcy judaizmu czy islamu przebywają zabieg ze względu na swoje zwyczaje religijne, z przyczyn medycznych wykonuje się go np. w przypadku stulejki. Choć pozornie wydawać się może, że obrzezanie to zwyczajne wycięcie skóry, to jednak nie do końca tak jest: wyróżnia się bowiem kilka sposobów wykonywania tejże procedury.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Tego, że mężczyzna przebył zabieg obrzezania, na pierwszy rzut oka oczywiście nie widać. Co ciekawe, procedura jest popularniejsza, niż można przypuszczać: autorzy pracy "Techniques of Male Circumcision" informują, że w skali świata aż 25 do 33% przedstawicieli populacji męskiej jest obrzezanych. 

Usunięcie napletka bywa wykonywane m.in. ze względów religijnych czy medycznych. Zabieg przeprowadza się zarówno u małych dzieci, jak i u osób dorosłych. Pozostaje jeszcze jedna kwestia: jak się to robi?

Jakie wyróżnia się techniki obrzezania?

Główny podział rodzajów obrzezania obejmuje położenie pozabiegowej blizny oraz ilość usuniętej skóry. Wyróżnia się w tym przypadku cztery typy procedur usuwania napletka:

  • obrzezanie High & Tight (wysoko/ciasno): ślad po przebyciu zabiegu zlokalizowany jest w dużej odległości od szczytu prącia, w stanie spoczynku żołądź jest odsłonięta,
  • obrzezanie High & Loose (wysoko/luźno): blizna znajduje się daleko od żołędzi, pozostająca na prąciu skóra może być przesuwana podczas wzwodu; żołądź członka w stanie spoczynku jest częściowo pokryta skórą,
  • obrzezanie Low & Tight (nisko/ciasno): usunięciu podlega głównie wewnętrzna część napletka, żołądź prącia jest przez cały czas odsłonięta, blizna znajduje się blisko szczytu prącia (czasami bywa ona niewidoczna),
  • obrzezanie Low & Loose (nisko/luźno): po zabiegu pozostała na członku jest przesuwalna we wzwodzie, blizna zlokalizowana jest blisko szczytu penisa, a sama żołądź jest częściowo (w spoczynku) pokryta skórą

Uzupełnieniem tych technik może być podcięcie lub też całkowite odcięcie wędzidełka prącia.

Opisane wyżej stanowią ostateczne efekty zabiegu obrzezania. Techniki wykonywania tych procedur można podzielić też ze względu na narzędzia, które to są stosowane do tego celu.

Do obrzezania czasami wystarczy zastosowanie standardowego skalpela chirurgicznego. Czasami do tego celu używa się również specjalnych przyrządów, które mają za zadanie zablokować dopływ krwi do napletka. Zastosowanie znajdują tutaj zarówno narzędzia wykonane z metalu, jak i te stworzone z materiałów syntetycznych. Wyróżnia się tutaj zaciski Mogena i Clampa czy pierścienie Shang i Zhenxi. Do bardziej okazałych pod względem konstrukcji należą SmartKlamp i Tara Klamp, oprócz nich zabiegi usuwania napletka przeprowadzane bywają również przy użyciu specjalnych kleszczy.

Poza opisanymi pojawiają się również wzmianki, dotyczące zastosowania laserów w zabiegach obrzezania, aczkolwiek na ten moment tego typu postępowanie stanowi raczej kazuistykę - być może w przyszłości tego typu techniki staną się dostępniejsze.

Jeżeli chodzi o stosowany podczas usuwania napletka sprzęt, zazwyczaj uzależnione jest to wyposażeniem danego ośrodka leczniczego. Z kolei w przypadku wyboru tego, jaki będzie ostateczny efekt przebytego zabiegu, pod uwagę bierze się głównie preferencje danego pacjenta.

Opracowano na podstawie: www.yourwholebaby.org; www.circumcision-london.co.uk; www.obrzezanie.pl; Abdullahi Abdulwahab-Ahmed, Ismaila A. Mungadi, "Techniques of Male Circumcision", J Surg Tech Case Rep. 2013 Jan-Jun; 5(1): 1–7. 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Obrzezanie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…