Modelowanie ciała własnym tłuszczem

Modelowanie ciała możliwe jest z zastosowaniem różnych technik zabiegowych. Do kształtowania piersi, pośladków czy łydek wykorzystuje się specjalne silikonowe implanty, coraz częściej jednak sztuczne wkładki są zastępowane materiałem, pochodzącym od samego pacjenta: jego tkanką tłuszczową. Lipotransfer, czyli autogenny przeszczep tkanki tłuszczowej, cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością.

Autor
Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Modelowanie sylwetki własnym tłuszczem pod wieloma względami przewyższa zabiegi powiększania piersi czy pośladków z zastosowaniem implantów. Przede wszystkim własne komórki tłuszczowe to materiał w pełni naturalny, bezpieczny i całkowicie biokompatybilny, co praktycznie do zera minimalizuje ryzyko wystąpienia komplikacji pozabiegowych, np. reakcji alergicznej. 

Modelowanie ciała własnym tłuszczem ma też o wiele szersze spektrum zastosowania: przeszczep autogennych komórek tłuszczowych może być wykorzystany nie tylko do powiększania i ujędrniania piersi, pośladków czy łydek, ale również do korekty ubytków i niwelowania oznak starzenia się twarzy (np. wypełnianie zmarszczek i blizn, poprawa owalu twarzy) oraz w medycynie rekonstrukcyjnej, m.in. do rekonstrukcji piersi po mastektomii.

Na czym polega modelowanie sylwetki własnym tłuszczem?

Procedura modelowania ciała własną tkanką tłuszczową pacjenta przebiega trzyetapowo. W pierwszej fazie zabiegu przeprowadzana jest liposukcja, czyli odsysanie komórek tłuszczowych z miejsc depozytowych – najczęściej są to:

  • brzuch
  • talia
  • uda

Przed przystąpieniem do zabiegu, w miejsce, z którego pobrany będzie materiał, podaje się specjalny płyn obkurczający naczynia krwionośne. Zmniejsza on krwawienie po procedurze. Większość nowoczesnych technik liposukcji pozwala pozyskać wysokiej jakości materiał z niewielką domieszką krwi czy innych komórek, jednak szczególnie dużą popularnością w zabiegach tego rodzaju cieszą się: liposukcja infradźwiękowa NIL, liposukcja laserowa (pozwala ona uzyskać materiał szczególnie bogaty w komórki macierzyste) oraz liposukcja ultradźwiękowa Vaser Lipo.

Przeszczep tkanki tłuszczowej krok po kroku

Pozyskana na drodze liposukcji tkanka tłuszczowa jest następnie odpowiednio przygotowywana, co pozwala wyselekcjonować jedynie zdrowe, nieuszkodzone komórki, mające największe szanse przyjąć się w miejscu przeszczepu. Na tym etapie do przygotowywania tkanki tłuszczowej wykorzystuje się najczęściej system ADVIVE, który techniką odwirowywania oczyszcza pobrany materiał z komórek uszkodzonych, krwi, wolnych lipidów oraz fragmentów innych tkanek, pozostawiając pełnowartościowe komórki tłuszczowe oraz komórki macierzyste.

W trzecim etapie procedury pobrana i oczyszczona tkanka tłuszczowa jest wprowadzana w wybrane miejsce za pomocą igły lub cienkiej kaniuli. Istotne jest to, że jednorazowo można przeszczepić jedynie określoną ilość komórek tłuszczowych (w przypadku augmentacji biustu tą metodą uznaje się, że podczas jednego zabiegu można powiększyć piersi o jeden rozmiar), ponieważ zbyt duża liczba komórek po prostu się nie przyjmie. Poza tym mogłoby dojść do powikłań takich jak zwapnienia w obrębie przeszczepionego materiału.

Zalety modelowania ciała własnym tłuszczem

Wszystkie etapy przeprowadzane są w ramach jednego zabiegu, wykonywanego najczęściej w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu procedura cechuje się stosunkowo niską inwazyjnością. Po zabiegu pacjent nie musi przechodzić długiego okresu rekonwalescencji (do codziennych czynności można wrócić już po kilku dniach), autoprzeszczep tkanki tłuszczowej nie wymaga też wykonywania większych nacięć na skórze, co minimalizuje ryzyko powstawania blizn. W przypadku, jeśli pacjent nie jest zadowolony z efektów, zabieg można powtarzać aż do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów, jednak nie częściej niż raz na dwa miesiące.

Istotny jest fakt, że nie da się z góry precyzyjnie określić, jaki będzie efekt modelowania ciała własnym tłuszczem pacjenta. Wynika to z faktu, że część przeszczepionej tkanki tłuszczowej może ulec wchłonięciu w ciągu kilku tygodni od zabiegu, dlatego ostateczny efekt procedury można określić dopiero po pewnym czasie (najczęściej po 1,5-2 miesiącach). Warto też pamiętać, że efekty modelowania ciała własną tkanką tłuszczową pacjenta nie są stałe – z czasem tkanka tłuszczowa zostaje przez organizm wchłonięta. Zazwyczaj rezultaty przeszczepu tkanki tłuszczowej utrzymują się przez kilka lat, a czas ten może być różny w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu.

Z brzucha do piersi, czyli zastosowanie lipofillingu

Jedną z największych zalet modelowania ciała przeszczepem własnej tkanki tłuszczowej pacjenta jest fakt, że pozwala osiągnąć jednorazowo dwie korzyści: wyszczuplić tę partię ciała, w której komórek tłuszczowych jest zbyt wiele, oraz wypełnić miejsca w opinii pacjenta zbyt mało podkreślone. Tkanka tłuszczowa najczęściej jest więc odsysana z brzucha, talii i ud, a przeszczepia się ją w okolice pośladków i piersi. Komórki tłuszczowe pozwalają nie tylko powiększyć daną część ciała, ale również ujędrnić ją i zniwelować ewentualną asymetrię oraz wypełnić nierówności.

Autogenną tkankę tłuszczową stosuje się także w modelowaniu twarzy i niwelowaniu oznak starzenia. Z wykorzystaniem przeszczepów tłuszczu można powiększyć usta oraz zlikwidować ich asymetrię, można też wypełnić zmarszczki czy wymodelować owal twarzy. Zabieg sprawdzi się u osób z zapadniętą skórą czy opadającymi policzkami – transfer tkanki tłuszczowej w sposób naturalny wypełnia ubytki, przywracając twarzy młody wygląd. Ponieważ w pobranym materiale znajdują się komórki macierzyste, charakteryzujące się silnymi właściwościami regeneracyjnymi, skóra w miejscu przeszczepu jest ujędrniona, napięta i odmłodzona.

Własna tkanka tłuszczowa pacjenta ma również zastosowanie w korekcji męskich i żeńskich narządów płciowych. U kobiet z pomocą autogennych komórek tłuszczowych można np. powiększyć zbyt małe wargi sromowe mniejsze, u mężczyzn natomiast tkanka tłuszczowa wykorzystywana jest do powiększania penisa. Kolejnym zastosowaniem komórek tłuszczowych pacjenta jest korekta wad wrodzonych oraz pourazowych i pooperacyjnych ubytków, w tym blizn. Autoprzeszczep tkanki tłuszczowej wykorzystywany jest w rekonstrukcji piersi po mastektomii oraz w uzupełnianiu tkanki po usunięciu implantów piersiowych.

Ile kosztują zabiegi modelowania ciała własną tkanką tłuszczową pacjenta?

Cena autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej uzależniona jest od wielu czynników, w tym od ilości pobranego i przeszczepionego materiału, a także zastosowanej techniki zabiegowej. W Warszawie ceny powiększania i ujędrniania biustu z zastosowaniem własnej tkanki tłuszczowej pacjentki wahają się od 7 000 zł do 16 000 zł, a średni koszt autoprzeszczepu tkanki tłuszczowej do pośladków to około 10 000 zł. W Poznaniu średnia cena powiększania piersi własną tkanką tłuszczową pacjenta to 6600 zł.

Źródła:

Powiększanie piersi - więcej na ten temat

Powiększanie piersi

Powiększanie biustu, nazywane fachowo augmentacją piersi, to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej. Poddają się mu kobiety na całym…

Powiększanie piersi implantami anatomicznymi

Powiększanie piersi implantami to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Decydują się na niego kobiety po zabiegach onkologicznych oraz…

Powiększanie piersi własną tkanką tłuszczową

Powiększanie piersi tłuszczem, nazywane też lipofillingiem, to nowoczesna metoda powiększania i modelowania kształtu biustu. Ryzyko powikłań jest przy niej niewielkie.…

Komentarze (1)

klalka 3 lata temu

Zastanawiałam się nad tą metodą bo słyszałam, że jest bardzo skuteczna i daje super efekt. Koleżanka powiększała właśnie tą metodą piersi. Robiła to w warszawskim szpitalu, który ma kosztowną infrastrukturę i najwyższy poziom bezpieczeństwa medycznego, decydując się na takie zabiegi jednak warto wybrać najlepsze miejsce z dobrą opieką. A koleżanka jest mega zadowolona a efekt bardzo naturalny. Odpowiedz