Szukasz kliniki, aby wykonać zabieg medyczny?
Zadzwoń do nas: +48 22 417 40 90

Korekcja odstających uszu

Operacja plastyczna uszu

Odstające uszy bywają powodem dużych kompleksów. W takiej sytuacji warto poddać się otoplastyce, czyli zabiegowi korygującemu kształt, wielkość oraz stopień odstawania uszu. Zabieg polega na wymodelowaniu chrząstki małżowiny, wycięciu jej części oraz założeniu szwów kształtujących. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.

Wbrew pozorom, operacja plastyczna uszu nie musi oznaczać korekcji odstającej małżowiny. Chirurg może wymodelować także jej kształt lub ją zmniejszyć. Znacznie rzadziej pacjenci zgłaszają się z powodu chęci zmniejszenia płatków uszu. Tę część ucha operuje się głównie w przypadku jej rozerwania.

Jak przebiega korekcja uszu? Zabieg ten przeprowadza się zazwyczaj w trybie ambulatoryjnym i trwa on 2-3 godziny. Istnieje kilka metod otoplastyki, jednak najczęściej chirurg wycina część chrząstki ucha, by zredukować wielkość muszli małżowiny. Dobór sposobu do pacjenta następuje po wizycie kwalifikującej do zabiegu i zależy m.in. od twardości chrząstki.

Bezpośrednio po zabiegu na uszy nakładany jest opatrunek, a na głowę dodatkowo specjalna opaska, która podtrzymuje opatrunek i zabezpiecza uszy przed ewentualnym urazem, do którego mogłoby dojść na przykład podczas snu. W pierwszych kilku dniach po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, na które lekarz przepisuje odpowiednie leki.

Operację odstających uszu można przeprowadzić:

Na górę strony