Co to jest liposukcja klasyczna

Problem nadwagi dotyczy coraz większej ilości osób. Otyła jest, według raportu WHO, ponad połowa Polaków, i coraz śmielej mówi się nawet o epidemii otyłości. Nie bez przyczyny ogłoszono 22 maja Europejskim Dniem Walki z Otyłością. W walce z nadmierną masą ciała, jako uzupełnienie diety i ćwiczeń, można zastosować zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej, które pomogą szybciej pozbyć się depozytów tłuszczowych, zwłaszcza z okolic problematycznych, takich jak brzuch, pośladki czy uda.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Osoby, które podejmowały próby utrzymania lub powrócenia do wymarzonej sylwetki, zdają sobie sprawę, jak wielkim wyzwaniem jest przestrzeganie zdrowej, zrównoważonej diety oraz regularnych ćwiczeń fizycznych. Dużym problemem jest również nierównomiernie rozmieszczona tkanka tłuszczowa, która często wręcz uniemożliwia osiągnięcie wymarzonej figury. W sytuacjach, gdy nagromadzony tłuszcz zalega tylko w określonych częściach ciała, odchudzanie wpływa negatywnie na wygląd sylwetki - często chęć wymodelowania brzucha, czy pośladków kończy się przede wszystkim pomniejszeniem piersi, co nie jest oczekiwanym rezultatem. Obecnie medycyna oferuje skuteczny zabieg, który umożliwia modelowanie sylwetki oraz likwidację niechcianych depozytów tłuszczu, czyli liposukcję. 

Liposukcja jest zabiegiem, umożliwiającym w skuteczny i nieodwracalny sposób pozbycie się zbędnej, nagromadzonej w niepożądanych miejscach tkanki tłuszczowej. Najchętniej modelowanymi partiami ciała jest brzuch, wewnętrzna i zewnętrzna strona ud oraz broda, a także pośladki, kolana oraz gruczoły piersiowe u mężczyzn, cierpiących z powodu ginekomastii tłuszczowej. Istnieje wiele rodzajów liposukcji, między innymi liposukcja laserowa, ultradźwiękowa, czy liposukcja klasyczna.

Na czym polega zabieg liposukcji klasycznej?

Liposukcja klasyczna (SAL) jest zabiegiem, który pozwala na usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej, korygowanie konturów sylwetki oraz poprawę kształtów wybranych przez pacjenta części ciała. Metoda ta jest wykorzystywana przede wszystkim w modelowaniu brzucha, boków, pośladków i kolan, ma też zastosowanie w profilowaniu twarzy (brody, policzków) i szyi, a także pośladków, ud oraz górnych części ramion.

Przed zabiegiem liposukcji klasycznej konieczna jest konsultacja lekarska oraz ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Lekarz przed zabiegiem zleca wykonanie, między innymi, badania EKG oraz podstawowych badań laboratoryjnych. Należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarskich. Przed samą operacją na skórze pacjenta zostaje wyznaczony rejon, z którego zostanie odessany tłuszcz. Podczas zabiegu liposukcji klasycznej SAL usunięcie zbędnego tłuszczu odbywa się za pomocą specjalnej, metalowej kaniuli, która podłączona jest do aparatu, wytwarzającego ujemne ciśnienie i odsysającego uszkodzoną tkankę tłuszczowej z problematycznej części ciała. Metalowa kaniula wprowadzana jest do ciała po uprzednim wykonaniu niewielkich nacięć, które zawsze zlokalizowane są w naturalnych zagięciach skóry, tak aby blizny po nich były jak najmniej widoczne. Jednorazowo usuwa się 1 - 1.5 litra tłuszczu. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu należy nosić gorset uciskowy, wskazane są również specjalistyczne masaże. Przez okres około 3 tygodni należy unikać wysiłku fizycznego.

Liposukcja klasyczna wskazana jest w każdym przypadku, gdy pacjent zgłasza chęć usunięcia zbędnych zasobów tłuszczowych, zlokalizowanych w partiach ciała, z których ich usunięcie nie było możliwe przy zastosowaniu innych metod, takich jak dieta, czy ćwiczenia. Należy pamiętać, że liposukcja nie powinna jednak zastępować zdrowej diety i ćwiczeń, nie jest ona również polecana u pacjentów za znaczną nadwagą, czy otyłością.

Efekty liposukcji klasycznej są dla większości pacjentów bardzo satysfakcjonujące. Zabieg odessania tłuszczu pozwala skutecznie i trwale pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, ponieważ komórki tłuszczowe usuwane są permanentnie. Na ostateczny rezultat zabiegu należy poczekać, ponieważ jest on widoczny po około 2-3 miesiącach od przeprowadzenia procedury. Ceny liposukcji SAL wahają się między 2 000 a 6 000 złotych, w zależności od obszaru zabiegowego.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja klasyczna SAL

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 44

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…