Liposukcja jako metoda modelowania brzucha

Rodzajów i odmian liposukcji jest wiele, ale ich wspólnym mianownikiem jest upłynnienie tkanki tłuszczowej, która następnie zostanie odessana do zewnętrznego pojemnika. Różnice między metodami sprowadzają się głównie do sposobu, w jaki zbędna tkanka tłuszczowa zostanie upłynniona przed usunięciem z organizmu.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Decydując się na zabieg liposukcji pacjent i jego lekarz muszą podjąć decyzję, jakim sposobem ma zostać ona przeprowadzona - który z nich będzie najodpowiedniejszy w danym przypadku i zapewni najlepszy rezultat. 

Podstawowym wyzwaniem dla chirurga jest określenie możliwej do odessania ilości tłuszczu, minimalizacja ingerencji w sąsiadujące tkanki, zachowanie równowagi płynów w organizmie oraz minimalizacja dyskomfortu pacjenta.

Jakie techniki liposukcji są najczęściej stosowane do usuwania tłuszczu z brzucha?

Rodzaj zastosowanej liposukcji zależny może być od wielu czynników, wśród których znajduje się także rejon ciała, z którego pacjent chciałby się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poniżej prezentujemy krótkie omówienie najpopularniejszych i najczęściej stosowanych technik znajdujących zastosowanie w przypadku liposukcji brzucha.

Liposukcja laserowa (LAL)

Podczas zabiegu liposukcji laserowwj brzucha w obszar zabiegu wprowadzane są przez niewielkie nacięcia światłowody, emitujące światło laserowe. Rozpuszcza ono tkankę tłuszczową, która następnie jest odsysana do zewnętrznego pojemnika. Dodatkowo, wysoka temperatura prowadzi do koagulacji okolicznych naczyń krwionośnych, co minimalizuje krwawienie. Kolejną korzyścią tej techniki jest uzyskane przez podgrzanie laserem napięcie skóry, pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny – z tego powodu metodę LAL zaleca się pacjentom ze zmniejszoną elastycznością skóry lub jej nadmiarem.

Liposukcja ultradźwiękowa (UAL)

Liposukcja ultradźwiękowa (w skrócie UAL - Ultrasonic-Assisted Liposuction) wykorzystuje urządzenie emitującego fale ultradźwiękowe o różnej częstotliwości, których działanie prowadzi do rozbicia błony komórkowej i w efekcie rozpadu komórek tłuszczowych. Zabieg może być przeprowadzony:

  • Techniką inwazyjną - zawartość rozbitych komórek tłuszczowych usuwana jest przez małe nacięcia w skórze. Pozwala to jednorazowo pozbyć się do 1500 ml tłuszczu.
  • Techniką nieinwazyjną (kawitacyjną) – ultradźwięki oddziałują przez skórę, nie naruszając jej integralności. Pozostałości rozbitych komórek tłuszczowych (kwasy tłuszczowe i glicerol) dostają się do wątroby poprzez układ krwionośny oraz limfatyczny a następnie wydalane z organizmu wraz z moczem. Z uwagi na konieczność uwzględnienia naturalnej przemiany materii, jednorazowo można usunąć nie więcej niż 500 ml tłuszczu.

UAL jest metodą bardzo bezpieczną, pozwalającą uniknąć ryzyka uszkodzenia sąsiadujących tkanek, nerwów i naczyń krwionośnych. Daje również duże możliwości modelowania operowanego rejonu, np. wyrzeźbienie naturalnie wyglądającego "sześciopaku" na brzuchu (zabieg Vaser Lipo HD).

Liposukcja infradźwiękowa (NIL)

System liposukcji infradźwiękowej NIL (Nutational Infrasonic Liposculpture), zwanej również nutacyjną, wykorzystuje głowicę roboczą, emitującą infradźwięki (fale akustyczne o częstotliwości dźwięków na poziomie 20 Hz). W trakcie zabiegu głowica wykonuje tzw. ruch nutacyjny w trzech wymiarach: w formie wibracji, rotacji i ruchów posuwisto-zwrotnych. Pozwala to na poruszanie się kaniuli przy małym oporze tkanek i łatwe prześlizgiwanie przez obszary włókniste. Liposukcja infradźwiękowa pozwala jednorazowo usunąć nawet 4000 ml tkanki tłuszczowej oraz podkreślić muskulaturę brzucha metodą "liporzeźbienia".

Liposukcja wodna (WAL)

Jedna z najnowszych odmian liposukcji, określana angielskim skrótem WAL (Water-Jet Assisted Liposuction). Jej cechą charakterystyczną jest wykorzystanie stałego przepływu roztworu wodnego przez tkankę tłuszczową, co prowadzi do jej rozbicia i poluzowania. Do zabiegu używana jest dwukanałowa kaniula (cienka, elastyczna rurka). Jednym z kanałów dostarczany jest płyn, drugim odprowadzany upłynniony tłuszcz.

Do usuwania tłuszczu z brzucha stosowane bywają również metody łączące różne techniki liposukcji, np. liposukcję laserową i wodną lub liposukcję infradźwiękową i laserową. Pamiętać należy jednak, że są to jedynie zabiegi modelowania określonej partii ciała, służące usunięciu lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Nie jesteśmy w stanie za pomocą liposukcji odchudzić pacjenta z dużą nadwagą, np. 30-40 kg. W takich przypadkach zastosować trzeba metody z zakresu chirurgii bariatrycznej, takie jak założenie balonu żołądkowego lub regulowanej opaski żołądkowej.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 26

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…