Wyszczuplenie brzucha techniką liposukcji

Liposukcja to uniwersalny zabieg, umożliwiający modelowania praktycznie całego ciała, od podbródka po kostki nóg. Z pomocą odsysania tłuszczu można wyszczuplić biodra, uda i pośladki, można także zlikwidować nadmiar tkanki tłuszczowej na plecach czy nawet „odchudzić” okolice intymne – służy temu zabieg liposukcji wzgórka łonowego. Choć możliwości jest wiele, wciąż najpopularniejszą partią ciała, która poddajemy modelowaniu z zastosowaniem liposukcji, pozostaje brzuch.

Data publikacji
Czas czytania
4 min.

Tkanka tłuszczowa to zacięty wróg, a walka z nim zwykle bywa ciężka i niekoniecznie musi kończyć się sukcesem. Zwłaszcza, że są na ciele miejsca szczególnie oporne na działanie diety i ćwiczeń: można się starać, odmawiać sobie przysmaków i regularnie chodzić na siłownię, a mimo to w ogólnie szczupłej sylwetce mogą pozostać miejsca bardziej otłuszczone. Takimi opornymi partiami ciała jest m.in. podbródek, a także ramiona i brzuch – oponka na brzuchu to zmora zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

Kiedy modelowanie brzucha przy pomocy diety i ćwiczeń nie przynosi oczekiwanych rezultatów, część osób godzi się z takim stanem rzeczy, część natomiast zwraca się w stronę zabiegowych metod wyszczuplania sylwetki. Obecnie rynek zabiegów estetycznych oferuje bardzo szeroki wybór procedur modelujących i wyszczuplających, które w walce z komórkami tłuszczowymi wykorzystują różnorodne zjawiska, w tym kriolipolizę, czyli wymrożenie komórek tłuszczowych, czy działanie fal ultradźwiękowych. Zabiegi takie są małoinwazyjne i cechują się dobrymi efektami estetycznymi, wciąż jednak najpopularniejszą metodą zabiegowego wyszczuplania brzucha pozostaje liposukcja.

Liposukcja brzucha: czemu jest tak popularna?

Dzięki liposukcji można skutecznie pozbyć się depozytów tłuszczowych z brzucha

Zabieg liposukcji brzucha to procedura z zakresu chirurgii plastycznej, której celem jest usunięcie nadmiaru komórek tłuszczowych z tej partii ciała. Warto nadmienić, że liposukcja ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku osób ogólnie szczupłych lub o normalnej budowie ciała, których problemem jest miejscowe nagromadzenie tkanki tłuszczowej – na przykład właśnie na brzuchu. Odsysanie tłuszczu w żadnym razie nie może być traktowane jako forma odchudzania – to jedynie technika modelowania sylwetki, pozwalająca nadać ciału „ostatni szlif” i skorygować to, z czym natura nie poradziła sobie najlepiej.

Liposukcja brzucha cieszy się ogromnym zainteresowaniem pacjentów nie bez powodu: to zabieg, posiadający wiele niezaprzeczalnych zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że odsysanie tłuszczu umożliwia pozbycie się komórek tłuszczowych z brzucha na stałe: nie zmniejszają one swoich rozmiarów, ale zostają usunięte na zewnątrz organizmu, co sprawia, że po zabiegu dana partia ciała jest znacznie bardziej odporna na ponowne otłuszczenie. Oczywiście, jeśli pacjent znacznie przybierze na wadze, również w obrębie brzucha będzie to widoczne, jednak przy zachowaniu zdrowego stylu życia i względnej stabilizacji wagi liposukcja jest w stanie zapewnić trwały efekt płaskiego brzucha.

Liposukcja brzucha może być wykonywana różnymi technikami

Kolejną zaletą liposukcji, która wpływa na jej popularność, jest fakt, że zabieg ten może być przeprowadzony z zastosowaniem całego spektrum różnych technik. Owszem, to dalszym ciągu jest liposukcja, jednak szybki rozwój techniki i medycyny sprawił, że ssące działanie kaniuli może dziś być wspomagane wieloma innymi czynnikami, które wpływają zarówno na podniesienie precyzji, jak i większą łagodność zabiegu.

Obok klasycznej liposukcji ssącej do wyszczuplania brzucha jest więc wykorzystywana liposukcja laserowa, która ma tę dodatkową zaletę, że korzystnie wpływa na kondycję skóry: światło lasera podgrzewa ją, co stymuluje produkcję nowego kolagenu, więc w efekcie skóra jest bardziej napięta, jędrna i elastyczna. Z kolei liposukcja wspomagana strumieniem wody Body Jet jest techniką szczególnie delikatną: stosowany w trakcie procedury strumień płynu pomaga oddzielić komórki tłuszczowe od innych tkanek bez uszkadzania ich. Wyszczuplanie brzucha można również wykonać z zastosowaniem liposukcji wibracyjnej, w trakcie której kaniula wykonuje drgania w wielu płaszczyznach – to także podnosi precyzję zabiegu i ułatwia odseparowanie komórek tłuszczowych. Wśród innych technik, wykorzystywanych do usuwania nadmiaru komórek tłuszczowych z brzucha, warto wymienić także liposukcję ultradźwiękową Vaser Lipo i liposukcję infradźwiękową.

Rekonwalescencja po liposukcji brzucha

Odsysanie tłuszczu to zabieg dla osób z miejscowym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej

W zależności od zastosowanej metody, liposukcja brzucha może być przeprowadzona zarówno z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, jak i ogólnego, jednak z uwagi na fakt, że zabieg taki bywa dość rozległy, specjaliści chirurgii plastycznej zwykle decydują się na tę drugą metodę. Tak duży zabieg na pewien czas ogranicza też aktywność pacjenta: przez około miesiąc po liposukcji należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Nie oznacza to jednak bezczynnego leżenia: możliwie szybko należy zacząć się ruszać, np. chodzić na spacery – dzięki temu zminimalizujemy ryzyko wystąpienia zakrzepów, co może być powikłaniem po zabiegu, przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Część lekarzy zaleca również regularne masaże, które mają zapewnić lepszy efekt estetyczny zabiegu, jednak opinie w tej materii są podzielone.

Naturalnym następstwem liposukcji są zsinienia oraz ból w miejscu wykonania zabiegu – nadmierną bolesność zwykle można znosić przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych, natomiast siniaki ulegają samoistnemu wchłonięciu w ciągu kilku tygodni od liposukcji. Niektórzy pacjenci zgłaszają również zaburzenia czucia w obszarze zabiegowym, jednak te dolegliwości na ogół ustępują samoistnie już po około trzech tygodniach.

Większość specjalistów po liposukcji brzucha zaleca noszenie specjalnego uciskowego ubranka, które zapobiega przemieszczaniu się tkanki tłuszczowej, co mogłoby prowadzić do powstawania zniekształceń w obrębie brzucha. Bielizna uciskowa zmniejsza też ryzyko wystąpienia obrzęków i ułatwia skórze dostosowanie się do nowych kształtów ciała, co może być szczególnie pomocne w przypadku osób, które podczas zabiegu pozbyły się większych ilości tkanki tłuszczowej z brzucha. Takie ubranko należy nosić nawet przez kilka tygodni, co na ogól nie nastręcza pacjentowi większych problemów: ubranko ściśle przylega do ciała i pod ubraniem pozostaje całkowicie niewidoczne.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja brzucha

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 50

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…