Laserowe leczenie atrofii pochwy u kobiet w wieku menopauzalnym

Atrofia pochwy jest dolegliwością, która najczęściej objawia się uczuciem suchości pochwy i wynika ze zmian zanikowych w obrębie błony śluzowej narządów rodnych kobiety. Zmiany te są spowodowane głównie zaburzeniem dotychczasowej równowagi gospodarki hormonalnej kobiety, która ma miejsce w okresie menopauzy. Istnieje wiele metod łagodzenia objawów wynikających z atrofii pochwy. Nowoczesnym zabiegiem oferowanym kobietom przez gabinety medycyny estetycznej jest leczenie z wykorzystaniem lasera CO2.

Data aktualizacji
Czas czytania
5 min.

Co to atrofia pochwy i dlaczego występuje w wieku menopauzalnym?

Atrofia pochwy to stan, w którym ściany pochwy stają się cieńsze, mniej elastyczne, bardziej suchsze i podatne na urazy. Jest to związane z naturalnym spadkiem poziomu estrogenów, który występuje u kobiet w okresie menopauzy.

Według artykułu „Atrofia pochwy-diagnostyka i leczenie”, który został opublikowany w Przeglądzie Menopauzalnym (05;05:16-23), nawet 55% kobiet w okresie menopauzy doświadcza dyskomfortu związanego z suchością pochwy, a 32-41% cierpi na dyspareunię, czyli ból odczuwany w trakcie stosunku płciowego. Około 10% kobiet skarży się natomiast na uczucie pieczenia i swędzenia w pochwie. Wszystkie te dolegliwości mogą przyczyniać się do pogorszenia samopoczucia kobiet, obniżenia zadowolenia z życia seksualnego czy nawet wystąpienia objawów depresyjnych.

Objawy atrofii pochwy

Do najczęstszych objawów atrofii można zaliczyć:

  • suchość pochwy,
  • swędzenie, pieczenie i podrażnienie,
  • ból podczas stosunku seksualnego (dyspareunia),
  • częstsze infekcje intymne i dróg moczowych,
  • uczucie ucisku lub dyskomfortu w okolicach pochwy,
  • nietrzymanie moczu lub częste parcie na mocz.

Przyczyny atrofii pochwy

Wśród przyczyn atrofii wyróżnić można:

  • Spadek poziomu estrogenów - w okresie menopauzy jajniki przestają produkować wystarczające ilości estrogenów – hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawodnienia, elastyczności i grubości błony śluzowej pochwy.

  • Zmniejszone ukrwienie pochwy - mniej estrogenów oznacza mniejsze ukrwienie tkanek pochwy, co prowadzi do zmniejszenia nawilżenia oraz elastyczności.

  • Zmiany pH pochwy - spadek poziomu estrogenów powoduje wzrost pH pochwy, co zakłóca naturalną równowagę mikrobiologiczną. Może to sprzyjać infekcjom i stanom zapalnym.

  • Utrata kolagenu i elastyny - hormonalne zmiany prowadzą do zmniejszenia ilości kolagenu i elastyny w ścianach pochwy, co powoduje ich ścieńczenie i utratę sprężystości. 

Tradycyjne metody leczenia atrofii pochwy

Do metod leczenia objawów związanych z atrofią błony śluzowej pochwy zaliczyć można stosowanie globulek dopochwowych o działaniu nawilżająco-regeneracyjnym czy zakładane dopochwowo preparaty miejscowo uwalniające estrogeny. Można rozważyć także poddanie się hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która polega na przyjmowaniu leków zawierających estrogen w niskich dawkach.

Nowoczesne podejście: laserowe leczenie atrofii pochwy

Laserowe leczenie atrofii pochwy opiera się na precyzyjnym wykorzystaniu energii światła laserowego, które stymuluje regenerację tkanek w obrębie pochwy. Podczas zabiegu wiązka lasera oddziałuje na błonę śluzową pochwy, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny – kluczowych białek odpowiadających za elastyczność i nawilżenie tkanek. Działanie lasera prowadzi do poprawy ukrwienia oraz odbudowy struktury ścian pochwy, co skutkuje zwiększeniem nawilżenia, elastyczności i redukcją objawów takich jak suchość, pieczenie czy ból podczas współżycia. Zabieg jest nieinwazyjny, bezpieczny i szybki, a pierwsze efekty są widoczne już po kilku tygodniach od wykonania.

Uwaga: Dzięki nowoczesnej technologii laserowej możliwe jest skuteczne i trwałe łagodzenie objawów atrofii pochwy bez konieczności stosowania terapii hormonalnej.

Rodzaje stosowanych technologii laserowych

Idea działania lasera została opracowana w 2014 roku jako efekt współpracy włoskich i amerykańskich ośrodków. Technologia MonaLisa Touch Laser polega na pobudzaniu fibroblastów błony śluzowej za pomocą emisji promieniowania elektomagnetycznego o wysokiej energii. Pobudzone fibroblasty zaczynają produkować kolagen, włókna istoty międzykomórkowej i proteoglikany. Zmiany te sprzyjają odtworzeniu fizjologicznych warunków panujących w pochwie sprzed okresu menopauzy.

Przebieg zabiegu krok po kroku

Zabieg laserowego leczenia atrofii pochwy polega na umieszczeniu w pochwie głowicy lasera i trwa około 5-10 min. W tym czasie do okolic ujścia pochwy oraz kanału pochwy dostarczana jest energia w postaci promieniowania. Postępowanie takie jest niemal bezbolesne, a do jego przeprowadzenia nie jest wymagane znieczulenie. Najczęściej zabiegi powtarza się trzykrotnie co 6 tygodni. Jednym ze zgłaszanych efektów ubocznych był niewielki dyskomfort towarzyszący pacjentkom w trakcie pierwszego zabiegu w serii.

Zalety i efekty laserowego leczenia atrofii pochwy

Poprawę po zabiegach odczuwa się stopniowo wraz z upływem czasu, który to jest potrzebny do odnowy błony śluzowej. Pierwsze efekty mogą pojawić się już po miesiącu. Można zaobserwować m.in. obkurczenie pochwy wynikające z pobudzenia syntezy kolagenu oraz obkurczenia już istniejących włókien, a także regenerację błony śluzowej. Niweluje to objawy związane z uczuciem suchości w pochwie oraz zmniejsza ryzyko mikrourazów. Dzięki powyższym zmianom obniżone zostaje także ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego. Pochwa jest zatem lepiej nawilżona, bardziej elastyczna i napięta. Ponadto, zabiegi z użyciem lasera ginekologicznego mogą wywierać pozytywny wpływ na redukcję symptomów związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Skuteczność zabiegów z zastosowaniem lasera CO2 poddano ocenie w artykule pt: ,,A 12-week treatment with fractional CO2 laser for vulvovaginal atrophy: a pilot study.” opublikowanym w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings (v.85(1);87-94). Według powyższego badania 84% kobiet zauważyło u siebie korzystne efekty zabiegów z wykorzystaniem laseroterapaii. Kobiety, które wzięły udział w badaniu zgłosiły ustąpienie dolegliwości takich jak: ból podczas stosunku płciowego, uczucie suchości i pieczenia błony śluzowej pochwy oraz świądu.

Ważne: Przez kilka dni po zabiegu pacjentka powinna unikać kontaktów seksualnych.

Wspomniane efekty regeneracji błony śluzowej pochwy znajdują potwierdzenie w wynikach badań histopatologicznych. Według prof. Alberto Calligaro z Uniwersytetu w Pawii we Włoszech, zabiegi z zastosowaniem technologii MonaLisa Touch odbudowują błonę śluzową pochwy w stopniu porównywalnym do efektów osiąganych podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Pamiętaj: W efekcie leczenia laserowego pochwa zostaje odmłodzona, zyskując większą elastyczność, nawilżenie i napięcie, co przywraca komfort oraz poprawia jakość życia intymnego.

Potencjalne skutki uboczne

Chociaż laseroterapia jest generalnie bezpieczna, mogą wystąpić pewne krótkotrwałe skutki uboczne. Należą do nich zaczerwienienie, obrzęk, pieczenie lub uczucie dyskomfortu w pochwie, które zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu. Rzadziej mogą pojawić się drobne infekcje lub podrażnienia, które wymagają konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg laserowego leczenia atrofii pochwy nie jest odpowiedni dla każdej kobiety. Główne przeciwwskazania obejmują:

  • aktywne infekcje pochwy lub dróg moczowych,
  • ciążę lub okres karmienia piersią,
  • choroby nowotworowe w obrębie narządów rodnych,
  • świeże rany lub uszkodzenia w pochwie,
  • niektóre choroby autoimmunologiczne i skórne.

Laserowe leczenie atrofii pochwy - cena

Laserowe leczenie atrofii pochwy w Polsce jest dostępne w wielu klinikach ginekologicznych i centrach medycyny estetycznej. Koszt jednego zabiegu waha się od około 700 do 2 500 złotych, w zależności od miasta, renomy placówki oraz zastosowanej technologii laserowej.

Niestety, Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) nie refunduje tego typu procedur, co oznacza, że pacjentki muszą pokryć pełny koszt zabiegu z własnych środków.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Rewitalizacja pochwy laserem

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…