Liposukcja a nieinwazyjne metody modelowania sylwetki

Zabiegi modelowania sylwetki nie zastępują co prawda roli diety i ćwiczeń w traceniu nadmiaru tłuszczu, pozwalają jednak chociażby na usunięcie depozytów tkanki tłuszczowej z rejonów ciała, z których ćwiczeniami usunąć się ich nie da (np. z okolic podbródka). Medycyna obecnie oferuje pacjentom zarówno liposukcję (dostępne są różne warianty tej procedury), jak i nieinwazyjne metody modelowania sylwetki. Obie grupy zabiegów posiadają pewne podobieństwa, istnieją jednak również pomiędzy nimi znaczące różnice.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Odsysanie tłuszczu metodą liposukcji zagościło na stałe na rynku medycznym w latach 80. XX. wieku. Zasadniczo to właśnie wtedy pacjenci uzyskali możliwość zabiegowego pozbywania się nadmiernych depozytów istniejącej u nich tkanki tłuszczowej. Z biegiem czasu pojawiały się coraz to nowsze techniki liposukcji, obecnie pacjenci mają do wyboru co najmniej kilka różnych zabiegów odsysania tłuszczu. Obok liposukcji klasycznej funkcjonuje chociażby liposukcja wodna czy forma tego zabiegu, podczas której wykorzystywane są ultradźwięki.

Współczesna medycyna estetyczna pozwala jednak modelować sylwetkę nie tylko na drodze liposukcji. Pacjenci mogą również zdecydować na któryś z alternatywnych, całkowicie nieinwazyjnych zabiegów, takich jak np. Ultrashape czy CoolSculpting.

Liposukcja a nieinwazyjne techniki modelowania sylwetki - co je łączy, a co dzieli?

Wyraźnie widać, że pacjenci mają spośród czego wybierać - według jakich kryteriów można więc podejmować decyzję o wyborze metody modelowania sylwetki? Z pewnością dla wielu pacjentów duże znaczenie ma to, jaka jest inwazyjność danej procedury medycznej. W przypadku liposukcji trzeba się liczyć z tym, że - chociaż jest to zabieg związany z niewielką ingerencją w tkanki pacjenta - to jednak jest to procedura inwazyjna, wszak chociażby podczas klasycznego odsysania tłuszczu w depozyty tkanki tłuszczowej wprowadzane są kaniule. Odmienne są z kolei nieinwazyjne zabiegi modelujące sylwetkę - podczas nich np. do powierzchni ciała przykładane są jedynie specjalne głowice, a integralność jakichkolwiek tkanek nie jest naruszana.

Innym aspektem, na który zwracają uwagę pacjenci planujący pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, jest czas rekonwalescencji po zabiegu. Po liposukcji może czasami zaistnieć konieczność krótkiej (24-48 godzinnej) hospitalizacji, powrót do pełnej aktywności zawodowej może z kolei stawać się możliwy czasami po 5 dniach od zabiegu. Inaczej jest natomiast w przypadku nieinwazyjnego modelowania sylwetki - po tych procedurach nie trzeba zostawać w szpitalu, a podjęcie się swojej pracy jest możliwe następnego, a czasami nawet już tego samego dnia po przebyciu zabiegu.

Podczas swoich rozważań przed odwiedzeniem gabinetu medycyny estetycznej pacjenci z pewnością zastanawiają się również nad tym, jakie są efekty poszczególnych zabiegów. W przypadku liposukcji i nieinwazyjnych metod modelowania sylwetki istnieje jedno, kluczowe podobieństwo - rezultaty nie są widoczne od razu. Po odsysaniu tłuszczu związane jest to z możliwością występowania przemijającego obrzęku, z kolei po zabiegach nieinwazyjnych rozbite (na drodze różnych mechanizmów) komórki tkanki tłuszczowej ulegają stopniowemu wydalaniu z organizmów pacjentów.

W przypadku liposukcji łatwiej jest ocenić, jak dużą ilość tłuszczu jest usuwana podczas zabiegu. W trakcie pojedynczej procedury możliwe jest bezpieczne usunięcie nawet 3-4 litrów tkanki tłuszczowej. Takich szacunków ciężko jest natomiast dokonać w przypadku zabiegów nieinwazyjnego modelowania sylwetki - w końcu po nich procesy wysmuklania się ciał pacjentów zachodzą stopniowo.

Istnieje jeszcze jeden, dla niektórych pacjentów kluczowy aspekt decydujący o wyborze metody modelowania sylwetki - cena. Liposukcję klasyczną można przebyć w Szczecinie zarówno za 2 500, jak i za 13 000 złotych. Z kolei wybór zabiegu CoolSculpting w Krakowie wiąże się z poniesieniem kosztów około 1 300 złotych.

Źródła: www.liposuction.com; www.americanboardcosmeticsurgery.org; www.mayoclinic.org; www.aboutplasticsurgery.com

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Liposukcja

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 44

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…