Laserowa korekcja wzroku
Krótkowzroczność to wada wzroku, w której pacjent widzi dobrze przedmioty znajdujące się blisko oka, nieostre są jednak w jego oczach rzeczy znajdujące się w nieco dalszej lub bardzo dalekiej odległości. Wadę można korygować za pomocą okularów i soczewek kontaktowych, jednak nie wszyscy pacjenci są chętni do korzystania z takiego rozwiązania. Właśnie takim osobom medycyna oferuje różne możliwości leczenia wady wzroku.
Coraz popularniejsze stają się zabiegi trwale korygujące wady wzroku. Techniki takie jak LASEK czy LASIK są już dobrze znane i udoskonalane, przemysł medyczny nie spoczywa jednak na laurach i wciąż opracowywane są nowe urządzenia oraz technologie. Jedną z nowości jest laser VisuMax.
Nowa opcja leczenia krótkowzroczności: laser femtosekundowy VisuMax
VisuMax to urządzenie opracowane przez Carl Zeiss Meditec. Jest to laser femtosekundowy, czyli taki, który generuje bardzo szybkie i krótkie impulsy. Urządzenie służy do przeprowadzania procedury SMILE (Small Incision Lenticule Extraction). Jako, że przyczyną krótkowzroczności jest nadmierna wypukłość rogówki, korekta wady przy pomocy lasera VisuMax ma bazować na likwidacji jej części i doprowadzeniu do uzyskania odpowiedniej krzywizny struktury warunkującej dobre widzenie.
Zanim laser został wprowadzony do użytku, przeprowadzono badania dotyczące efektów zabiegów z jego użyciem, a także stopnia bezpieczeństwa takich procedur.
Przeprowadzonym badaniom przyjrzała się amerykańska organizacja FDA (Food and Drug Administration) i na ich podstawie dopuściła laser femtosekundowy VisuMax do stosowania w leczeniu krótkowzroczności. Urządzenie jest dostępne nie tylko w Stanach Zjednoczonych - zabiegi z jego użyciem można przebyć np. w Warszawie.
Źródła:
- Danuta Horodyńska, "ReLEx SMILE – najnowsza metoda laserowej korekcji wad wzroku – bez płatka, bez ekscimera, tylko laser femtosekundowy", 2015