Balon w żołądku sposobem na szczupłą sylwetkę

Balon żołądkowy to obecnie jedna z najczęściej wybieranych metod zabiegowego leczenia nadwagi i otyłości. Ma zastosowanie u tych osób, u których inne metody leczenia – dieta, zwiększona ilość ruchu i farmakoterapia – nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a jednocześnie waga pacjenta nie kwalifikuje go do bardziej inwazyjnego leczenia operacyjnego. Balon do żołądka zakłada się stosunkowo prosto, łatwo się go też usuwa, a pomiędzy tymi zabiegami stanowi on istotne wsparcie w walce o zdrowie i szczupłą sylwetkę.

Autor
Data publikacji
Czas czytania
5 min.

Nikt już chyba nie ma wątpliwości co do faktu, że otyłość stanowi poważny problem społeczny o globalnym zasięgu, nazywany nawet epidemią XXI wieku. Dane statystyczne na temat otyłości są zatrważające, a osób z nadwagą i otyłych w ekspresowym tempie przybywa we wszystkich krajach wysokorozwiniętych oraz rozwijających się – w tym w Polsce. Według danych WHO, niemal dwa miliardy osób na świecie zmaga się z nadwagą, z czego ponad 650 milionów jest otyłych. Problem dotyczy również dzieci: jak podaje prestiżowe czasopismo „The Lancet”, granicę otyłości przekroczyło aż 124 miliona dzieci i nastolatków na świecie. 

wybierz miasto, w którym chcesz wykonać zabieg
Sprawdź ofertę »

Wiadomo już także, że silna wola, dieta i ćwiczenia nie zawsze wystarczą do tego, by zrzucić nadmiar kilogramów i utrzymać prawidłową wagę. Rozumiejąc rangę tego problemu medycyna już od dawna oferuje zabiegowe metody leczenia nadwagi i otyłości, poszukując przy tym wciąż nowych, mniej inwazyjnych a przy tym skutecznych metod walki z wagą. Jednym z najpopularniejszych zabiegów bariatrycznych jest wprowadzenie do żołądka balonu żołądkowego – metoda małoinwazyjna, w pełni odwracalna, a przy tym bardzo skuteczna.

Jak działa leczenie otyłości balonem żołądkowym?

Problem otyłości coraz częściej dotyczy dzieci

Proces leczenia nadwagi i otyłości z zastosowaniem balonu gastrycznego rozpoczyna się od wprowadzenia balonu do żołądka, co odbywa się w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego oraz leków uspokajających. Balon umieszcza się w żołądku podczas krótkiego zabiegu endoskopowego – przez cienką rurkę, wprowadzoną do żołądka pacjenta przez usta – a następnie napełnia roztworem soli fizjologicznej lub (rzadziej) powietrzem.

I co dalej? Balon, pozostając w żołądku, uciska jego ścianki, dając ciągłe uczucie sytości, dzięki czemu pacjent nie czuje potrzeby podjadania. Balon ogranicza więc łaknienie, a dodatkowo stanowi czasowy ogranicznik ilości przyjmowanych pokarmów: ponieważ zajmuje znaczną część żołądka, pacjent jednorazowo nie jest w stanie zjeść zbyt wiele. Kluczowe jest tu jednak słowo „czasowy” ogranicznik: warto bowiem pamiętać, że po pewnym czasie – zwykle jest to sześć miesięcy – balon zostanie z żołądka usunięty, i wówczas pacjent będzie sobie musiał radzić sam, będzie musiał samodzielnie kontrolować ilość spożywanych posiłków i ich objętość.

Podczas leczenia balonem żołądkowym kluczową rolę odgrywa dieta

Tego właśnie ma uczyć balon gastryczny: jak i co prawidłowo jeść, by doprowadzić do redukcji wagi i - co nie mniej ważne, a być może nawet ważniejsze – tę nową wagę utrzymać. Sześć miesięcy to bardzo dużo czasu – wystarczająco, by nowe nawyki żywieniowe weszły w krew, tak, by pacjent bez większego wysiłku mógł je kontynuować również po usunięciu balonu z żołądka.

Jakie więc zdrowe nawyki wymusza na nas balon w żołądku? Przede wszystkim jedzenie częstych, a niewielkich objętościowo posiłków. Zapewnianie organizmowi regularnych dostaw energii chroni przed gromadzeniem tkanki tłuszczowej oraz reguluje przemianę materii, a dodatkowo eliminuje uczucie głodu, które może się pojawić, gdy jemy tylko dwa-trzy razy dziennie w dużych odstępach czasu. Z balonem w żołądku musimy jeść często, bo jednorazowo nie jesteśmy w stanie zjeść zbyt wiele. Ważne jest też prawidłowe przeżuwanie pokarmów – zaleca się, by każdy kęs gryźć około dwudziestu razy.

Ważnym elementem walki z nadwagą jest aktywność fizyczna

Istotne jest nie tylko to, jak jemy, ale również to, co ląduje na naszym talerzu. Dieta podczas terapii balonem żołądkowym opiera się w dużej mierze na zdrowym rozsądku: tłuste mięsa zastępujemy drobiem i rybami, zamiast smażyć – grillujemy lub gotujemy na parze. Dbamy o to, by spożywać dużo warzyw i rozsądne ilości owoców (pamiętając, że poza witaminami są one również źródłem znacznych ilości cukru), wprowadzamy do diety chudy nabiał i jaja. Alkohol, słodycze i słone przekąski są na cenzurowanym, tak jak wszelkiego rodzaju fast foody – podobnie zresztą, jak ma to miejsce w każdej zbilansowanej diecie.

Nie wolno też zapominać o odpowiedniej dawce wysiłku fizycznego. Nie ma sensu zasłaniać się balonem – to nie szklanka, nic mu się nie stanie od podskoków czy podnoszenia sztangi. Owszem, przez pierwsze tygodnie po założeniu balonu trzeba na siebie uważać, jednak po pewnym czasie umiarkowaną aktywność można, a wręcz należy podjąć. Niekoniecznie chodzi o to, by wylewać z siebie hektolitry potu na siłowni: każda forma aktywności się liczy, a szczególnie wskazane są ćwiczenia aerobowe, a więc intensywne spacery, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze. Wysiłek fizyczny stanowi bowiem bardzo istotny element walki o szczupłą sylwetkę i jest jedną z form budowania zdrowych nawyków.

Czy leczenie otyłości balonem gastrycznym jest skuteczne?

Warto pamiętać, że balon gastryczny tylko wspomaga walkę z otyłością

Na temat skuteczności terapii otyłości z zastosowaniem balonu żołądkowego powstało już wiele badań i opracowań, a wszystkie one potwierdzają wysoką skuteczność tej metody. A wystarczy przytoczyć tylko jedno z nich, opublikowane w 2016 roku w czasopiśmie „World Journal of Gastroenterology”, by zauważyć, jak znaczna może być utrata wagi podczas terapii balonem żołądkowym. Według tego opracowania, po trzech miesiącach z balonem gastrycznym w żołądku badani pacjenci stracili od 10,5 do 13,7 kg, a po sześciu miesiącach spadek wagi wynosił 12-26,3 kg. Dodatkowo leczenie balonem żołądkowym ma udowodniony, pozytywny wpływ na choroby współistniejące z nadwagą i otyłością, w tym zespół metaboliczny, cukrzycę typu drugiego oraz nadciśnienie tętnicze

W kontekście skuteczności terapii balonem żołądkowym warto podkreślić jedną, szalenie ważną rzecz. Otóż sam balon nie załatwi sprawy: jeśli pacjent nie będzie przestrzegał pewnych zaleceń dietetycznych, nie będzie aktywny fizycznie i uparcie będzie przyjmował znaczne ilości wysokokalorycznych, słodkich i tłustych pokarmów, nie osiągnie założonej wagi nawet mimo zastosowania balonu żołądkowego. Albo – nawet, jeśli schudnie – szybko przytyje znowu, gdy z żołądka zniknie mu to czasowe ograniczenie ilości pochłanianych posiłków, jakim jest balon gastryczny.

Dlatego warto pamiętać, że leczenie otyłości balonem żołądkowym składa się z dwóch komponentów: jednym z nich jest sam balon, a drugim – silna wola i motywacja pacjenta, który musi chcieć zmienić nawyki żywieniowe na stałe, nie tylko na czas „noszenia” balona w żołądku. Jednak połączenie tych dwóch elementów jest w stanie zapewnić doskonałe, długotrwałe wyniki i poprawić nie tylko wygląd, ale i zdrowie.

Leczenie otyłości balonem żołądkowym
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Źródła: www.who.int; Seung Han Kim, Hoon Jai Chun, Hyuk Soon Choi, Eun Sun Kim, Bora Keum, Yoon Tae Jeen, Current status of intragastric balloon for obesity treatment, „World Journal of Gastroenterology”, Jun 2016, 22(24): 5495–5504; www.balonzoladkowy.com;

Leczenie otyłości balonem żołądkowym - więcej na ten temat

Leczenie otyłości balonem żołądkowym

Otyłość to choroba, która wymaga zdecydowanych działań. Leczenie zwykle rozpoczyna się od zmiany diety i ćwiczeń, jednak w niektórych przypadkach od razu zaleca…

Dodaj komentarz

Jakie są wskazania do leczenia otyłości balonem żołądkowym

Jakie są wskazania do leczenia otyłości balonem żołądkowym

Otyłość jest obecnie chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Jest nie tylko problemem estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym, ponieważ nieleczona pociąga za sobą szereg powikłań i kolejnych chorób...

Balon żołądkowy jako metoda leczenia nadwagi i otyłości

Balon żołądkowy jako metoda leczenia nadwagi i otyłości

Zabiegowe metody walki z nadwagą i otyłością stają się coraz bardziej popularne. Wynika to w dużej mierze z faktu, że sama otyłość również staje się coraz większym problemem: jak wynika z danych, prezentowanych na stronie Światowej...

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Balon żołądkowy: małoinwazyjny zabieg bariatryczny

Statystyki nie pozostawiają złudzeń: Polacy są coraz bardziej otyli. Obecnie niemal połowa mieszkańców naszego kraju zmaga się z nadwagą i otyłością, a coroczne raporty wskazują, że problem narasta. Ponieważ dieta i ćwiczenia czasem...