Leczenie na raty - kredyt na zabiegi medyczne

Polacy coraz częściej dokonują zakupów na raty. Nabywają w ten sposób sprzęt AGD lub samochód, biorą również kredyty w celu kupna nieruchomości. Od pewnego czasu dużym zainteresowaniem cieszy się także opłacanie w ratach leczenia. Dzięki rozłożeniu opłat na dogodne raty na zabiegi stomatologiczne, leczenie żylaków, niepłodności czy też na operację plastyczną może sobie pozwolić osoba, której wcześniej nie było na to stać. W Polsce przybywa placówek oferujących pacjentom taką formę płatności za zabiegi.

Czas czytania
8 min.

Współcześnie coraz popularniejsza staje się opcja leczenia na kredyt. Co trzeci gabinet stomatologiczny oferuje pacjentom niskooprocentowane kredyty na zabiegi, prócz tego zwiększa się liczba placówek, które nawiązały współpracę z bankami, dzięki czemu mogą oferować pacjentom kredyty 0%. Z klinikami stomatologicznymi współpracują największe banki w Polsce. Jak twierdzi lek. stom. Wojciech Fąferko z katowickiego Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic, taka forma płatności zwiększa dostępność pacjentów do drogich zabiegów. Dziś na raty można nie tylko usunąć bolący ząb, ale i przejść złożone leczenie implantologiczne. Procedura uzyskania kredytu nie różni się od standardowej, stosowanej przy zakupie np. mebli. Po złożeniu w rejestracji wniosku oraz przedstawieniu zaświadczenia o zarobkach i dowodu osobistego należy oczekiwać na decyzję kredytową. Trwa to ok. 24 godziny, w skrajnych przypadkach 3 dni.

Leczenie opłaca bank przy pomocy przelewów – nie dostaje się pieniędzy „do ręki”. Według doktora Fąferko takie rozwiązanie jest dla pacjenta o wiele bardziej korzystne niż kredyt gotówkowy czy opłata kartą kredytową.

Leczenie na raty dotyczy nie tylko zabiegów stomatologicznych

Zainteresowanie leczeniem na raty dotyczy nie tylko zabiegów stomatologicznych. Z badań przeprowadzonych w 2013 roku na potrzeby kampanii edukacyjnej „Twarz z głową: wiem, wymagam, wybieram sprawdzoną jakość” wynika, że nastawienie społeczeństwa do medycyny estetycznej i ogólnie rozumianych zabiegów upiększających znacząco się zmieniło. Około 2/3 ankietowanych zetknęło się z tym pojęciem, a co trzeci Polak zna osobę, która korzystała z zabiegów medycyny estetycznej. Zdaniem autorów sondażu osoby zainteresowane zabiegami są skłonne wydać na nie dużo pieniędzy, jednak pod warunkiem, że zabieg będzie bezpieczny. 90% badanych przyznaje, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo – kładą na nie większy nacisk niż na niską cenę. Co za tym idzie, coraz częściej skłaniają się do droższych zabiegów opłacanych na raty niż do wyszukiwania najtańszych ofert.

Jakie instytucje oferują płatność ratalną?

Jak podaje „Rzeczpospolita”, dzięki systemom ratalnym pacjenci mogą łatwo sfinansować zabiegi z wszystkich dziedzin medycyny, od stomatologii aż po chirurgię plastyczną. Mogą wyleczyć zęby, powiększyć piersi, zlikwidować bóle kręgosłupa lub wadę wzroku, mogą również poddać się leczeniu w klinice bezpłodności. Aby móc leczyć się w ten sposób, powinni skontaktować się z bankiem, instytucją parabankową lub z samym gabinetem, w którym chcą się leczyć. Ostatnia opcja należy do najszybszych i wymagających minimum formalności. Kredyty uzyskiwane w gabinetach są szansą dla osób, które do tej pory nie było stać na zabiegi.

Sukcesywnie zwiększa się liczba polskich klinik oferujących kredyt na leczenie

Z uwagi na ogromne zainteresowanie pacjentów taką formą płatności sukcesywnie zwiększa się liczba polskich klinik oferujących leczenie na raty. Na portalu Kliniki.pl znajduje się lista placówek, które oferują leczenie na raty we współpracy z serwisem. Początkowo zdecydowaną większość zabiegów, które można było opłacić w takiej formie, stanowiły zabiegi stomatologiczne, dziś jednak można poddać się operacji z praktycznie każdej dziedziny medycyny. Nie jest już problemem leczenie schorzeń urologicznych, laryngologicznych czy opłacenie w ratach zabiegów z zakresu chirurgii naczyniowej. Co więcej, dziś można wziąć kredyt na operację plastyczną, a płatność ratalną oferują placówki w całym kraju – zarówno duże kliniki, jak i mniejsze ośrodki takie jak np. Specjalistyczny Gabinet Stomatologiczny „Hadent” w Otwocku, oferujący ratalny system opłat za leczenie implantologiczne, chirurgiczne, protetyczne oraz ortodontyczne. Kredyt może być rozłożony na okres do 60 miesięcy.

Gdzie za leczenie zapłacimy w ratach?

Kredytowanie obejmuje zabiegi z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej czy ortodoncji

Szeroką gamę zabiegów i klinik, w których można opłacić je w ratach, znajdziemy w stolicy. Wśród placówek stomatologicznych umożliwiających pacjentom taki system opłat, znajduje się m.in. Klinika Stomatologiczna Wellness Dentica, Gabinet Family Dent oraz klinika Nova Estetica, w której kredytowanie obejmuje zabiegi z zakresu implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyki oraz stomatologii estetycznej. Bogata jest również oferta klinik we Wrocławiu. Płatność ratalną za zabiegi stomatologiczne umożliwia pacjentom Vita-Dent. W klinice nie wymaga się zaświadczenia o zarobkach, minimalną kwotą kredytu jest 1000 zł, a decyzja o udzieleniu kredytu podejmowana jest przez Internet w ciągu 15 minut. Szybciej, bo już po 5 minutach, decyzję o przyznaniu kredytu konsumenckiego na usługi stomatologiczne pozna pacjent ośrodka Clinimed, zaś osoby zainteresowane oprocentowaniem kredytu w wysokości 1% w skali miesiąca zapewne wybiorą klinikę Estim-Dent (Krzyki-Grabiszynek). Ofertę leczenia w ratach otrzymają także pacjenci ośrodka Denta Medica w Łodzi, Magic Dental Studio w Poznaniu, a także Gabinetu Stomatologiczno-Ortodontycznego Doktor Wrona w Kartuzach. Jako pierwsza placówka w Kartuzach umożliwia kredytowanie usług stomatologicznych, w tym protez i aparatów ortodontycznych. Z kolei NSZOZ Dentimed w Białymstoku dodatkowo proponuje pacjentom ubezpieczenie spłaty kredytu. W przypadku nieszczęśliwego zdarzenia uregulowaniem niespłaconych rat kredytu zajmie się firma ubezpieczeniowa.

Duży wybór mają również osoby chcące poddać się operacji plastycznej. W samej Warszawie istnieje wiele takich placówek, a do najbardziej polecanych należy Gabinet Chirurgii Plastycznej dr Jerzy Chęciński, Medical Esthetic oraz Centrum Chirurgii Plastycznej dr Grzesiak. W innych miastach taką możliwość mają pacjenci Zachodniopomorskiego Centrum Medycyny MediKlinika (Szczecin), Kliniki Chirurgii Plastycznej Este l'arte (Łódź), a także Centrum Medycznego Bieńkowski w Bydgoszczy. Za każdy rodzaj zabiegu można zapłacić w ratach w Centrum Chirurgii Plastycznej Mazan w Katowicach oraz w Klinice Chirurgii Plastycznej – Aesthete w Bytomiu. Współpracę z bankiem nawiązało również Centrum Medyczne Enel-Med. Z programu mogą skorzystać osoby uzyskujące dochód już od 200 zł netto miesięcznie, a pacjenci mają możliwość skredytowania leczenia stomatologicznego oraz zabiegów operacyjnych wykonywanych w stołecznym Szpitalu Enel-Med.

Na raty można m.in. wykonać zabieg LASIK

Osoby zainteresowane leczeniem na raty mogą wybrać również stołeczny NZOZ Omega-Med, w którym wykonuje się zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, chirurgii naczyniowej i laryngologii, a także urologii – operacje przeprowadza się przy użyciu tzw. zielonego lasera. Szeroki wachlarz usług medyczny proponuje również Specjalistyczny Ośrodek Medyczny NZOZ Vita-Glob z Sulejówka koło Warszawy, który umożliwia pacjentom skorzystanie z systemu ratalnego od 2000 roku. Zabiegi na raty oferuje Centrum Medyczne Bamed 81 w Łodzi, a także Centrum Medyczne Krajmed w Warszawie, dysponujące dwoma chirurgicznymi torami wizyjnymi – Image One  firmy Karl Storz oraz Visera firmy Olympus. Specjalnością ośrodka są endoskopowe operacje laryngologiczne, a lekarze kliniki jako pierwsi w kraju wprowadzili technikę endoskopowej redukcji migdałków. Z kolei we wrocławskiej klinice Eye Laser Center osoby zdecydowane na zabieg metodą LASIK mogą skorzystać z kredytu bez odsetek – płatność ratalna dotyczy kosztów samego zabiegu, bez opłat dodatkowych.

Turystyka medyczna na raty

Raty dla turystów medycznych wprowadziły m.in. kliniki na Węgrzech, w Chorwacji, Hiszpanii, Czechach

Polscy pacjenci, którzy chcą poddać się leczeniu na raty, mogą skorzystać z jeszcze jednej możliwości – wziąć na nie kredyt w banku, a na zabieg wybrać jedną z klinik za granicą. Podobnie czynią obcokrajowcy migrujący między krajami w poszukiwaniu leczenia na wysokim poziomie, a w miarę korzystnym finansowo. Wiele renomowanych klinik wyszło naprzeciw ich oczekiwaniom i kusi zagranicznych pacjentów medycznych właśnie leczeniem na raty. Według ekspertów serwisu healthcentre.org.uk powodzeniem cieszą się ośrodki na Węgrzech, w Chorwacji, Hiszpanii, Czechach, a coraz częściej również w Polsce. Popularna jest także indyjska placówka, Desun Hospital And Heart Research Institute, która jako jedna z nielicznych klinik na świecie oferuje pacjentom opłacane w ratach operacje z zakresu kardiochirurgii. Wśród przeprowadzanych procedur można wymienić m.in. angioplastykę, wszczepianie rozrusznika serca oraz wymianę zastawki.

Jak podaje serwis cosmeticdentistryguide.co.uk, coraz więcej brytyjskich stomatologów oferuje rozłożenie opłat za zabiegi na okres 12 lub 24 miesięcy, a nawet 5 lat w przypadku schorzeń wymagających długiego leczenia. Oferty mają na celu przyciągnięcie Brytyjczyków, którzy coraz częściej wyjeżdżają za granicę do tańszych klinik. Leczenie na raty jest popularne również w USA, gdzie w gabinecie lekarza można omówić warianty finansowania zabiegów – wielu specjalistów współpracuje z renomowanymi kredytodawcami takimi jak CareCredit, Capital One, Health One Financial lub Surgery Loans. Przykładowo, The Center for Plastic Surgery w Atlancie, ośrodek kierowany przez uznanego chirurga plastycznego dr Vincenta Zubowicza, oferuje pacjentom 12-miesięczny kredyt na zabiegi chirurgii plastycznej. Podobną formę płatności proponuje klinika Montecito Plastic Surgery z Santa Barbara, której właściciele zapewniają pacjentom zniżki w kilku hotelach, a także Texas Facial Plastic Surgery Practice – klinika, w której zabiegi wykonuje dr D.J. Verret. Leczenie na raty znajduje się także w ofercie nowojorskiej placówki Shafer Plastic Surgery.

Według ekspertów serwisu BizTok.pl dla wielu Polaków leczenie na kredyt niedługo może być nie tyle wyborem, ile koniecznością. Duży odsetek SP ZOZ czeka przekształcenie w spółki kapitałowe – tylko dzięki temu mogą zostać częściowo oddłużone. W przeciwnym wypadku długi szpitali będzie musiał spłacić powiat, a jeśli nie zostaną uregulowane, placówka ulegnie likwidacji. W efekcie pacjenci będą zmuszeni czekać na zabiegi jeszcze dłużej lub leczyć się prywatnie, na co nie wszystkich stać. Dla takich osób rozwiązaniem jest system ratalny, dzięki któremu uzyskają szybki dostęp do dobrej jakości zabiegów. Leczenie w Polsce jest korzystne również dla Brytyjczyków, Niemców i obywateli innych państw, którzy coraz chętniej goszczą w prywatnych gabinetach. Po zakończeniu zabiegów mogą spokojnie spłacać je ze swojego kraju bez konieczności uiszczenia dużej jednorazowej wpłaty.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Magdalena 9 lata temu

W prywatnej klinice też leczą na raty wydaje mi się nawet, że kiedyś oferta była węższa, w każdym razie w gre wchodzą zabiegi i zakresu chirurgii, i ortopedii, laryngologii, urologii i ginekologii. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…