Nowoczesne metody leczenia chrapania

Chrapanie to częsta dolegliwość, która dodatkowo utrudnia życie nie tylko osobie chrapiącej, ale także pozostałym domownikom. Na problem chrapania cierpią częściej mężczyźni, a przewlekły charakter samej dolegliwości sprawia, że pogorszeniu ulec mogą relacje pomiędzy partnerami. Nie należy zapominać o fakcie, że chrapanie może być również objawem rozwoju poważnych chorób, które wpływają znacząco na stan zdrowia osoby cierpiącej na tą przypadłość.

Data aktualizacji
Czas czytania
4 min.

Jak wyleczyć chrapanie

Chrapaniem nazywamy zjawiska akustyczne, które powstają w wyniku utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Podczas wdechu strumień powietrza wprawia w wibracje języczek i  podniebienie miękkie, co skutkuje powstaniem charakterystycznych dźwięków. 

Zwiększony opór dróg oddechowych wynikać może z różnych przyczyn. Za rozwój chrapania i tzw. bezdechu sennego odpowiedzialne mogą być m.in.:

  • nieprawidłowo rozbudowane drogi oddechowe
  • nadmierne osłabienie mięśniówki gardła podczas snu
  • polipy w nosie
  • astma
  • picie alkoholu
  • palenie papierosów
  • otyłość

Osoby, cierpiące z powodu chrapania, uskarżają się często na przewlekle zmęczenie, a w przypadku rozwoju tzw. obturacyjnego bezdechu sennego dochodzi u tych pacjentów częściej do wystąpienia powikłań w postaci np. nadciśnienia tętniczego. Wszystko to sprawia, że odpowiednia diagnostyka i leczenie chrapania sprzyja często poprawie stanu ogólnego pacjenta. W celu zmniejszenia dolegliwości, związanych z chrapaniem, zaleca się m.in. zmniejszenie masy ciała. Dostępnych jest także wiele nowoczesnych metod leczenia zabiegowego, które umożliwiają skuteczną likwidację problemu chrapania.

Ważne: Odpowiednia diagnostyka oraz leczenie zabiegowe chrapania umożliwiają skuteczne pozbycie się problemu.
  

Diagnostyka chrapania

Badaniem, na które możemy zostać skierowani przez lekarza w ramach diagnostyki chrapania, jest badanie spirometryczne. Gdy okaże się, że konieczna jest szczegółowa diagnostyka, przeprowadzone zostanie badanie Apnografem. Aponograf to urządzenie, które potrafi wykryć oraz zróżnicować zaburzenia oddechu podczas badania, przeprowadzanego w domu pacjenta. Urządzenie zostaje podłączone na noc i rejestruje:

  • ilość płytkich oddechów
  • poziom wysycenia krwi tlenem
  • pracę serca oraz głośność chrapania
  • pozycję spania

Dane zebrane podczas całonocnego badania pozwolą na podjęcie właściwych decyzji terapeutycznych. Cena przeprowadzenia takiej diagnostyki w Polsce wynosi zazwyczaj 400-600 złotych.

Jakie są nowoczesne sposoby leczenia chrapania

Istnieje wiele metod, które pozwalają na wyeliminowanie chrapania. W początkowym stadium może wystarczyć zaledwie zmiana trybu życia, czyli zrezygnowanie z alkoholu i papierosów, redukcja masy ciała oraz regularna aktywność fizyczna. Kiedy to nie skutkuje, można skorzystać z szerokiego wachlarza zachowawczych oraz zabiegowych metod leczenia chrapania.

Metoda CPAP 

Metoda CPAP jest jednym ze sposobów zachowawczego leczenia chrapania. Polega ona na zastosowaniu aparatu, który podczas snu wytwarza stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Metodę tą stosuje się w przypadkach, gdy nie może zostać przeprowadzenie leczenie chirurgiczne. Istnieją również aparaty nazębne, które przesuwając żuchwę oraz język do przodu, rozszerzają drogi oddechowe ułatwiając swobodne oddychanie. Jednak w przypadku leczenia zachowawczego będziemy zmuszeni do korzystania ze wspomnianych aparatów do końca życia, aby tego uniknąć, można zdecydować się na leczenie chirurgiczne.

Technika RaVoR

W leczeniu chrapania zastosowanie ma technika RaVoR (Radiofrequenz Volumen Reduction). Jest to metoda, w przebiegu której dochodzi do usztywnienia i zwiększenia napięcia podniebienia miękkiego. W technice tej stosuje się fale o częstotliwości radiowej, których energia wykorzystywana jest do miejscowego ogrzania tkanek do temperatury około 90-100 stopni Celsjusza. Proces ten skutkuje termicznym zniszczeniem tkanek, rozwojem jałowego stanu zapalnego i powolnym włóknieniem i obkurczeniem  tkanek. Wszystko to powoduje, że dochodzi do uniesienia podniebienia miękkiego, co umożliwia z kolei prawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe w trakcie snu.

Pacjentowi podczas samej procedury wprowadza się w okolicę, poddawaną zabiegowi, specjalne elektrody, które przekazują następnie wygenerowane impulsy do okolicznych tkanek. Zabieg leczenie chrapania metodą RaVoR przeprowadzany jest ambulatoryjnie z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a cała procedura wykonywana jest zazwyczaj w trybie jednodniowym.

 Ważne: W zabiegu RaVoR stosuje się znieczulenie miejscowe, czas jego trwania zazwyczaj nie przekracza godziny.

Laserowe leczenie chrapania

Inną małoinwazyjną techniką, stosowaną w leczeniu chrapania, jest przeprowadzenie zabiegu z wykorzystaniem lasera. Laserowe leczenie chrapania polega na odpowiednim podgrzaniu tkanek wchodzących w skład podniebienia miękkiego i języczka za pomocą światła lasera. Podobnie jak w metodzie RaVoR, skutkiem tych działań jest zwiększenie usztywnienia tkanek i zmniejszenie oporu dróg oddechowych w trakcie snu.

Implanty Pillar

Kolejnym sposobem leczenia uciążliwego chrapania jest zabieg wszczepienia tzw. implantów Pillar.

Implanty Pillar:

  • to małe struktury  o długości około 18 mm
  • wykonane są z materiałów syntetycznych
  • wprowadza się je w okolicę podniebienia miękkiego i twardego

Celem implantów Pillar jest zapewnienie odpowiedniej sztywności okolicy podniebienia, co przekłada się pozytywnie na jakość snu pacjentów i wpływa na normalizację przepływów powietrza w porze nocnej. Procedura wprowadzenia implantów odbywa się z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, a po przeprowadzonym zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Koblacja

Metoda koblacji w leczeniu chrapania jest małoinwazyjną techniką , która wykorzystuje plazmę o niskiej temperaturze. Do wytworzenia plazmy używana jest energia fal elektromagnetycznych o odpowiedniej długości, a sama temperatura w trakcie zabiegu rzadko przekracza 70 stopni C. Zastosowanie niższej w stosunku do innych metod temperatury wywiera pozytywny wpływ na ewentualne pozabiegowe dolegliwości bólowe. Samo usztywnienie okolicy podniebienia miękkiego zachodzi dzięki miejscowej i precyzyjnej dezintegracji tkanek wokół wprowadzonych w okolice docelowe specjalnych końcówek. Efekt terapii utrzymuje się ok. 5-10 lat. Z czasem skuteczność radiotermoablacji maleje, ponieważ z wiekiem tkanki miękną i wiotczeją.

Ważne: Zastosowana niższa temperatura w metodzie koblacji wpływa na zmniejszenie dolegliwości pozabiegowych. 

Bibliografia: www.stopsnoring.com

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenia chrapania i bezdechu

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…