Metody leczenia chrapania

Chrapanie nie jest tylko problemem "akustycznym" uprzykarzającym życie rodzinie chrapiącego. Warto je leczyć, bo często bywa związane z rozwojem poważniejszej dolegliwości zwanej bezdechem sennym, prowadzącej do niedotlenienia organizmu i zwiększającej ryzyko chorób układu krążenia. Nowoczesna medycyna wykorzystuje w leczeniu chrapania m.in. zabiegi laserowe oraz działanie fal radiowych.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Najczęstszą z wymienianych przez lekarzy przyczyn chrapania jest nieprawidłowa budowa gardła i związany z nią utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe. W efekcie podniebienie i języczek zostają wprowadzone w drgania, co staje się powodem wystąpienia zakłócającego odpoczynek zjawiska akustycznego. Innym powodem wystąpienia przypadłości bywa zaburzona drożność nosa na skutek skrzywienia przegrody lub rozwoju polipów a udzieci równiez przerost migdałków. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chrapania są: palenie papierosów, picie alkoholu oraz otyłość.

Metody zachowawcze, takie jak stosowanie specjalnych plastrów, aerozoli, czy nawet maski tlenowej pomagają przy niewielkim nasileniu dolegliwości, nie rozwiązując jednak problemu w dłuższej perspektywie czasowej. W bardziej zaawansowanym stadium skutecznym sposobem leczenia jest przeprowadzenie zabiegu modelowania podniebienia miękkiego i języczka. Nowczesna medycyna wykorzystuje w tym celu maloinwazyjne techniki laserowe oraz radiochirurgię.

Laserowe leczenie chrapania

Terapia systemem NightLase polega na podgrzaniu tkanki miękkiej języczka i podniebienia przy pomocy światła lasera erbowo-yagowego. Oddziaływanie termiczne lasera wywołuje skurczenie się naświetlanego obszaru oraz stymulację produkcji włókien kolagenowych. Efektem jest usztywnienie tkanki i zwiększenie jej sprężystości a co za tym idzie wstrzymanie wibracji miękkich części podniebienia i języczka. Podczas zabiegu, w zależności od stopnia zaawansowania wiotkości struktur gardła, specjalista aplikuje na obszar zabiegu ok. 6 tys. impulsów. Najwyższą skuteczność, pozwalajacą na całkowite wyeliminowanie problemu chrapania a także ogólną poprawę stanu zdrowia pacjenta osiąga się po przeprowadzeniu trzech sesji zabiegowych w ciągu 6 tygodni.

Metoda uznawana jest za bezpieczną i małoinwazyjną – praktycznie bezpośrednio po zakończeniu sesji pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć. Koszt serii trzech zabiegów laserowych Night Lase waha się przedziale 1-1,5 tys. zł.

Chirurgia radiofalowa

Urządzenie Celon stosowane w leczeniu chrapania

Chirurgia radiofalowa wykorzystuje efekt przepływu fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze przez ściśle określony obszar w obrębie podniebienia miękkiego i języczka. Umożliwia wykonywanie bardzo drobnych, precyzyjnych i delikatnych nacięć. Działaniu fal poddawane są wyłącznie komórki i tkanki przylegające bezpośrednio elektrody zabiegowej.

Zabiegi metodą Celon (termoterapia bipolarna), zwane też metodą koblacji (kontrolowanej ablacji) są jedną z najnowszych i najbardziej skutecznych metod małoinwazyjnego leczenia chrapania i bezdechów sennych. Wykorzystuje się w tym celu energię fal radiowych, rozgrzewajacych tkanki do niskiej temperatury od 40˚C do 70˚C, dzięki czemu nie występuje krwawienie, nie ma też ryzyka poparzenia.

Zabieg przeprowadza się na podniebieniu miękkim oraz na migdałkach, a także w leczeniu przerostu małżowin nosowych dolnych. Procedura polega na kilkakrotnym wprowadzeniu do środka miękkich części podniebienia specjalnych końcówek (elektrod) aparatu Celon i pozostawieniu ich wewnątrz na kilka sekund. Wytworzone fale radiowe o wysokiej częstotliwości i precyzyjnie ustalanym zakresie powodują kontrolowane powstawanie drobnych zwłóknień pod błoną śluzową. Zmniejsza się objętość narządów miąższowych, co usztywnia podniebienie i minimalizuje jego drgania w trakcie oddychania podczas snu. W razie potrzeby lekarz uzupełnia procedurę, skracając zbytnio wydłużone podniebienie miękkie i zmniejszając przerośnięty języczek. Zabieg trwa ok. 30 minut a po godzinie od jego zakończenia pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Efekt terapii utrzymuje się ok. 5-10 lat. Z czasem skuteczność radiotermoablacji maleje, ponieważ z wiekiem tkanki miękną i wiotczeją.

Średni koszt zabiegów urządzeniem Celon oscyluje w granicach 1,5 tys. złotych, w przypadku dodatkowej korekty języczka lub migdałków podniebiennych wzrastając do 2-2,4 tys. zł.
Więcej na temat: leczenia chrapania i bezdechu sennego

Inne przydatne linki

Dodaj pierwszy komentarz