zaćma

Zaćma to jedna z głównych przyczyn ślepoty, której leczenie wymaga precyzyjnej diagnostyki i nowoczesnych metod chirurgicznych. Wczesne rozpoznanie, odpowiedni dobór soczewki wewnątrzgałkowej oraz znajomość możliwych powikłań i procesu rekonwalescencji mają kluczowe znaczenie dla skuteczności operacji zaćmy.


Słuchaj artykułu
Audio wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
00:00
/
0:00

Streszczenie artykułu (AI):
Streszczenie wygenerowane przez AI, może zawierać błędy
Data aktualizacji
Czas czytania
8 min.
W skrócie o artykule
  • Zaćma – główna przyczyna ślepoty na świecie
    Zaćma odpowiada za około 50% przypadków całkowitej utraty wzroku, dotykając miliony ludzi na całym świecie. Wczesne rozpoznanie i nowoczesne metody chirurgiczne są kluczowe w jej leczeniu.
  • Nowoczesne metody operacji zaćmy
    Fakoemulsyfikacja, w tym jej zaawansowane wersje jak femtofakoemulsyfikacja, to złoty standard w leczeniu zaćmy, zapewniający szybki powrót do normalnego widzenia.
  • Rekonwalescencja i powikłania po operacji zaćmy
    Okres rekonwalescencji po operacji zaćmy jest krótki, ale wymaga przestrzegania zaleceń lekarza, aby zminimalizować ryzyko powikłań takich jak wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego czy infekcje.

Liczba osób skarżących się na dolegliwości oczu stale rośnie. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty na świecie, odpowiadając za około 50% przypadków całkowitej utraty wzroku.

Szacuje się, że ponad 90 milionów ludzi na świecie żyje z zaawansowaną zaćmą, a ponad 17 milionów straciło wzrok na skutek tej choroby. W Polsce, według danych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. WAM w Łodzi, z powodu zaćmy cierpi prawie co pięćdziesiąta osoba. Choruje na nią ok. 800 tysięcy Polaków, lecz z różnych powodów zabiegom poddaje się o wiele mniej osób.

Przyczyny i objawy zaćmy

Zaćma (katarakta) to bezbolesna choroba oczu. Może być wrodzona (stwierdza się ją już u noworodków) bądź nabyta, w tym starcza, pourazowa lub wtórna (jako zmętnienie torebki pozostałej po usuniętej soczewce. Leczy się je, wykonując laserem otwór w torebce, czyli YAG-kapsulotomię).

Zaćma pourazowa może występować u osób młodych po urazach mechanicznych gałki ocznej lub urazach penetrujących. Często wymaga indywidualnego podejścia chirurgicznego, szczególnie gdy towarzyszą jej inne uszkodzenia struktur oka.

Dotyczy głównie ludzi starszych, ale coraz częściej pojawia się również u młodszych grup wiekowych (u 30- i 40-latków). Rozwój choroby mogą wywołać zaburzenia metaboliczne, narażenie na promieniowanie rentgenowskie, a także przyjmowanie sterydów.

Głównym objawem jest stopniowe mętnienie soczewki, którego konsekwencją jest pogarszanie się widzenia. Cierpiące na nią osoby najczęściej skarżą się na zamglone widzenie, niekiedy także na zaburzenia widzenia barw i rozszczepianie się światła.

Zaćma nieleczona postępuje, a widzenie pogarsza się coraz bardziej. Schorzenie może wywołać cukrzyca, uraz bądź przewlekły stan zapalny wnętrza oka, natomiast nie poznano do końca przyczyn powstania zaćmy starczej.

Najczęstsze objawy zaćmy:

  • zamglone, niewyraźne widzenie,
  • trudności z widzeniem w nocy,
  • nadwrażliwość na światło i odblaski,
  • blaknięcie lub żółknięcie barw,
  • podwójne widzenie w jednym oku.

Rozpoznanie i kwalifikacja do operacji

operacje zaćmy

W diagnostyce zaćmy wykorzystuje się badanie ostrości wzroku i lampę szczelinową oraz ocenę przezierności soczewki. Do potwierdzenia diagnozy mogą być również potrzebne pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego i badania obrazowe – np. USG gałki ocznej przy zaawansowanym stadium choroby.

Wczesne rozpoznanie możliwe jest dzięki regularnym kontrolom wzroku, które mogą przeprowadzać nie tylko okuliści, ale także lekarze rodzinni oraz optometryści. Umożliwia to szybsze skierowanie pacjenta do chirurgii zaćmy i poprawia rokowanie.

Przed operacją pacjent musi przejść kwalifikację okulistyczną, obejmującą badanie wzroku, pomiary oka i wywiad zdrowotny. W przypadku zaćmy znacznie ograniczającej widzenie operacja może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

W sytuacji, gdy zabieg operacyjny nie jest możliwy, możliwe jest leczenie objawowe polegające na stosowaniu powyższych rozwiązań. W zaawansowanych przypadkach możliwe jest też wsparcie ze strony poradni rehabilitacji wzroku.

Chirurgia zaćmy i rodzaje soczewek

Powszechnie stosowaną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, umożliwiająca operowanie schorzenia w każdym jego stadium. Zabieg wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym – poprzez podanie pacjentowi kropli znieczulających do worka spojówkowego.

Po kilku godzinach chory może opuścić klinikę. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki za pomocą ultradźwięków i wszczepieniu sztucznej soczewki (wewnątrzgałkowej). W czasie zabiegu chirurg wykonuje niewielkie (ok. 2 mm) nacięcie w rogówce i wprowadza do oka fakoemulsyfikator.

Najczęściej stosowana jest fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa, ale chorą soczewkę można rozbić także za pomocą strumienia cieczy w czasie tzw. emulsyfikacji płynowej.

Kolejną wersją metody jest fakoemulsyfikacja skrętna z użyciem głowicy OZiL, która rozbija soczewkę przy minimalnym wykorzystaniu energii ultradźwiękowej.

Najnowocześniejszą techniką jest femtofakoemulsyfikacja zaćmy, w trakcie której wykorzystuje się laser femtosekundowy. Ta technika zwiększa precyzję zabiegu, zmniejsza ryzyko powikłań i przyspiesza gojenie oka. Jest to przykład laserowej operacji zaćmy.

Ważne: Fakoemulsyfikacja to obecnie złoty standard w leczeniu zaćmy, dzięki któremu większość pacjentów odzyskuje dobre widzenie już po kilku dniach.

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

soczewki wewnątrzgałkowe

Obecnie dostępne są także zaawansowane typy soczewek wewnątrzgałkowych, np. soczewki multifokalne (umożliwiające widzenie z bliska i daleka), soczewki toryczne (korygujące astygmatyzm) czy EDOF – Extended Depth of Focus – soczewki nowej generacji, które zapewniają większą głębię ostrości, poprawiają jakość widzenia na odległości pośrednie i zmniejszają zależność od okularów.

W przypadku zaćmy obustronnej operacje wykonuje się osobno dla każdego oka, w odstępie kilku dni do kilku tygodni. Pozwala to na bezpieczniejszą ocenę efektów leczenia i uniknięcie komplikacji.

Powrót do zdrowia i powikłania po operacji

Okres rekonwalescencji po operacji zaćmy jest zwykle krótki – większość pacjentów wraca do normalnej aktywności w ciągu kilku dni. Przez pierwsze tygodnie należy jednak unikać wysiłku fizycznego, pocierania oka oraz kontaktu z wodą.

Po operacji zaleca się także stosowanie okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem UV i światłem słonecznym, co wspomaga proces gojenia.

Bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzymuje krople antybiotykowe i przeciwzapalne, które należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczne są także wizyty kontrolne – zazwyczaj w 1. oraz 7. dniu po operacji, a następnie według indywidualnych zaleceń.

Powikłania po chirurgii zaćmy

Do możliwych powikłań należą:

  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • zaćma wtórna (zmętnienie torebki tylnej, leczone laserowo),
  • infekcje pooperacyjne,
  • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej,
  • obrzęk plamki żółtej (CME),
  • zapalenie wnętrza gałki ocznej (endoftalmitis).

Ryzyko powikłań jest niskie, ale ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i zgłaszanie niepokojących objawów. Warto również pamiętać, że nie każda operacja przynosi idealny efekt – u niektórych pacjentów potrzebna jest dalsza korekcja wzroku przy pomocy okularów lub kolejnych zabiegów w ramach chirurgii okulistycznej.

Pamiętaj: Przestrzeganie zaleceń pozabiegowych ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i minimalizacji ryzyka powikłań.

Posłuchaj artykułu:

Źródła:

  • National Eye Institute (NEI), "Cataract Surgery", National Institutes of Health – NEI, 2024
  • Thabo Lapp, Katrin Wacker, Carsten Heinz, i in., "Cataract Surgery-Indications, Techniques, and Intraocular Lens Selection", Deutsches Ärzteblatt international, 377-386, 2023
  • Michalis Georgiou, Ahmed F. Shakarchi, Abdelrahman M. Elhusseiny, i in., "Cataract Surgery Outcomes in Retinitis Pigmentosa A Comparative Clinical Database Study", American journal of ophthalmology, 34-39, 2024

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (6)

Dorota 8 lata temu

Co za głupoty tu piszecie. Ja w Holandii zrobiłam wszystkie badania za darmo A operację również za darmo miałam po trzech tygodniach . To jest niesamowite ze tutaj nawet leki dostałam za darmo Odpowiedz

Arek 9 lata temu

Długo szukałem jak załatwić operację dla taty, w końcu wybrałem klinikę w Wawie i generalnie jestem bardzo zadowolony Odpowiedz

Basia 9 lata temu

W Polsce niestety trzeba czekać na zabieg. I to około 4 lata. Kto sobie pozwoli na takie ryzyko? Dobrze, że weszła w życie ta dyrektywa transgraniczna. Można leczyć się za granicą. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie! Odpowiedz

Helena W. 9 lata temu

Mój ojciec leczył zaćmę w Czechach. Odpowiedz

Nicki 10 lata temu

Jednak koszt operacji zaćmy porównując Czechy i Polskę jest bardzo zróżnicowany na niekorzyść naszego kraju - zależy zresztą dla kogo. Ja mam na myśli przeciętnego rodzimego emeryta. Swoją drogą skąd biorą się te różnice? Dlaczego tam taniej i się opłaci a u nas się nie opłaci. Czy może zależy to od sprzętu stosowanego przy tych zabiegach? Myślę, że nawet jeśli ten sprzęt byłby całkowicie prywatny to przecież w którymś momencie zwróciłby się jego koszt, a następnie mógłby na siebie zarobić. Nie wiem. Marazm. Odpowiedz

Jadwiga z Krosna 11 lata temu

Rok i 3 miesiące - taki miałam termin operacji zaćmy w ramach NFZ. W moim przypadku nie mogłam tyle czekać, gdyż ciężko było mi normalnie funkcjonować. Pozostało jedynie wykonać zabieg prywatnie. Termin? 4 dni. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać zegarek albo kijki do nordic walking!

Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie zaćmy

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…