Kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym - czy to możliwe?

Słowo “kolonoskopia” budzi wśród wielu pacjentów strach. I choć to badanie faktycznie nie należy do przyjemnych, nie jest także typowo bolesne. Chcąc poddać się kolonoskopii ze znieczuleniem, należy udać się do prywatnej placówki - kolonoskopia ze znieczuleniem na NFZ nie jest bowiem standardową procedurą.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Kolonoskopia - czy boli?

Kolonoskopia to badanie przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym. Oznacza to, że po jego zakończeniu pacjent może udać się do domu. Osoby, które otrzymają skierowanie na kolonoskopię w ramach NFZ, będa musiały zaakceptować fakt, iż badanie zostanie wykonane bez znieczulenia. Warto jednak wiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków jego zastosowanie nie jest konieczne. 

Choć kolonoskopia nie jest przyjemna, dolegliwości typowo bólowe w jej przebiegu są odczuwane przez pacjentów raczej rzadko.

Osoby badane skarżą się raczej na dziwne uczucie parcia na stolec oraz chęć oddawania gazów. Warto wiedzieć, że takie odczucia są całkowicie naturalne.

Kolonoskopia - rodzaje znieczulenia

Osoby, którym zależy na kolonoskopii w znieczuleniu, powinny udać się do prywatnej placówki. Podczas badania wykonywanego w ramach NFZ można liczyć jedynie na miejscowe znieczulenie błony śluzowej odbytu, co niweluje pierwszy dyskomfort, który może pojawić się podczas wprowadzania endoskopu do jelita grubego. Istnieje również pojęcie minimalnej sedacji - działanie takie polega na podaniu środka uspokajającego dożylnie lub domięśniowo. Takie postępowanie nie łagodzi bólu, jednak niweluje napięcie emocjonalne, zwiększając komfort pacjenta. Głębsza sedacja z anelgezją polega z kolei na podaniu środka uspokajającego oraz leku przeciwbólowego.

Kolonoskopia pod narkozą

Znieczulenie ogólne do kolonoskopii stosuje się najczęściej u dzieci oraz osób szczególnie wrażliwych. Znosi ono świadomość oraz ewentualne dolegliwości bólowe. Takiemu zabiegowi asystuje specjalista anestezjolog, który monitoruje podstawowe czynności życiowe pacjenta. Znieczulenie ogólne może zostać podane dożylnie lub przy użyciu gazów wziewnych. W polskich placówkach państwowych standardem jest kolonoskopia bez znieczulenia.

Jeżeli pacjent wymaga sedacji lub znieczulenia (a co za tym idzie, obecności anestezjologa), należy przyjąć go do szpitala i założyć całą historię choroby. Takie postępowanie musi być jednak medyczne uzasadnione, dlatego nie zawsze może być zrealizowane. Osoby, które chciałyby mieć stuprocentową pewność przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, powinny udać się na badanie we własnym zakresie.

Ważne: Osoby, które chciałyby mieć stuprocentową pewność przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym lub sedacji, powinny udać się na badanie we własnym zakresie.

Przygotowanie do kolonoskopii w znieczuleniu ogólnym

Pacjent przed badaniem w znieczuleniu ogólnym musi pozostawać na czczo. Do kliniki powinien zgłosić się z aktualnymi wynikami badań krwi (morfologia, elektrolity, kreatynina, układ krzepnięcia). Po przyjęciu do placówki, anestezjolog przeprowadza wywiad lekarski, pytając m.in. o przebyte oraz obecne choroby układu krążenia, wątroby czy nerek. Pacjent musi poinformować lekarza również o przyjmowanych lekach i alergiach. Jeżeli nie istnieją przeciwwskazania do zastosowania znieczulenia, jest ono podawane pacjentowi.

Po zakończonej procedurze, osoba badana powinna pozostawać pod nadzorem lekarza lub pielęgniarki do momentu pełnego powrotu świadomości. Jeśli pacjent będzie czuł się dobrze i nie zgłosi żadnych niepokojących dolegliwości, po okresie 1-2 godzin będzie mógł wrócić do domu pod opieką osoby towarzyszącej. Należy pamiętać, że przez pierwsze 2 godziny po znieczuleniu ogólnym należy powstrzymywać się od jedzenia i picia, natomiast przez kolejną dobę nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Kolonoskopia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…