Czy warto się obrzezać?

Dziś zabieg obrzezania to nie tylko procedura medyczna przeprowadzana wyłącznie ze wskazań medycznych, ale także coraz częściej wybierana przez niektórych mężczyzn jako sposób na poprawę swojej seksualności. Ponadto od tysięcy lat aż do czasów obecnych, w niektórych kręgach kulturowych obrzezanie stanowi ważny rytuał religijny.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.
Obrzezanie (łac. circumcisio) jest jednym z najstarszych zabiegów przeprowadzanym od wieków na całym świecie. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu skóry, która pokrywa żołądź prącia. Procedura może obejmować całkowite lub częściowe wycięcie napletka. Z danych statystycznych wynika, iż w całej populacji mężczyzn obrzezanych jest około 20-30%.

W ciągu ostatnich lat zauważalna jest tendencja wzrostowa mężczyzn decydujących się na obrzezanie. Nastawienie do zabiegu w zależności od miejsca na świecie jest bardzo rozmaite i uwarunkowane wieloma czynnikami.

W niektórych rodzinach obrzezanie stanowi rytuał religijny. Szczególnie praktykowane jest przez wyznawców judaizmu oraz islamu. W przypadku żydów obrzezanie jest surowo przestrzeganym nakazem religijnym, przy czym muzułmanie traktują je jako zalecenie. Obrzezanie jest również wykonywane w wielu społecznościach afrykańskich jako tradycje plemienne lub etniczne. W Starożytnym Egipcie obrzezanie świadczyło o czystości oraz sztachetności mężczyzny.

Zabieg obrzezania był również bardzo rozpowszechniony w Stanach Zjednoczonych. Procedura ta byla uważana jako standardowe działanie higieniczne i była wykonywana u chłopców w ciągu paru dni od urodzenia.

W Polsce zabieg obrzezania wykonywany jest głównie z przyczyn medycznych. Wskazaniem do takiej formy leczenia mogą być następujące schorzenia:

  • stulejka czyli zwężenie napletka (wrodzone bądź nabyte) wywołujące zaburzenia w oddawaniu moczu, utrudniające odpowiednią higienę i współżycie seksualne,
  • załupek wiąże się z nieprawidłową budową napletka, która polega na niemożliwości odprowadzenia jej na żołądź,
  • zapalenie żołędzi może być związane z infekcjami bądź niewystarczającą lub namierną higieną,
  • częste infekcje dróg moczowych wywołane przez namnażające się bakterie prowadzące do stanów zapalnych,
  • za krótkie wędzidełko, może powodować ból oraz problemy w czasie wzwodu oraz utrudniać odprowadzenie napletka.

Wykonanie zabiegu obrzezania z powyższych przyczyn jest niekiedy jedyną skuteczną formą całkowitego wyleczenia schorzenia.

Ponadto według niektórych specjalistów za wykonaniem zabiegu obrzezania w ostatnich latach przemawiają względy profilaktyczne. Badania przeprowadzone u mężczyzn obrzezanych wykazały u nich znacznie niższy odsetek zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową.

Wśród korzyści medycznych obrzezania lekarze wskazują:

  • znacznie mniejsze ryzyko zakażenia wirusem HIV (nawet o 50%), wirusem brodawczaka HPV (o ok. 30%) oraz opryszczką narządów płciowych HSV-2,
  • obniżone ryzyko zachorowania na raka prącia i odbytu u mężczyzn oraz raka szyjki macicy u kobiet,
  • nieco niższe ryzyko zakażeń dróg moczowych,
  • zapobieganie zapaleniom żołędzi i napletka,
  • zapobieganie stulejce.

Innymi korzyściami jest znacznie łatwiejsze utrzymanie higieny osobistej. Zabieg obrzezania   uniemożliwia gromadzenie się mastki pod napletkiem, co pozwala wyeliminować nieprzyjemny zapach oraz zniw elować ryzyko infekcji.

Wielu mężczyzn decyduje się na obrzezanie z przyczyn estetycznych np. w przypadku zbyt luźnego i długiego napletka. Wykonanie zabiegu z takiej przyczyny pozwala pozbyć się dyskomfortu oraz znacznie podnosi samoocenę.

Dodatkową zaletą według zwolenników obrzezania jest poprawa komfortu współżycia. Część mężczyzn obrzezanych uważa, że zabieg znacznie wydłuża czas trwania stosunku płciowego. Ponadto badania wskazują, iż partnerki mężczyzn obrzezanych chętniej zgadzają się na seks oralny.

Prawidłowo przeprowadzone obrzezanie jest zabiegiem szybkim i bezpiecznym. Procedura wykonywana jest przez lekarza specjalistę z dziedziny urologii. Obrzezanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym więc jest ono całkowicie bezbolesne. Czas trwania zabiegu zależy od ilości usuwanego napletka i waha się od 45 do 70 minut. Natomiast rana goi się zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.

Jak każdy zabieg również obrzezanie może wiązać się z ewentualnymi powikłaniami. Wśród najczęstszych wymienia się krwawienie u niespełna 1% mężczyzn lub równie rzadko występujące zakażenie rany.

Obecnie wyłącznie wskazanie medyczne może być podstawą do refundacji zabiegu obrzezania przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ilość refundowanych zabiegów w przeciągu roku w Polsce szacowana jest na około 14 tyś. Jednak decydując się na zabieg w placówce państwowej pacjenci muszą liczyć się z możliwością oczekiwania na zabieg w kolejce, która w zależności od regionu może trwać nawet do kilkunastu miesięcy. Pomocne w tym wypadku mogą okazać się placówki prywatne, które oferują szeroki zakres usług obejmujących wykonanie zabiegu z przyczyn zarówno medycznych jak i estetyczno-higienicznych, religijnych czy innych. Koszt zabiegu obrzezania w klinice prywatnej wynosi średnio od 1000 do 2500 zł.

Źródła: www.emedicinehealth.com, www.healthychildren.org, www.nhs.uk, Chirurgia pod redakcją Wojciecha Noszczyka tom 2, portal medscape, eurologia.pl,  Przegląd Urologiczny 2006/2 (36)

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

czy warto sie obrzezac? 4 lata temu

Pisze ten komentarz dla innych mezszczyzn takich jak ja, ktorzy mieli problemy ze stulejka i mieli dylemat czy sie obrzezac czy robic operacje ratowania stulejki i szukali porad innych mezszczyzn. Powiem, ze WARTO. Bylem mega przerazony tym calym zabiegiem, ale zabieg odbywa sie w komforotowych warunkach, przy znieczuleniu miejscowym pracia, trwa okolo godzine. Tuz po operacji i przez nastepne 4 tygodnie trzeba dbac niesamowicie o czystosc. W moim przypadku, mimo tego ze dbalem nie obylo sie bez popularnego antybiotyku prewencyjnie aby uniknac zakazenia bo rana troche ropiala. Po 4 tygodniach bylem ponownie gotowy do dzialania. Co wazne, Panowie nie lekcewazcie tego zabiegu, po zabiegu odpoczywacie, nie wysilajcie sie przynajmniej przez tydzien. Ja niepolsuchalem i dwa szwy mi puscily i to wszystko sie dluzej goilo. Po ok 4 tyg zoladz sie przezwyczaja i nie ma zadnych problemow z odczuciami podczas stosunku. Wybralem opcje High and lose czyli przy wzwodzie mam luzna skorke na praciu. Mam nadzieje,ze chociaz wam troche pomoglem. Odpowiedz

Zawiedziony z prywatnego 6 lata temu

Jako mężczyzna obrzezany moge sie wypowiedzieć ze co pisze na tej stronie to prawda ! Długość i satysfakcja stosunku jest większa ... Obrzezanie znacznie polepsza doznania ... Mimo iż miałem problemu w związku z tym zabiegiem ponieważ lekarz prywatny który podią sie wyzwania (zabieg jest podobno bardzo prosty) nadciął mi żyłe na penisie ktora sie cofnęła i powodowała krwotok wewnętrzny , musiałem jechać do szpitala i z 3 tygodni leczenia okazało sie ze bedzie sie goić 3 miesiące ... Więc uwarzajcie gdzie co robicie , czasami lekarz prywatny moze okazać sie konowałem ... Aczkolwiek sam zabieg polepszył mi życie ! Odpowiedz

Emanuel (obrzezany na wLasne życzenie)3 9 lata temu

Na pewno warto się obrzezać z wielu powodów,oprócz tych ze wskazań medycznych,ważne są estetyka,higiena i profilaktyka. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Obrzezanie

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…