Szukasz kliniki, aby wykonać zabieg medyczny?
Zadzwoń do nas: +48 22 417 40 90

Operacja zaćmy

Operacja zaćmy

Zaćma to bardzo poważna choroba wzroku, w wyniku której może dojść do całkowitej utraty widzenia. Zapobiec temu może operacja, podczas której wszczepiona zostaje specjalna, sztuczna soczewka. Na czym dokładnie polega operacja zaćmy?

Zaćma (katarakta) to choroba polegająca na stopniowej utracie ostrości widzenia, która następuje wskutek zmętnienia soczewki oka. Choć dotyka ona osób zwłaszcza w podeszłym wieku, zdarza się, że pojawia się także u 30- czy 40-latków. Katarakta może mieć również charakter wrodzony lub pourazowy.

Zaćmę najczęściej leczy się operacyjnie, podczas zabiegu fakoemulsyfikacji soczewki. Podczas procedury lekarz dokonuje niewielkiego nacięcia, przez które następnie rozbija i usuwa mętne jądro oraz korę soczewki przy pomocy ultradźwięków. Następnie wszczepiana jest sztuczna soczewka, dzięki której pacjent odzyskuje ostrość widzenia.

Osoby poddające się operacji zaćmy prywatnie mają do wyboru wiele rodzajów soczewek. Różnią się one od siebie konstrukcją, jak również materiałami, z których są wykonane. Niektóre dodatkowo posiadają filtry światła niebieskiego. W przypadku operacji w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, nierefundowane są niestety soczewki wieloogniskowe (multifokalne).

Na liście dostępnych w prywatnych klinikach soczewek znajdują się m.in.:

Na górę strony