Endoprotezoplastyka cementowa stawu biodrowego

Najczęstszą przyczyną endoprotezoplastyki (allopastyki) stawu biodrowego jest zniszczenie powierzchni stawowych. Zabieg nierzadko jest ostatecznością dla pacjentów z przewlekłym bólem biodra i z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Alloplastykę cementową stawu biodrowego najczęściej wykonuje się u osób starszych, ze zmniejszoną masą kostną i cierpiących na osteoporozę, w przypadkach, gdy kość jest osłabiona. Mocowanie cementowe wspomaga ustabilizowanie protezy w kości oraz wzmacnia ją w trakcie przenoszenia obciążenia na operowanym stawie.

Zastosowanie kleju kostnego (cementu) w endoplastyce biodra

Charakterystyczne dla metody cementowej jest użycie kleju kostnego, powszechnie zwanego cementem. Jest to biomateriał, który służy za spoiwo wypełniające przestrzeń między protezą a kością, dodatkowo ją stabilizując. Najważniejszą cechą cementu jest tzw. biozgodność. Nie może on wywoływać stanu zapalnego, być toksyczny i alergizujący dla organizmu. Jego drugą oznaką jest bioaktywność, czyli możliwość łączenia się kleju z kością. W endoprotezoplastyce stawu biodrowego stosowane są substancje polimerowe, kompozytowe oraz hydrożelowe.

Podczas podawania cementu przygotowany kanał w kości udowej jest czyszczony z resztek tkanek i krwi. Cement kostny podaje się pod ciśnieniem, dzięki czemu lepsze jest wnikanie w przestrzenie beleczek kostnych. Cement kostny jest mechanicznym elementem, który musi dokładnie przylegać do kości i stabilizować trzpień i panewkę protezy.

Warto wiedzieć: Klej kostny cechuje się biozgodnością, jest więc bezpieczny dla zdrowia oraz bioaktywnością, dzięki czemu łatwo łączy się z kością.

Budowa protezy stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego

Endoproteza stawu biodrowego składa się z:

  • panewki
  • trzpienia - wbijanego w kość udową
  • głowy - mocowanej na górnej części trzpienia

Panewka endoprotezy to element o sferycznym kształcie. Mocowana jest na cemencie kostnym w kość miedniczną. Istnieją panewki w całości polietylenowe oraz polietylenowo-ceramiczne lub polietylenowo-metalowe. W skład trzpienia wchodzi mieszanka stopu metali: chromu, kobaltu i niklu. Z zewnątrz jego powierzchnia jest w części lub całościowo porowata, co ułatwia wpasowanie się trzpienia do powierzchni kostnej kanału udowego i ma wpływ na jego trwalsze osadzenie. Na szyjce trzpienia zamocowana jest metalowa lub ceramiczna głowa endoprotezy. A materiał determinuje szybkość ścierania. Głowa metalowa ściera ok. 0,1 mm polietylenu panewki, zaś głowa ceramiczna poniżej 0,1 mm.

Ważne: Endoprotezy cementowe znajdują zastosowanie przeważnie u osób starszych, a także u chorych na osteoporozę i reumatoidalne zapalenie stawów.

Jak długo wytrzymuje endoproteza stawu biodrowego?

Endoprotezoplastykę cementową stawu biodrowego najczęściej wykonuje się u osób starszych

O żywotności endoprotezy decyduje przede wszystkim jakość tkanki kostnej, stan umięśnienia pacjenta, stopień zaawansowania osteoporozy lub choroby zwyrodnieniowej. W Polsce, mimo że wszczepiane są takie same implanty jak za granicą, obserwuje się, że czas użytkowania protezy cementowej (głównie z powodu ścierania się polietylenu, rzadziej jej obluzowania w kości lub pękania cementu) wynosi ok. 7 lat od momentu zabiegu. W Europie ten czas wydłuża się do nawet 15 lat. Niekiedy w sprzyjających warunkach endoprotezy spełniają swoją funkcję przez 20 lat.

Warto pamiętać: Coraz lepsza jakość protez biodrowych oraz cementów kostnych wydłużają czas eksploatowania endoprotezy stawu biodrowego.

Ile czeka się na operację wstawienia protezy biodra?

W ramach NFZ w Polsce czeka się ok. 3 lat. Prywatnie koszt zabiegu wynosi od 15 do 18 tys. złotych.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Endoproteza stawu biodrowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…