Leczenie jaskry metodą irydektomii

W przypadku jaskry tak, jak i przy innych schorzeniach narządu wzroku, zasada jest jedna - im szybciej wykryta choroba, tym efektywniejsze leczenie. Regularne badanie wzroku i szybkie podjęcie leczenia mogą skutecznie zatrzymać chorobę i pozwolić cieszyć się wzrokiem jeszcze przez wiele lat.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Według danych WHO, jaskra i zaćma to najczęstsze powody utraty wzroku na świecie. Co roku około 2,4 miliona ludzi zostaje z jej powodu niewidomymi. W samej Polsce około 800 000 ludzi ma rozpoznaną jaskrę. 

Jaskrę można podzielić na dwa typy: jaskrę zamkniętego i otwartego kąta przesączenia. Ten drugi rodzaj stanowi około 90% zachorowań. Przyczyny powstawania jaskry nie są do końca zbadane, a objawy początkowo mają charakter niespecyficzny, dlatego część osób nawet nie wie, że jest chora. 

Bezpośrednim powodem występowania objawów jaskry, czyli problemów z widzeniem, bólu oka, światłowstrętu czy "mroczków przed oczami", jest stopniowe uszkadzanie nerwu wzrokowego i okolicznych włókien, spowodowane zbyt wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym. Wzrost ciśnienia może być wywołany niedrożnością kąta przesączenia i tzw. blokiem źrenicznym, przez co ciecz wodnista nie może swobodnie przepływać przez komory oka.

Jaskra jest chorobą nieuleczalną, jednak wcześnie wykryta i leczona może zostać spowolniona lub zatrzymana na długi czas. Leczenie zabiegowe jaskry obejmuje kilka typów zabiegów, wśród których znajduje się irydektomia.

Na czym polega leczenie jaskry metodą irydektomii?

Metodą, przeznaczoną do leczenia jaskry zamkniętego kąta przesączenia, jest irydektomia. Po raz pierwszy została przeprowadzona w 1857 roku przez Graefego, natomiast w latach 50. ubiegłego stulecia powstała jej udoskonalona wersja - irydotomia. Zabieg polega na usunięciu fragmentu tęczówki przez nacięcie, tworzone w rogówce oka. Celem irydektomii jest stworzenie miejsca, przez które ciecz wodnista oka będzie mogła przepływać, a tym samym ciśnienie w gałce ocznej ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Ten rodzaj leczenia może być stosowana zarówno na początku choroby, jak i przy jej ostrym ataku.

Irydektomia chirurgiczna to zabieg dosyć inwazyjny, niekiedy wymagający znieczulenia ogólnego. W takich przypadkach przed przyjęciem do szpitala pacjent musi wykonać podstawowe badania i skonsultować się z anestezjologiem. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz podaje pacjentowi znieczulenie w postaci kropel do oczu i ewentualnie leki zapobiegające wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej. Podczas operacji pacjent leży na stole, a jego głowa i oko zostają unieruchomione. Cała procedura wykonywana jest przez lekarza, który obserwuje oko przez mikroskop i używa specjalnych mikronarzędzi.

Obecnie bardzo często stosowaną metodą leczenia jaskry jest irydektomia laserowa (irydotomia). Polega ona na wytworzeniu otworu u nasady tęczówki, dzięki któremu płyn w oku będzie mógł swobodnie przepływać. Do tego celu wykorzystywany jest laser Q Switch Nd:YAG, który wykonuje w ciągu maksymalnie siedmiu pulsacji bardzo małe, precyzyjne cięcie. Powstały otwór jest na tyle niewielki, że może dojść do zarośnięcia i konieczności powtórzenia zabiegu za jakiś czas. Wczesne wykrycie jaskry i wykonanie irydotomii skutecznie zapobiega powstawaniu zrostów w przedniej części oka, a co za tym idzie - często pozwala zrezygnować z farmakoterapii.

Godzinę przed zabiegiem pacjent dostaje krople ze środkiem zapobiegającym wzrostowi ciśnienia wewnątrzgałkowego i znieczuleniem, a bezpośrednio przed rozpoczęciem procedur do oka chorego zakładana jest specjalna soczewka kontaktowa, która powiększa elementy leczonej okolicy. Rekonwalescencja po zabiegu wygląda identycznie jak w przypadku irydektomii chirurgicznej, ale jest znacznie krótsza, a sama laseroterapia wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań.

Okres rekonwalescencji po irydektomii jest krótki i obejmuje noszenie opatrunku na oku, które było operowane, zakraplanie oka lekami, zapobiegającymi powstaniu infekcji oraz przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych w razie wystąpienia dyskomfortu. Ważne jest też leczenie zachowawcze, czyli wkraplanie leków, zapobiegających wzrostowi ciśnienia w gałce ocznej oraz regularne kontrole u okulisty.

Źródła: Mroczek, B., Marcinkiewicz, B., Kuczyńska, M., Kurpas, D. (2015). Samoocena stanu zdrowia pacjentów z jaskrą. Family Medicine & Primary Care Reviev, 17(2), 115-119; Jamrozy-Witkowska, A., Grabska-Liberek, I., Wasyluk, J. i in. (2007). Laser therapy for secondary glaucoma. Postępy Nauk Medycznych, 9, 427-430; Graska-Liberek, I., Jamrozy-Witkowska, A., Wasyluk, J. (2008). Primary open angle glaucoma and age-related macular degeneration as the leading causes of irreversible blindness in contemporary world. New methods of diagnosis and therapy. Postępy Nauk Medycznych, 1, 42-48.

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Operacja jaskry metodą irydektomii chirurgicznej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…