Domowe leczenie ginekomastii

Ginekomastia jest często powodem wstydu, zaburzeń w relacjach międzyludzkich czy obniżenia poczucia męskości. Przyczyny jej wystąpienia mogą być różne, zależnie od tego stosowane są różne formy terapii. Zabieg operacyjny jest stosowany w ostateczności - najpierw próbuje się osiągnąć zmniejszenie piersi poprzez metody niezabiegowe.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Ginekomastia to stan, w którym u mężczyzny dochodzi do obrzęku i powiększenia piersi. Przyczyny wystąpienia tego objawu mogą być różne i zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • zaburzenia równowagi hormonalnej (nadmiar żeńskich estrogenów, pobudzających wzrost komórek gruczołu piersiowego, niedobór testosteronu);
  • choroby przewlekłe (niewydolność nerek, wątroby);
  • otyłość;
  • niepożądane działanie leków, np. przeciwdepresyjnych, niektórych substancji obniżających ciśnienie krwi.

Zjawisko to występuje także u noworodków i nastolatków, jednak w tych grupach wiekowych jest przemijające po ustabilizowaniu się czynności układu hormonalnego. Ginekomastia pojawia się także w wieku podeszłym i dotyczy nawet 1/3 pacjentów starzejących się.

Wyróżnia się dwie postacie jednostki: ginekomastię prawdziwą, wywołaną rozrostem tkanki gruczołowej piersi, oraz ginekomastię rzekomą (lipomastię), wynikającą z obecności nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej.

Ginekomastia - leczenie bez operacji

Leczenie ginekomastii jest uzależnione przede wszystkim od czynników, które ją wywołały. Lekka ginekomastia tłuszczowa może ustąpić pod wpływem odpowiednich ćwiczeń fizycznych. Powiększony gruczoł składa się wówczas głównie z tkanki tłuszczowej, wobec czego zrozumiałe jest, że wysiłek może redukować jego wielkość. Wspomagająco działa także odpowiednia dieta (niskotłuszczowa, z dużą ilością białka).

Gdy przyczyną ginekomastii gruczołowej jest zaburzony poziom testosteronu, można zastosować leczenie farmakologiczne. W użyciu obecne są preparaty w różnej formie, pod postacią tabletek, maści czy iniekcji domięśniowych. Podawane są:

  • pochodne testosteronu;
  • tzw. antyestrogeny: leki z tej grupy łączą się z tym samym receptorem co żeński hormon i w ten sposób blokują go;
  • inhibitory aromatazy: zahamowanie wspomnianego enzymu blokuje powstawanie estrogenów.

W tym miejscu warto wspomnieć, że domowe leczenie ginekomastii gruczołowej nie jest możliwe. W takiej sytuacji zawsze należy wprowadzić specjalną terapię.

Jak wyleczyć ginekomastię?

Nieoperacyjne leczenie ginekomastii przynosi poprawę tylko u części pacjentów. Jeśli środki farmakologiczne (w przypadku ginekomastii gruczołowej) oraz ćwiczenia i dieta (w przypadku lipomastii) nie dają rezultatów, konieczna może okazać się ingerencja chirurgiczna. Jednocześnie należy pamiętać, że nie istnieją żadne skuteczne leki na ginekomastię bez recepty. A zatem jak zmniejszyć ginekomastię? Gdy jej przyczyną jest otyłość, warto zastanowić się nad liposukcją, czyli odsysaniem tłuszczu. W ostatnich latach rozwinęło się wiele małoinwazyjnych technik liposukcji, które skracają czas rekonwalescencji i zmniejszają ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań niemalże do zera. Alternatywą w przypadku pacjentów z lekką ginekomastią może być lipoliza iniekcyjna. Stosowane w jej przebiegu substancje (jak fosfatydylocholina) po wprowadzeniu we właściwe okolice powodują rozpad komórek tłuszczowych.

Ginekomastia gruczołowa - jak ją wyleczyć?

W przypadku trudnej do wyleczenia ginekomastii gruczołowej, zwykle zaleca się przeprowadzenie klasycznej operacji. W tym wypadku poza tkanką tłuszczową w obrębie piersi znajduje się duża ilość tkanki włóknistej, której usunięcie przy zastosowaniu liposukcji jest praktycznie niemożliwe. W szczególnych sytuacjach stosuje się kombinację liposukcji z chirurgicznym usunięciem nadmiaru tkanek podskórnych.

Warto pamiętać, że przerośnięte męskie piersi to nie tylko problem kosmetyczny, lecz często także przyczyna zaburzeń emocjonalnych, obniżenia poczucie męskości i własnej wartości. Przełamanie niechęci do konsultacji z lekarzem to pierwszy krok do rozwiązania problemu.

[1] You KH, Bae JM, Won CY, Laser-Assisted Liposuction Using the Novel 1,444-nm Nd:YAG Laser for the Treatment of Gynecomastia: a Pilot Study

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…