Leczenie ginekomastii tłuszczowej chirurgicznie

Ginekomastia to stan nadmiernego powiększenia piersi u mężczyzn. Dochodzi do niego na skutek przerostu tkanki tłuszczowej lub gruczołowej (lub obu) w okresie dojrzewania i przekwitania. Towarzyszy on też niektórym chorobom ogólnoustrojowym. Pojawienie się ginekomastii może znacząco obniżać komfort życia, dlatego, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, warto zdecydować się na zabieg usuwający tę dolegliwość.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn występuje dość często. Do powstania tej dolegliwości przyczynia się głównie zwiększenie ilości estrogenów we krwi, ponieważ stymulują one łagodny rozrost tkanki gruczołowej (ginekomastia gruczołowa) i magazynowanie tkanki tłuszczowej (ginekomastia tłuszczowa).  Lipomastia może pojawić się także wskutek nadwagi lub otyłości. Ustalenie podłoża problemu jest kluczowe, ponieważ wpływa na zastosowany sposób leczenia.

Jak rozpoznać lipomastię?

Podstawowym objawem każdego rodzaju ginekomastii jest powiększenie męskich piersi. Jak zatem rozpoznać czy pacjent ma do czynienia z lipomastią czy ginekomastią gruczołową? Pierwszym etapem diagnostyki jest wywiad lekarski, podczas którego specjalista zapyta m.in. o zażywane leki - to ważne, ponieważ niektóre farmaceutyki mogą doprowadzać do rozwoju schorzenia. W przypadku podejrzenia zaburzeń hormonalnych, pacjent otrzyma skierowanie na badania krwi. Konieczne będzie sprawdzenie poziomu:

  • hCG (gonadotropiny kosmówkowej)
  • prolaktyny
  • DHEA (dehydroepiandrosteronu)
  • LH (lutropiny)
  • FSH (folikulotropiny)
  • testosteronu
  • estradiolu

Istotnym badaniem jest także USG gruczołów piersiowych, ponieważ pomaga ono odróżnić tkankę gruczołową od tłuszczowej.

Leczenie ginekomastii tłuszczowej

Ginekomastię tłuszczową (lipomastię) usuwa się chirurgicznie lub w procesie liposukcji. W przypadku pacjentów o znacznej nadwadze lub otyłości najpierw stosuje się dietę i ćwiczenia fizyczne. Zdrowy, aktywny styl życia należy utrzymywać także już po zabiegu, aby otyłość i związana z nią lipomastia nie powróciły.

U mężczyzn z niewielką ginekomastią tłuszczową można zastosować lipolizę iniekcyjną: małoinwazyjny zabieg polegający na miejscowym podaniu specjalnego preparatu, który prowadzi do rozpuszczenia błon komórek tłuszczowych. Uwolniony w ten sposób tłuszcz zostaje wchłonięty przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych.

Metoda leczenia lipomastii jest ustalana przez lekarza wspólnie z pacjentem. W schorzeniu umiarkowanego stopnia preferuje się liposukcję, czyli odessanie zbędnej tkanki tłuszczowej. Zabieg można przeprowadzić techniką klasyczną, jak również z pomocą nowoczesnych, małoinwazyjnych sposobów. Ich zastosowanie znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerwów czy naczyń krwionośnych znajdujących się w sąsiedztwie usuwanej tkanki tłuszczowej. Ich zaletą jest również krótszy czas rekonwalescencji.

W lipomastii dużego stopnia przeprowadza się zabieg chirurgiczny. Operacja ma tę przewagę, że pozwala usunąć znacznie więcej tkanki tłuszczowej niż podczas liposukcji. Umożliwia również wycięcie nadmiaru skóry, która po usunięciu tłuszczu mogłaby dawać efekt obwisłych piersi.

Jak przebiega operacja ginekomastii?

Chirurgiczną korekcję ginekomastii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez cięcie w fałdzie podpiersiowym, pod pachą lub na granicy otoczki piersiowej. Wadą tej metody jest ślad po zabiegu w postaci blizny, natomiast zaletą - możliwość poszerzenia zabiegu o usunięcie tkanki gruczołowej, usunięcie nadmiaru skóry i korekcję położenia brodawki. Pacjent może też zdecydować się na jednoczesne usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha i wykonanie plastyki powłok brzusznych.

Po chirurgicznym leczeniu lipomastii pacjent pozostaje pod obserwacją w klinice przez jedną lub dwie doby. Następnego dnia usuwane są dreny i, jeśli gojenie przebiega prawidłowo, można udać się do domu. Opuchlizna ustępuje w ciągu kilku dni, a siniaki do około miesiąca. Aby przyspieszyć gojenie, poleca się zakładanie specjalnej odzieży uciskowej przez okres około czterech tygodni.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…