Obrzezanie

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie (inaczej cyrkumcyzja, łac. circumcisio) to zabieg chirurgiczny, podczas którego urolog usuwa fragment lub całość skóry pokrywającej żołądź prącia, czyli napletek. To operacja polegająca na okrężnym wycięciu zwężonej skóry napletka i odpowiednim jego zeszyciu. Zabieg należy do najstarszych procedur medycznych – wykonywano go we wszystkich epokach i na wszystkich kontynentach. Obrzezanie gwarantuje całkowite rozwiązanie problemu stulejki, więc najczęstszą przesłanką medyczną do jego przeprowadzenia jest właśnie to schorzenie.

Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym, nasiękowym bądź regionalnym. Istnieją dwa podstawowe style obrzezania, różniące się położeniem blizny po zabiegu oraz ilością pozostawionej skóry. Jeśli blizna pooperacyjna jest zlokalizowana blisko żołędzi, określa się zabieg jako obrzezanie low (nisko), przy którym wewnętrzna część napletka zostaje całkowicie wycięta, natomiast umiejscowienie blizny dalej od żołędzi jest określane jako high (wysoko). Ilość usuniętej skóry pokrywającej żołądź stanowi podstawę podziału technik zabiegowych na obrzezanie loose (luźne) oraz tight (ciasne), po którym w czasie wzwodu skóra prącia jest nieruchoma. Połączenie ilości usuniętego napletka oraz miejsca poprowadzenia cięcia jest wyróżnikiem czterech styli obrzezania:

 • Obrzezanie High & Tight
  Obrzezanie High & Tight
  jest najpopularniejszym i najczęściej stosowanym stylem wykonania obrzezania. Procedura polega na wycięciu z trzonu penisa fragmentu skóry i zewnętrznej części napletka, przy czym jego wewnętrzna część jest usuwana częściowo bądź w ogóle. Po zabiegu wykonanym tą metodą blizna jest wyraźnie widoczna oraz znajduje się w dużej odległości od żołędzi. Natomiast sama żołądź jest całkowicie odsłonięta zarówno w stanie spoczynku penisa, jak i podczas erekcji.
 • Obrzezanie High & Loose to technika odróżniająca się od High & Tight tym, iż ilość usuniętej skóry trzonu i zewnętrznej części napletka jest stosunkowo niewielka, natomiast obie metody łączy pozostawienie wewnętrznej części napletka lub usunięcie jej w bardzo małym stopniu. Po tym zabiegu podczas erekcji możliwy jest ruch nieusuniętej skóry. Gdy członek znajduje się w stanie spoczynku, pozostawiona skóra częściowo pokrywa żołądź.
 • Obrzezanie Low & Tight to metoda obrzezania, która przypomina nieco High & Tight przez wzgląd na permanentne odkrycie żołędzi i brak możliwości ruchu skóry podczas erekcji. Natomiast w odróżnieniu od niej podczas zabiegu usunięciu ulega duża część wewnętrznej strony napletka. Inne jest również położenie blizny – znajduje się w bliskiej odległości od głowy penisa. Przy całkowitym usunięciu wewnętrznej warstwy napletka blizna może być zupełnie niewidoczna.
 • Obrzezanie Low & Loose to technika polegająca na usunięciu sporej części wewnętrznej warstwy napletka. Przeprowadzenie obrzezania tą metodą umożliwia ruch skóry podczas erekcji, dodatkowo w stanie spoczynku ilość pozostawionej skóry trzonu pozwala na częściowe lub całkowite zakrycie żołędzi.

Obrzezanie
- kliniki w
Sprawdź ofertę »

Z jakich powodów najczęściej wykonuje się obrzezanie?

Istnieje wiele przyczyn, dla których mężczyźni decydują się na zabieg usunięcia napletka. Wśród najważniejszych można wymienić kwestie religijne oraz medyczne, prócz tego dla dużej części pacjentów wystarczającym powodem są względy kosmetyczne, poprawiające komfort współżycia i ułatwiające higienę osobistą. Obrzezany penis łatwiej utrzymać w czystości, dzięki czemu mężczyzna jest mniej narażony na choroby takie jak zapalenie żołędzi. Zabieg nie pozostaje obojętny również dla partnerki – według badań rak szyjki macicy występuje rzadziej u kobiet, których partnerzy poddali się operacji obrzezania.

Obrzezanie od 700 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Przyczyny medyczne zabiegu obrzezania

Stulejka jest głównym wskazaniem do wykonania zabiegu obrzezania

Najczęstszą przyczyną zdecydowania się mężczyzny na zabieg jest schorzenie określane jako stulejka. To wrodzone bądź nabyte zwężenie napletka, które może powodować infekcje, utrudniać oddawanie moczu, a także wywoływać ból lub wręcz uniemożliwiać współżycie seksualne. Nagromadzenie się między napletkiem a żołędzią mastki (wydzieliny gruczołów napletka) w połączeniu z brakiem dostępu powietrza do tych obszarów ciała może stać się także powodem zapalenia żołędzi i napletka. Choroba nosi nazwę balanitis i wywołuje ból, obrzęk i zaczerwienienie.

Mężczyzna, który chce poddać się zabiegowi, może być zmuszony do niego z powodu załupka. To schorzenie związane z nieprawidłową budową napletka, najczęściej nabyte. Wywołuje je uraz żołędzi, przedwczesne odciągnięcie napletka bądź odprowadzona stulejka. Mężczyzna dotknięty problemem załupka nie może sprowadzić napletka z powrotem na żołądź prącia, ponieważ jest on zbyt wąski, aby żołądź mogła się przez niego przecisnąć. W skrajnych przypadkach załupek może doprowadzić do niedokrwienia i martwicy żołędzi.

Kolejną przyczyną decyzji o obrzezaniu może być chęć uniknięcia chorób przenoszonych drogą płciową. Operacja zmniejsza ryzyko zakażenia się wirusem HIV, a także innymi wirusami niosącymi ze sobą niebezpieczeństwo chorób wenerycznych. Wśród nich można wymieć choroby takie jak opryszczka narządów płciowych (HSV-2) oraz brodawczak ludzki (HPV), który wywołuje u zarażonych kłykciny (brodawki płciowe), zaś u kobiet raka szyjki macicy.

Przesłanką medyczną do zabiegu jest również zbyt krótkie wędzidełko, które może wywoływać ból w czasie odbywania stosunku seksualnego. Jeszcze jednym powodem jest zbyt długi i luźny napletek.

Przyczyny religijno-kulturowe obrzezania

Nie mniej ważne od medycznych są religijne względy zabiegu obrzezania. Tego typu akt ma duże znaczenie dla wyznawców judaizmu oraz islamu. Procedura obrzezania ma długą tradycję – wykonywano ją już w starożytnym Egipcie, gdzie była uznawana za symbol czystości i szlachetności. W judaizmie każde dziecko płci męskiej musi być obrzezane w ciągu kilku dni po narodzeniu (rytuał brit mila), jest to surowo przestrzegany nakaz religijny. W odróżnieniu od judaizmu w islamie obrzezanie nie jest nakazem, a jedynie zaleceniem.

U ludności żydowskiej obrzezanie wykonuje się u chłopców w ósmym dniu po urodzeniu

U ludności żydowskiej obrzezanie wykonuje się u chłopców w ósmym dniu po urodzeniu, na Półwyspie Arabskim – dzień wcześniej bądź w dniu 14 lub 21, natomiast na indonezyjskiej wyspie Flores zabieg przechodzą mężczyźni w wieku od 20 do 30 lat. W społeczeństwach, w których obrzezanie jest zabiegiem religijnym, głęboko tkwiącym w tradycji, obciętemu napletkowi nierzadko nadaje się cechy magiczne. W Australii, wśród aborygeńskiego ludu Arunta, jest suszony, a następnie noszony na szyi przez siostrę obrzezanego. Z kolei w plemionach Kikuju oraz Kafrów napletek zostaje zagrzebany w ziemi. Lud Kubu z Sumatry umieszcza go w wodzie, zaś plemiona Salwadoru i niektóre ludy w Australii rytualnie go palą.

Obrzezanie jako moda

Systematycznie wzrasta liczba mężczyzn, dla których przesłanką do poddania się zabiegowi obrzezania jest moda. Operacja ze względów higienicznych i estetycznych staje się coraz popularniejsza – decyduje się na nią coraz więcej dorosłych mężczyzn, traktując ją jako swego rodzaju zabieg kosmetyczny.  Według nich obrzezanie zdecydowanie ułatwia utrzymanie penisa w czystości, ponieważ pod napletkiem nie gromadzą się bakterie i szkodliwe wydzieliny.

Dla partnerki poddanie się zabiegowi może stanowić dodatkową zachętę do uprawiania seksu oralnego (zwłaszcza, jeśli wcześniej nie była zbyt skłonna do takiej formy współżycia). Nierzadko powodem zdecydowania się na operację jest także niezadowolenie mężczyzny z wyglądu swego członka – m.in. może uważać, że estetykę prącia „zakłóca” marszczący się napletek. Poddanie się zabiegowi obrzezania podnosi atrakcyjność mężczyzny w jego własnych oczach, co pociąga za sobą wzrost pewności siebie.

Przeciwwskazania do wykonania obrzezania

Nie zawsze wykonanie obrzezania jest zalecane przez lekarzy. Do głównych przeciwwskazań dla przeprowadzenia zabiegu należy:

 • Spodziectwo – wada wrodzona zewnętrznych narządów płciowych. Spodziectwo (łac. hypospadiasis) to schorzenie wymagające leczenia operacyjnego. Polega na lokalizacji ujścia zewnętrznego cewki moczowej na brzusznej stronie prącia. W zależności od stopnia rozwoju wada może powodować problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzeniami seksualnymi. Jeżeli nie zostanie zdiagnozowana i poddana leczeniu, w wieku dojrzewania prowadzi do zaburzonego rozwoju narządów płciowych zewnętrznych, co w efekcie pogłębia trudności z oddawaniem moczu.
 • Chowające się prącie – cofanie się penisa w stanie spoczynku w głąb ciała. Wynika ze skurczów mięśni trzonu penisa oraz moszny, ale nie przeszkadza mężczyźnie w normalnym funkcjonowaniu (w tym we współżyciu). Przeprowadzenie obrzezania przy tym schorzeniu doprowadziłoby do schowania się prącia do otaczającej go tkanki tłuszczowej nadłonowej. Usunięcie napletka może również uniemożliwić użycie uszypułowanego płata napletka do zabiegu korekty chowającego się prącia.
 • Amoniakalne zapalenie skóry – schorzenie występujące przy obecności fizjologicznej czy patologicznej stulejki. Przy tej chorobie obrzezanie należy brać pod uwagę tylko i wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, które grożą nawrotem załupka.

Kraje, w których najczęściej wykonuje się obrzezanie

Penis przed i po obrzezaniu - rysunek poglądowy

Współcześnie względy religijne są głównym powodem przeprowadzania operacji obrzezania w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki, a także wśród niektórych plemion z Ameryki Południowej. W tych regionach zabieg pełni rolę symbolu czystości oraz obyczaju mającego swoje korzenie w tradycji wywodzącej się ze starożytnego Egiptu. Po przejęciu tej tradycji przez religię Mojżesza rozpowszechniono ją wśród ludów Bliskiego Wschodu, między innymi wśród Żydów i Arabów. Dziś jest obecna nawet w tych częściach arabskich społeczeństw, które uchodzą za najbardziej cywilizowane. Procedura stała się ważnym elementem tradycji także wśród państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Nowej Gwinei, Jawy oraz Borneo. Zwyczaj poddawania się obrzezaniu jest wciąż obecny na niektórych wyspach południowego Pacyfiku i w krajach Ameryki Południowej.

Z kolei obrzezanie jako zabieg wykonywany z przyczyn pozareligijnych jest powszechnie stosowaną procedurą w krajach anglosaskich, Stanach Zjednoczonych, a także w Australii i Kanadzie. Operację ze względów kulturowych przeprowadza się na Filipinach i w licznych krajach afrykańskich. Procedura medyczna jest wykonywana również w Korei Południowej, gdzie uznaje się ją za zabieg korzystny z powodów estetycznych oraz higienicznych.

Jacy lekarze wykonują zabieg obrzezania i gdzie można je wykonać

Penis przed obrzezaniem

Operacje obrzezania u dorosłych pacjentów wykonują specjaliści urolodzy. Zabiegi przeprowadzają w państwowych placówkach, a także w prywatnych klinikach. Obrzezanie oferowane w szpitalu w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wiąże się z koniecznością oczekiwania na zabieg od kilku do kilkunastu miesięcy. Mężczyźni, którzy nie chcą czekać tak długo, mogą zgłosić się do prywatnej kliniki chirurgii plastycznej. W takich sytuacjach prócz urologa procedurę obrzezania może przeprowadzić wykwalifikowany chirurg bądź chirurg plastyczny, który został rzetelnie przygotowany do wykonywania tego typu zabiegów.

Prywatna placówka jest również miejscem, w którym zabieg obrzezania może przejść pacjent, u którego nie ma ku temu przesłanek medycznych. Mężczyzna pragnący poddać się operacji z powodów religijnych lub estetycznych może zostać obrzezany zaraz po wykonaniu wszystkich wymaganych badań i ustaleniu terminu zabiegu. Koszt takiej procedury waha się w granicach 500-3000 złotych.

Obrzezanie od 700 zł
wybierz miasto, w którym chcesz wykonać
Sprawdź ofertę »

Diagnozowanie

Pacjenci są kwalifikowani do zabiegu obrzezania na podstawie konsultacji ze specjalistą urologii. W jej trakcie lekarz przeprowadza szczegółowe badanie, ustala przyczynę powstania schorzenia, a także określa sposób leczenia. Jeśli uzna, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, wypisze pacjentowi skierowanie na zabieg do szpitala.

W jakich przypadkach wykonywany jest zabieg obrzezania

 Obrzezanie mężczyzn jest zabiegiem chirurgicznym stosowanym we współczesnej medycynie. Przeprowadza się go z powodu wystąpienia jednej z kilku przesłanek medycznych, wśród których można wymienić schorzenia takie jak:

 • Stulejka – przy chronicznych zapaleniach związanych ze stulejką obrzezanie jest jedyną metodą leczenia, która gwarantuje brak powrotu schorzenia. Stulejka objawia się zwężeniem ujścia napletka uniemożliwiającym odsłonięcie żołędzi penisa. U dorosłych mężczyzn jest często związana z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, prowadzącym w efekcie do przewlekłych stanów zapalnych napletka. Powracające zapalenia przy gojeniu się powodują bliznowacenie, co pociąga za sobą całkowitą nieodprowadzalność napletka. Zaawansowana stulejka znacznie utrudnia lub wręcz uniemożliwia współżycie seksualne (w tym m.in. wytrysk nasienia), a jeśli cierpiący na nią mężczyzna nie podejmie się leczenia chirurgicznego, schorzenie może doprowadzić do powstania zmian nowotworowych w obrębie penisa.
 • Wrzód weneryczny (wrzód miękki) – schorzenie wywołane bakteryjną chorobą weneryczną. Wrzód jest wywołany przez bakterię Haemophylus ducreyi, a objawia się bolesnym owrzodzeniem występującym na napletku i żołędzi, które może przerodzić się w ropień otwierający się na zewnątrz. Nieleczony, może w konsekwencji wywołać zwężenie cewki moczowej i stulejkę, a także przetokę w okolicy pachwinowej i trudno gojące się zniszczenia tkanki.
 • Obrzezanie stosowane jest kiedy załupek uniemożliwia odprowadzenie napletka
  Załupek
  – mężczyźni cierpiący na załupek mają problemy ze zsunięciem napletka na żołądź penisa. Pierwszym objawem schorzenia jest zaczerwienie odsłoniętej żołędzi, pieczenie i ból bądź krwawienie towarzyszące strumieniowi moczu. Napletek po odciągnięciu nie może zostać ponownie odprowadzony na żołądź, ponieważ jest zbyt ciasny. Długotrwałe odprowadzenie napletka wywołuje przekrwienie żołędzi, a narastanie obrzęku powoduje niedotlenienie tkanek. Może również skutkować balonowatym rozdęciem napletka, zaś permanentny ucisk na cewkę moczową pociąga za sobą trudności z oddawaniem moczu. Schorzenie często towarzyszy pozapalnemu zbliznowaceniu skóry napletka. Choroba jest także określana jako zadzierzgnięcie żołędzi, hiszpański kołnierz oraz parafimoza.
 • Balanoposthitis – zapalenie żołędzi i napletka. Towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie przechodzące w uwolnienie ropy z przestrzeni między napletka i żołędzi. Schorzenie jest wywołane brakiem dostępu powietrza i gromadzeniem się mastki pomiędzy żołędzią a napletkiem.
 • Balanitis – nieswoisty stan zapalny żołędzi prącia wywołujący zaczerwienienie, obrzęk i ból zmienionego chorobowo obszaru. Choroba jest także nazywana drożdżycą (kandydozą) żołędzi.
 • Zbyt krótkie wędzidełko – wędzidełko, które jest zbyt krótkie, często ulega zerwaniu. Po kilkukrotnym samoistnym zagojeniu doprowadza do powstawania zbliznowaceń. Zazwyczaj leczenie tego typu wady polega na przecięciu i ponownym zszyciu wędzidełka, ale nie w każdym przypadku przeprowadzenie takiej plastyki okazuje się skuteczne. Wykonanie zabiegu obrzezania skutecznie (permanentnie) eliminuje problem.
 • Zbyt długi napletek – wada wrodzona, która może być wskazaniem do obrzezania. Zbyt duża ilość skóry może powodować dyskomfort podczas współżycia seksualnego. Prócz tego pod napletkiem gromadzi się większa ilość potu i wilgoci, a to znacząco sprzyja powstaniu zapaleń i zakażeń. Dla części mężczyzn długi napletek bywa przyczyną przedwczesnego wytrysku, ponieważ zasłonięta przez niego żołądź staje się bardziej wrażliwa na dotyk.

Przygotowanie do zabiegu obrzezania

Przed operacją obrzezania zdecydowany na nią mężczyzna musi skonsultować się z lekarzem, by ustalić sposób jej wykonania. Jeśli procedura medyczna jest przeprowadzana w ramach NFZ, należy uzyskać skierowanie na zabieg. Wcześniej pacjent musi wykonać szereg wymaganych badań, w tym badania moczu, morfologię krwi z płytkami, a także inne specjalistyczne badania zalecone przez lekarza. Wśród nich można wymienić badania takie jak:

 • APTT – Activated Partial Thromboplastin Time, czas kaolinowo-kefalinowy. Badanie służy do oceny aktywności czynników wewnątrzpochodnej drogi aktywacji układu krzepnięcia. Przed badaniem należy unikać stresu i nadmiernego wysiłku. APTT powinno być wykonywane na czczo.
 • INR – wskaźnik krzepliwości krwi. Jeśli badanie wykaże niską krzepliwość krwi, po operacjach mogą występować krwawienia, a ryzyko powstania skrzepu jest niewielkie.
 • Badanie na obecność przeciwciał anty-HCV – badanie pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV we krwi. Pozwala sprawdzić, czy pacjent nie jest zarażony wirusem żółtaczki typu C (wirusowym zapaleniem wątroby typu C).
 • Badanie na obecność antygenu HBS (HBsAg) – wykrywanie antygenu HBS stosuje się przed planowanym zabiegiem operacyjnym w przypadku podejrzenia zakażenia wirusem WZW typu B, czyli wirusowym zapaleniem wątroby typu B.
 • EKG – standardowe badanie wykorzystywane w medycynie, przede wszystkim w celu rozpoznawania różnego rodzaju chorób serca.

Lekarz przeprowadzający operację przekazuje pacjentowi dokładną listę wymaganych badań. Ich liczba zależy od rodzaju stosowanego znieczulenia, a także od stanu zdrowia mężczyzny. Zabieg obrzezania wykonuje się w ramach procedury jednodniowej. Operacja może być przeprowadza wyłącznie u zdrowego pacjenta – nie może mieć kataru, ropnej wysypki, opryszczki, kaszlu itp. Jeśli przechodził chorobę z gorączką, wymagane jest odbycie 2-3-tygodniowej rekonwalescencji.

W dzień zabiegu pacjent powinien dokładnie umyć i ogolić krocze oraz zgłosić się do kliniki z osobą towarzyszącą. Powinien mieć przy sobie dowód osobisty, dokument potwierdzający posiadanie przez niego ubezpieczenia oraz  podpisany druk zgody na zabieg. Może również przynieść butelkę Rivanolu. Jeśli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym (krótkim dożylnym), 6 godzin przed zabiegiem pacjent nie może pić i jeść. Nie wolno mu również prowadzić samochodu. Natomiast w domowej apteczce powinien posiadać silne środki przeciwbólowe oraz sterylne gaziki. Dobrym rozwiązaniem jest nabycie delikatnego płynu do higieny intymnej.

Przebieg operacji

Zabieg obrzezania wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym. W zależności od preferencji pacjenta operacja polega na wycięciu części (obrzezanie częściowe) lub całego napletka (obrzezanie całkowite). Zabieg trwa od 45 do 75 minut, a jego długość zależy od tego, w jak dużym stopniu napletek będzie usunięty.

Obrzezanie całkowite
Obrzezanie całkowite

Podczas obrzezania całkowitego lekarz wycina nadmiar skóry z penisa i części napletka. Po zabiegu wykonanym tą metodą żołądź zarówno w stanie wzwodu, jak i spoczynku pozostaje cały czas odkryta. Poprowadzone przez lekarza cięcie może biec blisko żołędzi, dzięki czemu blizna pooperacyjna będzie mniej widoczna (technika nosi nazwę „low and tight”). Drugą metodą cięcia jest technika „high and tight”, przy której cięcie jest prowadzone dalej od żołędzi.

Po usunięciu napletka specjalista zszywa powstałą ranę przy użyciu szwów rozpuszczalnych, a pacjent może opuścić gabinet w tym samym dniu, pod opieką osoby towarzyszącej. Nawet po zabiegu przeprowadzonym w znieczuleniu miejscowym nie wolno mu prowadzić pojazdów mechanicznych.

Obrzezanie częściowe

Obrzezanie częściowe

Drugim rodzajem zabiegu jest obrzezanie częściowe, które odróżnia się od całkowitego tym, iż w trakcie operacji lekarz usuwa wyłącznie część napletka. W rezultacie u pacjenta żołądź w stanie spoczynku może być częściowo lub w całości zakryta. Zabieg trwa krócej niż operacja obrzezania całkowitego, krótszy jest również okres rehabilitacji – wynosi ok. 2 tygodnie. W trakcie zabiegu lekarz wykorzystuje szwy z materiałów wchłanialnych, które nie wymagają późniejszego zdejmowania.

Po zakończeniu zabiegu pacjent może opuścić klinikę, by zgłosić się do pierwszej kontroli po upływie ok. tygodnia.

Przebieg zabiegu obrzezania mozna obejrzeć tutaj: Obrzezanie - filmy

Zalecenia pozabiegowe po obrzezaniu

Po zakończeniu operacji i przed opuszczeniem szpitala pacjent powinien zostać zbadany przez lekarza. Otrzymuje wtedy listę zaleceń dotyczących dalszego postępowania oraz środki przeciwbólowe, które powinien zażywać, by zmniejszyć dolegliwości, jakie mogą pojawić się po ustąpieniu znieczulenia. Mogą być to zarówno tabletki, jak i czopki przeciwbólowe.

Ból w obszarze pozabiegowym może utrzymywać się do tygodnia po operacji. W razie wystąpienia u pacjenta gorączki, silnego zaczerwienienia rany lub powiększającego się obrzęku mężczyzna powinien natychmiast zgłosić się do kontroli. Do lekarza należy zgłosić się także w przypadku ropnego wycieku z rany, pęknięcia szwów lub nieustępującego krwawienia. Po przebadaniu pacjenta lekarz wdroży odpowiednie techniki leczenia. Pierwsza kontrola powinna odbyć się w czasie 8-10 dni po operacji, natomiast następna – po upływie miesiąca. Podczas konsultacji specjalista dokona oceny efektu kosmetycznego operacji.

Zalecenia po operacji obrzezania

Obrzezanie krok 10 - założenie opatrunku

Po wykonaniu zabiegu lekarz może zastosować u operowanego okład z gazy z wazeliną. W razie potrzeby może także przepisać mu specjalną maść z antybiotykiem do smarowania w linii szwów. Do najczęściej stosowanych środków należy Mupirox, Detreomycyna i Neomycyna. Preparatem wykorzystywanym przy miejscowym odkażaniu może być Octenisept, dodatkowo można stosować przymoczki z Rivanolu (namoczone w preparacie gaziki przykładane do rany), mającego podobne działanie.

Zanim rana ostatecznie się zagoi, może minąć od 7 do 10 dni. Po wykonanym zabiegu zaleca się unikanie kąpieli w wannie, a także zrezygnowanie z forsownego wysiłku fizycznego. Podstawową radą, jaką przekazuje się pacjentowi, jest przemywanie ran pooperacyjnych wodą kilka razy dziennie. Do głównych czynności, jakie powinien wykonywać poddany obrzezaniu mężczyzna, należy również codzienna zmiana jałowych opatrunków. Niektórzy urolodzy sugerują, by po każdym oddaniu moczu przepłukiwać ranę naparem z rumianku. Pacjentom zaleca się ułożenie prącia do góry – skutecznie zmniejsza to obrzęk limfatyczny. Przez około miesiąc należy zachować pełną abstynencję seksualną, czyli zrezygnować zarówno ze stosunków seksualnych, jak i aktów masturbacji. Stosowanie się do zaleceń lekarza, który przeprowadzał zabieg obrzezania, oraz utrzymywanie odpowiedniej higieny pozwoli operowanemu uniknąć powikłań.

Ewentualne powikłania występujące po zabiegu obrzezania

Penis kilka dni po zabiegu obrzezania

Według lekarzy operacja obrzezania jest względnie bezpieczną procedurą medyczną, która jest dobrze tolerowana przez większość pacjentów. Niemniej jednak to zabieg chirurgiczny, mogący skutkować różnego rodzaju powikłaniami. Najczęstszym z nim jest krwawienie, które występuje u około 0,6% poddanych obrzezaniu mężczyzn. Dochodzi do niego głównie przez nieuważne zdejmowanie opatrunku i ustaje przy zastosowaniu leczenia miejscowego oraz założeniu nowego opatrunku. Krwawienie może również występować w nocy lub rano, w czasie erekcji – z tego powodu zaleca się mężczyznom zażywanie środków przeciwbólowych przed snem.

Drugim rodzajem powikłań pooperacyjnych (rzadziej występującym) jest zakażenie rany. W celu wyleczenia stosuje się doustne bądź miejscowe przyjmowanie antybiotyków. Pacjenci po zabiegu mogą obserwować także wystąpienie obrzęków na penisie – głównie opuchlizny żołędzi – oraz krwiaków. Może również dokuczać im ból, w niektórych przypadkach mogą pojawić się zrosty pooperacyjne oraz zwężenie zewnętrznego ujścia cewki moczowej. Nieostrożność w opatrywaniu penisa powoduje nierzadko uraz cewki.

 

Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi na temat zabiegu obrzezania

Czy obrzezanie boli?

Obrzezanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, przewodowym lub ogólnym

Jedną z największych obaw, jakie żywią mężczyźni czekający na operację obrzezania, jest ból związany z zabiegiem. To zrozumiałe, gdyż napletek jest bardzo wrażliwym miejscem, a prócz tego każdy pacjent posiada inny próg odporności na ból. Część mężczyzn jest bardziej wytrzymała na ból, natomiast inni źle znoszą samo nastrzykiwanie prącia podczas znieczulenia. Najpierw stosowane jest znieczulenie wstępne, polegające na pokryciu operowanego obszaru specjalną maścią. Po odczekaniu około 20 minut lekarz podaje pacjentowi właściwe znieczulenie miejscowe poprzez kilka zastrzyków. Niektórzy mężczyźni odczuwają iniekcje jako lekki ból, przypominający uszczypnięcie. Po podaniu znieczulenia przeprowadzany jest zabieg, podczas którego pacjent nie odczuwa żadnego bólu.

Operacja trwa od 45 min do 75 min, zaś znieczulenie działa przez około 2 godziny. Później zazwyczaj występuje obrzmienie żołędzi, co może być dotkliwe dla niektórych pacjentów, dlatego wykonujący zabieg lekarz przepisuje im odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe. Opuchlizna powinna zaniknąć po około 1-2 tygodniach. Rana goi się nieco dłużej – od 2 do 4 tygodni. Proces gojenia nie jest bolesny, pacjenci mogą natomiast odczuwać swędzenie operowanych miejsc.

Czy obrzezanie jest refundowane z NFZ?

W Polsce refundacja obrzezania jest możliwa, ale za operacją muszą przemawiać względy medyczne. O zrefundowanie zabiegu ze środków NFZ mogą się starać jedynie mężczyźni, u których jest on elementem leczenia stulejki lub innego schorzenia, przy którym terapia może polegać na usunięciu całości bądź fragmentu napletka. Łącznie każdego roku Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza na takie zabiegi prawie 7 milionów złotych.

Mężczyzna, który chce poddać się operacji, powinien udać się do lekarza rodzinnego, który po przebadaniu wystawi mu skierowanie na konsultację do urologa. Jeśli urolog stwierdzi konieczność leczenia operacyjnego, skieruje pacjenta na zabieg do szpitala. Wadą zabiegu refundowanego przez NFZ jest długi okres oczekiwania, wynoszący nieraz kilka lub kilkanaście miesięcy.

Czy jest różnica w seksie po obrzezaniu?

Obrzezanie wpływa na wydłużenie czasu stosunku

Zdania na ten temat są podzielone. Część pacjentów po operacji obrzezania nie odczuwa znaczącej różnicy we współżyciu, z kolei dla innych zmiana jest radykalna. Najczęściej poruszaną kwestią jest wydłużenie czasu stosunków seksualnych – według opinii sporego odsetka obrzezanych po zabiegu potrzeba więcej czasu, by się pobudzić, przez co akt seksualny trwa dłużej niż w przypadku mężczyzn posiadających cały napletek. Obrzezany penis jest o wiele mniej wrażliwy na bodźce, co u niektórych mężczyzn budzi frustrację. W skrajnych sytuacjach mężczyzna po operacji obrzezania, mimo podniecenia, może miewać problemy z osiągnięciem lub utrzymaniem wzwodu.

Wydłużenie czasu stosunku, będące dla niektórych obrzezanych wadą, dla ich partnerek znacząco zwiększa jakość współżycia. Oprócz tego, jak wynika z przeprowadzonych badań, spora część kobiet chętniej zgadza się na seks oralny, ponieważ pozbawiony napletka członek wydaje im się bardziej podniecający.

Czy pacjent będzie mieć problemy z chodzeniem po zabiegu obrzezania?

Mężczyzna, który przeszedł operację obrzezania, nie powinien mieć żadnych problemów z poruszaniem się po zabiegu. Może jedynie odczuwać dyskomfort związany z ocieraniem się żołędzi penisa o bieliznę, ale skutecznie zniweluje go noszenie elastycznych spodenek, przykładowo bokserek. Odpowiednia bielizna będzie utrzymywać prącie w pożądanej pozycji (skierowane ku górze) i unieruchomi je, dzięki czemu nie będzie ulegało bolesnemu ocieraniu.

Opatrunek nie przeszkadza pacjentowi w chodzeniu ani nie jest widoczny pod ubraniem. Cechuje się niewielkimi rozmiarami i jest lekki, jedynym minusem noszenia go może być powodowanie rozprysku podczas oddawania moczu.

Jaki jest czas powrotu do codzienej aktywności po obrzezaniu?

Obrzezaniu może poddać się mężczyzna w każdym wieku

Najczęściej pacjent może wrócić do pracy już po upływie 2-3 dni w przypadku pracy biurowej i po mniej więcej tygodniu w przypadku pracy fizycznej. Jednak nawet wtedy należy unikać nadmiernego wysiłku, szczególnie dźwigania. Z powrotem do ćwiczeń fizycznych należy poczekać ok. 3 tygodnie. Specjaliści zalecają również zaprzestanie stosunków płciowych na okres 4-6 tygodni.

Przez kilka tygodni mężczyźni, którzy przeszli operację obrzezania, prócz dolegliwości bólowych mogą odczuwać dyskomfort w czasie pracy i poruszania się. Jest to związane ze zwiększeniem wrażliwości pozbawionej napletka żołędzi i jej ocieraniem o bieliznę. Ów dyskomfort zniknie z czasem, gdy naskórek na żołędzi ulegnie pogrubieniu.

Czy istnieje górna granica wieku u pacjentów chcących przejść zabieg obrzezania?

Operacji obrzezania może poddać się mężczyzna w każdym wieku. Jedynym wymogiem jest stan zdrowia, który pozwoli na przeprowadzenie zabiegu.

Zdjęcia

Filmy