Laser Vena Cure 1470 w leczeniu żylaków nóg

Vena Cure to urządzenie laserowe, wykorzystywane w terapii żylaków kończyn dolnych metodą EVLT. Nowoczesna procedura zamykania od środka zmienionych chorobowo naczyń cechuje się bardzo wysoką, sięgającą 98% skutecznością, oraz doskonałym efektem kosmetycznym. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym, a wkrótce po jego zakończeniu pacjent może wrócić do większości swoich codziennych aktywności.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Żylaki kończyn dolnych to jeden z najczęściej spotykanych typów żylaków. Są to workowate lub wrzecionowate poszerzenia żył powierzchownych z towarzyszącym im wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem (w zaawansowanym stadium). Rozszerzenie światła żyły przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co umożliwia cofanie się i zaleganie większej ilości krwi oraz powoduje dalsze poszerzanie naczynia.

Choroba żylakowa występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn i zazwyczaj dotyka osoby po 40. roku życia. Wśród najważniejszych przyczyn powstawania i rozwoju żylaków wymienia się przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Jeżeli żylaki występują u obojga rodziców, to prawdopodobieństwo ich wystąpienia u dzieci wynosi ok. 90%. W przypadku gdy tylko jedno z rodziców ma żylaki, ryzyko ich wystąpienia u dziewczynek szacowane jest na 60% a u chłopców na 25%. Pozostałe czynniki, takie jak otyłość, stojąca lub siedząca praca czy hormonoterapia głównie przyspieszają powstanie żylaków u osób posiadających genetyczne predyspozycje.

EVLT – co to takiego?

Zamykanie żylaków kończyn dolnych laserem Vena Cure

EVLT (Endovenous Laser Therapy), czyli wewnątrzżylna terapia laserowa, to nowoczesna technika usuwania żylaków kończyn dolnych. Została zastosowana po raz pierwszy w USA w 2000 r., a do Polski zawitała trzy lata później. Istotą zabiegu jest podgrzewanie od środka ściany zmienionej chorobowo żyły za pomocą światła lasera - w efekcie obkurcza się ona i zamyka, uniemożliwiając przepływ krwi. Do najważniejszych zalet leczenia żylaków kończyn dolnych metodą EVLT zaliczyć można m.in. niewielką inwazyjność (zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym), krótki czas trwania całej procedury (ok. 1 godziny), możliwość wykonania w warunkach ambulatoryjnych, a także potwierdzona badaniami klinicznymi skuteczność na poziomie 98% i doskonały efekt kosmetyczny (brak dużych, szpecących blizn).

Ciekawostka: Niepodważalną zaletą zabiegu jest możliwość prawie natychmiastowego powrotu do codziennych aktywności.

Laser Vena Cure w leczeniu żylaków metodą EVLT

Jednym z nowoczesnych laserów diodowych do terapii żylaków kończyn dolnych metodą EVLT jest Vena Cure 1940 amerykańskiej firmy AngioDynamics. Urządzenie wykorzystuje silnie skoncentrowaną energię wiązki laserowej o długości fali 1940 nm oraz opatentowany światłowód NeverTouch ze złotą końcówką. Unikalność rozwiązania polega na tym, że podczas zabiegu światłowód nie dotyka wnętrza operowanej żyły. Specjalna konstrukcja złotej końcówki światłowodu umożliwia uzyskanie bardziej rozproszonej średnicy pola ablacji, co zdecydowanie zmniejsza efekt zwęglenia ścian żył oraz maksymalnie redukuje ryzyko perforacji ścian naczynia. Dodatkowo, wysoka echogeniczność złotej końcówki zapewnia doskonałą widoczność w kontrolnym obrazie USG – znacznie podnosi to komfort i precyzję wykonywania zabiegu przez lekarza.

Działanie lasera Vena Cure

Cienkie włókno lasera Vena Cure wprowadza się do uszkodzonej żyły przez bardzo małe nacięcie w skórze. Przy jego pomocy światło lasera, o dużym powinowactwie do struktury ścian żyły, jest dostarczane do tkanek docelowych a wywołana reakcja powoduje szczelne zamknięcie światła naczynia. Ponieważ zmienione chorobowo żyły obsługują mniej niż pięć procent przepływu krwi w organizmie ich zamknięcie nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń krążenia. Obieg krwi jest automatycznie przekierowywany do innych, zdrowych żył.

Alternatywą dla usunięcia żylaków kończyn dolnych metodą EVLT są zdecydowanie bardziej inwazyjne procedury chirurgiczne, wymagające hospitalizacji pacjenta oraz zastosowania znieczulenia ogólnego lub podprogowego. Ich przeprowadzenie wiąże się z koniecznością dłuższej rekonwalescencji a efekt kosmetyczny zabiegu jest zdecydowanie mniej satysfakcjonujący.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Laserowe leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 50

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…