Wciągnięcie brodawki sutkowej

Wciągnięta brodawka to nietypowe zjawisko, które może występować w jednej lub obu piersiach. Mówimy o nim, gdy brodawka nie wystaje powyżej otoczki i wygląda jakby została wciśnięta w pierś. Szacuje się, że problem ten dotyka od 2 do 10 proc. kobiet. Nabawia je przy tym kompleksów, a w pewnym momencie życia może stawić przed jeszcze poważniejszym problemem, jakim jest utrudnione karmienie piersią. Zdarza się, że ze względu na ten defekt staje się ono wręcz niemożliwe. 

Wciągnięty sutek - przyczyny

Brodawki są zewnętrzną częścią gruczołu mlecznego, stanowią ujście przewodów mlecznych. Otoczka brodawki – ciemniejszy krąg skóry na szczycie piersi – kryje z kolei gruczoły łojowe i potowe. Razem wyglądają różnie u różnych kobiet, a czasami nawet u tej samej kobiety, bo bywają asymetryczne. Ich wielkość, kształt i kolor to sprawa indywidualna. Gdy przewody mleczne są za krótkie, „wciągają" brodawki w głąb piersi. Podobny efekt daje zwłóknienie tkanek w obrębie brodawki. To zwykle cecha wrodzona, ale nie zawsze. Czasem to rezultat wcześniejszych operacji piersi, zmian hormonalnych lub infekcji.

 Ważne: Jeśli wklęśnięcie pojawi się nagle, trzeba zasięgnąć rady onkologa. Taka zmiana wyglądu piersi może być objawem nowotworu.

Wciągnięta brodawka - metody leczenia

Kobiety, które źle reagują na niedoskonałości swego ciała albo planują ciążę, mogą zdecydować się na korektę wklęśniętych brodawek sutkowych. Metody postępowania są dwie. Nieinwazyjna, tzw. konserwatywna, jest stosowana, gdy pacjentka chce w przyszłości karmić piersią. Chodzi o masaże lub noszenie przyrządu formującego brodawki, który pod ciśnieniem wyciąga brodawki i rozciąga przewody mleczne. Operacja brodawek jest zaś zalecana, gdy pierwszy sposób nie zadziała.

Przeciwwskazania do zabiegu plastyki wciągniętych brodawek:

  • zmiany w obrębie sutka, np. torbiele,
  • ciąża,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia krzepliwości krwi.

Jak przebiega plastyka wciągniętej brodawki?

Operację sutków poprzedza diagnostyka laboratoryjna i obrazowa: morfologia, oznaczenie grupy krwi, badanie krzepliwości krwi i poziomu elektrolitów oraz na obecność wirusów zapalenia wątroby, mammografia, USG piersi, EKG. Przez dwa tygodnie przed zabiegiem zabronione jest przyjmowanie leków rozrzedzających krew, np. aspiryny. Sama procedura wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym (już kilka godzin po zabiegu wraca się do domu) lub z jednodniowym pobytem w szpitalu. Zależy to od zakresu dokonywanej korekty. W pierwszym wypadku pacjentka dostaje znieczulenie miejscowe, w drugim – pełną narkozę.

Cała operacja wciągniętej brodawki sutkowej zajmuje mniej więcej godzinę. Najpierw lekarz nacina nieco otoczkę i wypycha brodawkę, rozciągając trzymające ją przewody mleczne albo przerywając włókna mięśniówki. Specjalny szew ma podpierać sutek i chronić go przed ponownym zapadnięciem. Blizny są, lecz mało widoczne. U części pacjentek przynosi to pożądany efekt, ale nie u wszystkich. Wtedy trzeba przeciąć przewody mleczne, przynajmniej w części. Podparciem dla brodawki są umocowania z naszytych na siebie płatów skóry. Przy tej procedurze blizna jest większa, może przebiegać w poprzek otoczki lub u podstawy wyłanianej brodawki. Sposób ten trwale poprawia wygląd. Niestety najczęściej uniemożliwia karmienie piersią.

Zalecenia pozabiegowe

Rekonwalescencja po operacji sutków trwa kilka dni. Pacjentka na zdjęcie szwów zgłasza się po tygodniu. Natomiast przez dwa tygodnie niedozwolone są:

  • wysiłek fizyczny (do pracy biurowej można wrócić dobę po zabiegu),
  • przebywanie w wysokich temperaturach,
  • gorące kąpiele a tym bardziej sauna – zwłaszcza, że przez trzy tygodnie sutków w ogóle nie można moczyć wodą, opatruje się je tylko środkami dezynfekcyjnymi.

Jak każda operacja, również ta niesie ryzyko komplikacji. Mogą to być:

  • obrzęki,
  • krwiak,
  • zakażenie rany,
  • okresowa, a nawet trwała utrata czucia w brodawce.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o plastykę wciągniętych brodawek piersiowych

  • Ile kosztuje zabieg wciągnięcia brodawki sutkowej?

    Rozrzut cenowy jest tutaj spory. Za likwidację wciągnięcia sutków płaci się od 1,5 tys. zł do 6 tys. zł – zależnie od miasta, w którym zlokalizowana jest dana placówka.

  • Czy efekty plastyki wciągniętych brodawek sutkowych są trwałe?

    Efekt powinien być trwały. W rzadkich przypadkach zbyt malej ekspozycji brodawki lub ponownego wciągnięcia się jej z upływem czasu, zabieg na powtórzyć.

Plastyka wciągniętych brodawek piersiowych - efekty zabiegów

Chcesz zobaczyć jak wyglądają piersi przed i po operacji sutków? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentek przed i po procedurze.

Plastyka wciągniętych brodawek piersiowych - opinie pacjentek

Poniżej przeczytasz opinie pacjentek, które zdecydowały się na plastykę wciągniętych brodawek piersiowych. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od kobiet, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Jestem zadowolona
  
Julia

Zabieg nie udał się do końca, jedna pierś jest do poprawy, ale mimo to jestem zadowolona z tego, że mogę cieszyć się jedną i czekam z niecierpliwością na poprawkę :)




Źródła:

  • E. Galicka, "Anatomia i morfologia gruczołu piersiowego", Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, 2017, ISBN 978-83-200-5383-8
  • E. Galicka, "Korekcja brodawek piersiowych", Medycyna estetyczna. Podręcznik dla studentów kosmetologii, Warszawa, 2017, ISBN: 978-83-200-5383-8
  • W. Kycler et al., "ABC raka piersi" (www.researchgate.net), 2010