Czy leczenie ginekomastii może być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Istnieje kilka sposobów leczenia ginekomastii. W przypadku schorzenia spowodowanego otyłością, terapię zwykle zaczyna się od redukcji masy ciała. Jeśli zdiagnozowana jest natomiast ginekomastia gruczołowa, niezbędne jest przyjmowanie odpowiednich leków, a czasami - zabieg chirurgiczny. W jakich sytuacjach pacjent jest kierowany na operację, a kiedy nie jest ona koniecznością? Gdzie można wyleczyć ginekomastię na NFZ?

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Nadmiernie powiększone gruczoły piersiowe u mężczyzn są nie tylko problemem estetycznym. W przypadku ginekomastii tłuszczowej, czyli lipomastii, zwykle wynikają one z nadwagi lub otyłości. Ginekomastia gruczołowa rozwija się z kolei wskutek zaburzeń hormonalnych, niektórych chorób czy przyjmowania pewnych leków. Rozróżnienie tych dwóch stanów jest niezwykle istotne, ponieważ umożliwia dobranie odpowiedniego leczenia.

Leczenie ginekomastii na NFZ

W przypadku, gdy ginekomastia jest skutkiem niedoboru męskiego hormonu płciowego - testosteronu - w leczeniu stosuje się substytut tego androgenu. Farmakoterapia jest w tym wówczas refundowana, w związku z czym pacjent płaci tylko część faktycznej ceny leku. Inaczej jest z innymi substancjami, działającymi poprzez hamowanie działania estrogenów. W przypadku inhibitorów aromatazy (np. eksemestanu) czy antyestrogenów (jak tamoksyfen) w leczeniu ginekomastii nie obowiązuje współfinansowanie terapii przez płatnika. Kiedy wystąpienie objawu wynika z innej choroby (np. niewydolności wątroby), wtedy terapia obejmuje tę właśnie jednostkę - kwestia odpłatności za leki jest wówczas regulowana przepisami dotyczącymi danego schorzenia.

Usuwanie ginekomastii a NFZ

Inaczej wygląda sprawa zabiegu chirurgicznego, który ma na celu usunięcie problemu, jakim jest ginekomastia. NFZ refunduje procedurę tylko wtedy, gdy jest ona konieczna dla zdrowia i życia pacjenta. Operację przeprowadza się głównie u tych pacjentów, u których zmiana diety, zmniejszenie masy ciała oraz terapia farmakologiczna (bądź leczenie schorzeń wywołujących powiększenie piersi) nie przyniosły rezultatów. W tym miejscu warto wspomnieć, że liposukcja nie jest refundowana, a NFZ finansuje jedynie klasyczną operację.

Ginekomastia - jak wygląda zabieg na NFZ?

Operacja usunięcia ginekomastii trwa około dwóch godzin i polega na usunięciu nadmiaru tkanki gruczołowej. Przeprowadzana jest zwykle w znieczuleniu ogólnym, a po procedurze należy pozostać w szpitalu przez co najmniej jedną dobę. W związku z limitami wprowadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, czas oczekiwania na leczenie może być różny w zależności od wybranego miasta czy ośrodka leczniczego. Jeżeli chory zdecyduje się na leczenie prywatne, powinien się z liczyć kosztami w wysokości średnio 5000 zł.

Na zabieg można wybrać się m.in. do:

  • Centrum Medycznego Bieniek (Wrocław)
  • Kliniki Chirurgii Mazan (Katowice)
  • Szpitala Świętego Łukasza (Bydgoszcz)
  • Kliniki Wilmed (Warszawa)

Jak usunąć lipomastię?

W przypadku lipomastii zwykle przeprowadza się liposukcję, która polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej. Technika ta ma swoje zalety: trwa stosunkowo krótko, nie pozostawia blizn, a pacjent szybko może powrócić do wykonywania swoich codziennych obowiązków. Nie jest ona niestety procedurą refundowaną, dlatego w przypadku chęci poddania się jej, pacjent jest zmuszony sfinansować zabieg z własnej kieszeni. Koszt oscyluje w granicach od czterech do siedmiu tysięcy złotych.

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Bartek Rękosiewicz 6 lata temu

Mam taki problem i od czasów szkoły wstydze sie swojego ciała, pokazywać gdzieś, a mam 25 lat i jestem dość śmiały.. Musze wreszcie iść może mi nfz pomoże. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie ginekomastii

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 36

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…