Czy usuwanie migdałków laserem jest bolesne?

Migdałki podniebienne (łac. tonsillae palatinae) są to skupiska tkanki limfoidalnej zlokalizowane w głębi gardzieli po obu jej stronach między łukami podniebiennymi. Wchodzą one w skład układu tkanki limfatycznej związanej z błonami śluzowymi (mucosa associated lymphoid tissue, MALT) i pełnią ważną funkcję immunologiczną, Niestety zdarza się, iż ich nadmierny przerost jest źródłem wielu problemów i konieczne może być ich chirurgiczne przycięcie lub usunięcie.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

Zabieg tonsillektomii, czyli usunięcia migdałków podniebiennych należy do najstarszych procedur chirurgicznych, których opisy pochodzą z początku czasów naszej ery. Można znaleźć opis tego zabiegu w dziele Corneliusa Celsusa z początków I wieku n.e. gdzie w swojej wielkiej „De Medica” opisał procedurę tamowania krwawienia z migdałka zmienionego zapalnie. Pierwszy opis chirurgicznego usunięcia migdałka (palpacyjne wypreparowanie z niszy) opisał w 625 roku n. e. znany bizantyński lekarz Paweł z Eginy. W kolejnych latach, wiekach wymyślano i udoskonalano coraz to nowsze techniki mające zastosowanie w chirurgii migdałków podniebiennych.

Wraz z rozwojem techniki dysponowano coraz lepszym sprzętem i nowymi innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi (specjalnie stworzona gilotyna do przycinania migdałków w XVI wieku, pierścieniowy nóż stworzony w wieku XIX). Następnie wiek XX aż do czasów obecnych XXI wieku to lata dalszego prężnego rozwoju medycyny i technik operacyjnych, dążących do jak najmniejszej inwazyjności. Niewątpliwym osiągnięciem było zastosowanie lasera CO2, które to miało miejsce w latach 80-tych XX wieku. Zauważono, iż użycie lasera pozwoliło na zminimalizowanie ryzyka krwawienia, znacznie skróciło czas całej procedury oraz zmniejszeniem ryzyka powikłań po zabiegu.

Laser używany jest zarówno do zabiegów przycinania (tonsillotonia) jak i całkowitego wycięcia migdałków podniebiennych (tonsillektomia). Do każdego z tych zabiegów istnieją pewne wskazania, a mianowicie bezwzględnym wskazaniem do tonsillektomii jest chęć pobrania migdałka do badania w przypadku podejrzenia chorób rozrostowych, a względnym wskazaniem jest nawracający ropień okołomigdałkowy. Natomiast bezwzględnym wskazaniem do zabiegu przycięcia migdałków jest ich przerost powodujący objawy zespołu obturacyjnych bezdechów sennych, zaś względnym przerost związany z utrudnionym połykaniem, uczuciem dysfagii, czy zaburzeniami mowy.

Decydując się na zabieg zawsze pojawia się ważna kwestia jaką są potencjalne dolegliwości bólowe oraz jakie jest stosowane znieczulenie.

Czy zabieg usunięcia migdałków podniebiennych jest bolesny?

W trakcie zabiegu laserowego usunięcia migdałków podniebiennych stosowane jest znieczulenie miejscowe bądź ogólne. Zależnie od kliniki, przekonania i doświadczenia lekarza oraz od rozległości zabiegu podejmowana jest decyzja o typie zastosowanego znieczulenia. W przypadku wyboru znieczulenia miejscowego, za pomocą punktowych iniekcji najczęściej podawany jest roztwór 1% lidokainy i adrenaliny. Czasami dodatkowo w ramach postępowania premedykacyjnego pacjentowi podawany jest midazolam, który sprawia, że pacjent nie do końca kojarzy co dzieje się w trakcie zabiegu i pozwala mu to nie odczuwać żadnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z procedurą laserowego usuwania migdałków. 

Zdarza się również, iż lekarz zdecyduje o konieczności zastosowania znieczulenia ogólnego. Wówczas pacjent wprowadzany jest w stan nieświadomości, co wiąże się z brakiem jakichkolwiek nieprzyjemnych odczuć w trakcie zabiegu oraz całkowitą niepamięcią przebiegu zabiegu. Nad całą procedurą czuwa lekarz anestezjolog. 

O rodzaju zastosowanego znieczulenia decyduje lekarz przeprowadzający zabieg, a decyzja podejmowana jest indywidualnie do każdego pacjenta. W przypadku zabiegów tonsillotomii preferowana jest miejscowa anelgezja, zaś w przypadku całkowitego usuwania migdałków stosuje się z reguły znieczulenie ogólne. Niewątpliwą zaletą znieczulenia miejscowego jest możliwość przeprowadzenia zabiegu w warunkach ambulatoryjnych, kiedy po całej procedurze, po kilku godzinach pacjent może opuścić klinikę i wrócić jeszcze tego samego dnia do domu. W przypadku znieczulenia ogólnego powrót do domu możliwy jest zazwyczaj następnego lub po dwóch dniach po zabiegu usunięcia migdałków. 

W czasie procedury usuwania migdałków używany jest diodowy laser kontaktowy, o średnicy wiązki promieniowania 0,4 mm. Laser ogranicza swoje działanie wyłącznie do miejsca przyłożenia, co zapewnia bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko uszkodzenia okolicznych tkanek. Cała procedura nie jest długa i trwa zazwyczaj około 30-50 minut.

Sam zabieg usunięcia migdałków laserem jest bezbolesny, jednak po procedurze niestety pojawia się ból gardła, porównywalny do bólu w czasie zachorowania na anginę. Utrzymuje się on zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni i najbardziej dokucza przy przełykaniu. Warto jednak podkreślić, iż ten ból jest o wiele mniejszy niż w przypadku operacji przeprowadzanych technikami klasycznymi oraz jest skutecznie zwalczany przy pomocy dostępnych środków przeciwbólowych. 

Źródła: „Outpatient diode laser tonsillotomy in children with tonsillar hyperplasia. Clinical results” Sedlmaier B, Bohlmann P, Jakob O, Reinhardt A. // „Contact diode laser tonsillectomy in children” D'Eredità R, Marsh RR. // 

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje i leczenie migdałków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…