Operacja przepukliny - prywatnie czy na NFZ?

Przepuklina to dość często występujące schorzenie polegające na przemieszczeniu się zawartości narządów jamy ciała (np. jelit) poza rejon, w którym powinny się one prawidłowo znajdować. Mimo, że przepuklina nie zawsze daje silne objawy bólowe, nie powinno się jej bagatelizować, gdyż zaniedbana może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym takich zagrażających życiu. Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Termin "przepuklina" (łac. hernia) nie dotyczy jednej, konkretnej dolegliwości, więc ciężko byłoby przytoczyć jej uniwersalną definicję. Istotą tego schorzenia, wrodzonego albo nabytego, jest rozwarstwienie lub pęknięcie osłabionych powłok jamy brzusznej, przez które pod wpływem wzrastającego ciśnienia, powstającego w wyniku wysiłku fizycznego, kaszlu lub intensywnego śmiechu wypychana na zewnątrz jest jej zawartość tworząca tzw. worek przepuklinowy. Przepuklina najczęściej występuje w punktach łączenia się mięśni ze sobą, z kośćmi lub miejscach przez które przechodzą duże naczynia krwionośne i nerwy.

Do najczęstszych przepuklin zaliczane są:

  • przepuklina pachwinowa – najpowszechniej spotykana (dotyczy nawet 70% przypadków). Ze względów anatomicznych występuje przede wszystkim u mężczyzn. Do jej powstania dochodzi zwykle na skutek osłabienia mięśni i powięzi tak zwanego kanału pachwinowego.
  • przepuklina brzuszna – zawartość jamy brzusznej (zwykle fragment jelita) przemieszcza się poza obręb mięśni tworzących powłoki brzuszne.
  • przepuklina udowa – występuje częściej u kobiet. Zawartość jamy brzusznej wydostaje się wówczas poza poza jej obręb przez kanał udowy, pod więzadłem pachwinowym.

Raz powstała przepuklina nie cofa się samoistnie, gdyż nacisk na rozerwane powłoki jamy brzusznej jest zbyt duży. Dolegliwości i objawy związane z jej występowaniem mogą być bardzo zróżnicowane – od niewielkiego, bezbolesnego uwypuklenia, aż po trwałe, szpecące obrzmienie w miejscu jej wystąpienia, powodujące nasilone objawy bólowe i dyskomfort. Przedłużający się i nasilający ból, stwardnienie przepukliny oraz towarzyszące temu nudności i wymioty mogą być objawem jej uwięźnięcia. Jest to bezwzględne wskazanie do wizyty u specjalisty. W przypadku uwięzienia fragmentu jelita w worku przepuklinowym może dojść do jego martwicy, wycieku treści jelitowej i zapalenia otrzewnej, co w skrajnych przypadkach kończy się śmiercią pacjenta.

Dlaczego operacja przepukliny jest konieczna?

Operacja przepukliny pachwinowej

Jedyną skuteczną metodą leczenia przepukliny jest operacja. Zabiegi stosowane w chirurgii przepuklin są zazwyczaj te same i, niezależnie od rodzaju przepukliny, polegają na odprowadzeniu zawartości worka przepuklinowego z powrotem do jamy brzusznej, a następnie zszyciu powłok brzusznych. W przypadku osób starszych lub otyłych stosowana bywa także procedura wzmocnienia powłok za pomocą wszczepienia specjalnej, polipropylenowej siatki (metoda Lichtensteina, Rutkowa lub Trabucco - bezszwowa). Operacja najczęściej występującej przepukliny pachwinowej nie jest procedurą skomplikowaną. Przeprowadzana jest najczęściej w trybie jednodniowym, a większość pacjentów wraca do domu 2-3 godziny po zakończeniu zabiegu. Przez pierwsze dwa tygodnie unikać należy wysiłku fizycznego, zaś do pełnej sprawności pacjent wraca po około miesiącu.  

Przepuklina - operacja prywatna czy na NFZ?

Operacja przepukliny należy do świadczeń refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jednak, jak w wielu innych przypadkach, czas oczekiwania na wykonanie procedury wynieść może od miesiąca do nawet pół roku. Operacje w prywatnych klinikach wykonywane są zwykle "od ręki" lub w ciągu kilku dni, a ich ceny, w zależności od zastosowanej metody i rodzaju znieczulenia (miejscowe lub ogólne) wynoszą:

  • 2-2,5 tys. zł (operacja przepukliny pachwinowej metodą Lichtensteina z wszczepieniem siatki) – Niepubliczny Zaklad Opieki Zdrowotnej "Certus" w Łodzi
  • 4-5 tys. zł (operacja przepukliny pachwinowej jednostronnej z użyciem siatki) – Centrum Medyczne Stadmedica w Bydgoszczy
  • 4,7 tys. zł (operacja przepukliny pachwinowej jednostronnej z użyciem siatki) – Szpital Dworska w Krakowie

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (3)

Marcin 33 5 lata temu

Właśnie wróciłem od chirurga . Diagnoza : przepuklina pachwinowa obustronna. Termin w Kaliszu "na nfz" ( celowo z małej litery, ponieważ instytucja ta nie zasługuje na inną pisownię) to kwiecień, a zatem 7 miesięcy. Dodatkowo nfz nie refunduje zabiegu przepukliny obustronnej. Refundowany jest zabieg każdej z osobna. Zatem czekają mnie dwa zabiegi w odstępie około czterech miesięcy. Czyli za ponad rok powinienem wrócić do zdrowia.... po prostu brak słów. Pracuje fizycznie i automatycznie jestem wyłączony z życia zawodowego... Odpowiedz

rysiek do Marcin 33 4 lata temu

W Warszawie po 12 mieś.oczekiwania i tekście " zrobię kiedy będę chciał i jak będę chciał" zrezygnowałem. Odpowiedz

Weronika do Marcin 33 3 lata temu

W Bydgoszczy termin 2 lata ;-) Odpowiedz

Operacja przepukliny

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 27

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…