Jaki jest średni rozmiar penisa?

Penis to dla wielu mężczyzn najważniejsza część ciała, a jego rozmiar potrafi być niezwykle delikatną kwestią. W konsekwencji wielu panów odczuwa "kompleks małego członka", połączony z obawami, że nie będą oni w stanie zaspokoić swoich partnerek. Kwestia rozmiaru tej części ciała niejednokrotnie bywa też przedmiotem opracowań naukowych. Co z nich wynika?

Data aktualizacji
Czas czytania
1 min.

Jednym z najnowszych opracowań podejmujących tematykę wielkości męskiego członka jest raport South London and Maudsley NHS Foundation Trust opublikowany przez czasopismo British Journal of Urology International. Aby przedstawić wiarygodne dane badacze tej instytucji przeanalizowali wyniki 17 różnych raportów, obejmujących łącznie 15,5 tysiąca mężczyzn z całego świata. Dla większego obiektywizmu pod uwagę wzięto tylko pomiary przeprowadzane przez lekarzy, nie zaś samych badanych, którzy często mają skłonność do zawyżania swoich "gabarytów". Penisy uczestników badań mierzone były od kości łonowej do czubka żołędzi (bez napletka), obwód natomiast u podstawy penisa lub w połowie jego długości.

Jaki jest średni rozmiar penisa?

Po opracowaniu zabranych danych naukowcy ustalili, że przeciętny członek podczas erekcji ma 13,12 cm długości i 11,66 cm obwodu, natomiast standardowy rozmiar penisa w stanie spoczynku to 9,16 i 9,31 cm obwodu. U 5 na 100 mężczyzn długość penisa podczas wzwodu nie przekracza 10 cm. Podobnie jest z członkiem większym niż przeciętny - podczas erekcji penis dłuższy niż 16 cm ma 5 panów na 100.

Średnia długośc penisaźródło: South London and Maudsley NHS Foundation Trust

 Co ciekawe, nie stwierdzono korelacji rozmiaru penisa z cechami takimi jak wzrost, rozmiar stopy, czy BMI. Są to opinie często spotykane w Internecie – jak się okazuje, nie mające poparcia w statystykach. Potwierdzenia nie znalazła także teza o związku pomiędzy rozmiarem członka a przynależnością do określonej rasy czy grupy etnicznej, choć kierujący badaniami psychiatra David Veale podkreśla, że badania nie są pod tym akurat względem wiarygodne, bo większość pomiarów pobrano od mężczyzn rasy kaukaskiej.

Rozmiary penisa - internet a rzeczywistość

Jak zauważa czasopismo "Science", średni rozmiar penisa obliczony przez badaczy różni się na niekorzyść od rozmiarów przyrodzenia aktorów występujących w filmach pornograficznych. Panów w kompleksy mogą wprowadzać też internetowe reklamy środków powiększających członek - wynika z nich, że średnia długość penisa to niemal 18 cm. Warto również pamiętać, że kobiety patrzą na swoich partnerów znacznie łaskawszym okiem niż mężczyźni sami na siebie.

Źródła:

  • David Veale, Sarah Miles, Sally Bramley, Gordon Muir, John Hodsoll, "Am I normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15,521 men", 2015

Inne przydatne linki


Dodaj pierwszy komentarz

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę