Metody usuwania tkanki tłuszczowej z brzucha - rodzaje zabiegów

W dzisiejszych czasach siedzący tryb pracy i życia sprzyja odkładaniu się nadmiernym kilogramom w różnych partiach naszego ciała. Powszechnie panujący trend dążeniu ku pięknu kłóci się z obrazem nadwagi i otyłości. Brak czasu i chęć szybkiej poprawy sylwetki skłania coraz większą ilość ludzi ku zabiegowym formom jej modelowania, które bez większego wysiłku pozwolą osiągnąć wymarzoną figurę.

Data publikacji
Czas czytania
9 min.

Liposukcja (ang. liposcution) to zabieg chirurgiczny wykorzystujący technikę ssania w celu usunięcia tłuszczu z określonych obszarów ludzkiego ciała, takich jak brzuch, biodra, uda, pośladki, ramiona czy szyja. Liposukcja nie jest metodą na utratę zbędnych kilogramów, w tym przypadku bardziej zasadne jest utrzymanie odpowiedniej diety i wysiłek fizyczny, a dla chorych z dużą otyłością zabiegi z dziedziny chirurgii bariatrycznej. Natomiast zabieg liposukcji to sposób na modelowanie sylwetki. Jeżeli masz stabilną masę ciała, ale dokucza CI nadmiar tkanki tłuszczowej w pewnych regionach ciała możesz być dobrym kandydatem do zabiegu liposukcji. 

Historia liposukcji sięga początków XX wieku, jednak przeprowadzane wówczas zabiegi cechowały się wysokim ryzykiem powikłań i sporym niebezpieczeństwem. Przełomem było opracowanie techniki minimalnych nacięć, która miała miejsce w latach 70 - tych XX wieku, kiedy to zastosowano tą technikę do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Obecna technika odsysania tłuszczu opiera się na usuwaniu tkanki tłuszczowej za pomocą tępo zakończonej kaniuli podłączonych do zamkniętego układu ssącego. 

Według statystyk liposukcja to jedna z najczęściej wykonywanych procedur zabiegowych z dziedziny medycyny estetycznej na świecie. Z danych przedstawionych przez American Society Of Plastic Surgeons (ASPS) opublikowanych w raporcie 2013 Plastic Surgery Statistic Report wynika, że w tym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ponad 1,6 miliona zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej, z czego ponad 360 000 przypada właśnie na liposukcję. Dane te ukazują jak bardzo popularny jest to zabieg, szczególnie w czasach kiedy atrakcyjna sylwetka ciała jest bardzo pożądana, a teraźniejszy szybki styl życia oraz brak wolnego czasu w pewnych przypadkach ogranicza możliwość naturalnego zadbania o własne ciało. Między innymi te czynniki są przyczyną popularności zabiegu liposukcji na całym świecie. Pod względem popularności zabiegu wśród płci pacjentów przeważają kobiety. Jednak liczba mężczyzn korzystających z tego typu zabiegów szybko wzrasta i obecnie wynosi około 25%.

Dziś wraz z rozwojem całej medycyny estetycznej dostępnych na rynku medycznym jest wiele różnych technik oferujących skuteczne usunięcie tkanki tłuszczowej z wybranych rejonów ciała i cięgi temu osiągnięcie idealnej sylwetki. Obecnie coraz większą popularność zdobywają zabiegi minimalnie inwazyjnego usuwania tkanki tłuszczowej z organizmu.

Body Jet Eco® - mikroliposukcja wodna

Zabieg Body Jet to innowacyjna metoda liposukcji, która cechuje się dobrymi efektami oraz minimalną inwazyjnością, a co za tym idzie dużym bezpieczeństwem zabiegu. Zabieg WAL (Water Assisted Liposuction) przy użyciu strumienia wody umożliwia pobranie komórek tłuszczowych z wybranych regionów ciała. Metoda ta polega na wypłukiwaniu komórek tkanki tłuszczowej pod wpływem działania strumienia roztworu soli fizjologicznej i znieczulenia, wstrzykiwanej dzięki bardzo cienkiej kaniuli. Przy tym ewentualny ból i dyskomfort związany z zabiegiem zredukowany jest do minimum. Zastosowane miejscowe znieczulenie zapewnia komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi przeprowadzającemu zabieg, który ma stały kontakt z pacjentem. Atutem tej metody jest między innymi uzyskanie gładkiej skóry, bez żadnych zgrubień i grudek. Ponadto w trakcie zabiegu Body Jet pobrane komórki tłuszczowe mogą być odfiltrowane i w nienaruszonym stanie wytransferowane w inne miejsce ludzkiego ciała, np. mogą być wykorzystane do powiększania i modelowania piersi. 

Zabieg mikroliposukcji Body Jet jak większość zabiegów medycyny estetycznej nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia i wiąże się pełną odpłatnością. Koszt takiej procedury w polskich placówkach waha się w granicach 4 000 - 6 000 zł. 

Smart Lipo - wiązka laserowa jako podstawowy zabieg liposukcji o minimalnej inwazyjności

Ta metoda modelowania sylwetki opiera się na działaniu wiązki laserowej, która dzięki swoim właściwościom pomaga uzyskać pożądany efekt usunięcia zbędnej tkanki tłuszczowej. Zabieg polega na wprowadzeniu do ciała specjalnego światłowodu poprzez który wpuszczana jest wiązka laserowa o specjalnie dobranym widmie, mocy oraz czasie impulsu rozbijająca błony komórek tłuszczowych, na skutek czego zawartość komórek wylewa się i może być w prosty sposób odessana i odciągnięta z organizmu.

Według wielu autorów metoda laserowej liposukcji jest jak dotąd jedyną metodą, która usuwa komórki tłuszczowe poprawiając jednocześnie cellulit, wiotkość i kondycję skóry. Dodatkowo dzięki swojej precyzji Smart Lipo może być stosowany w celu wygładzenia nierówności skóry powstałych po zabiegu klasycznej liposukcji. W trakcie zabiegu wykorzystywany jest aparat II generacji wspomagany odsysaniem niskociśnieniowym. Koszt liposukcji okolicy brzucha metodą Smart Lipo to suma rzędu 3 500 - 4 000 zł.

Vanquish - usuwanie tkanki tłuszczowej wykorzystując technologię LAHF

Vanquish należy do najnowszych osiągnięć w medycynie estetycznej używanym w celu redukcji tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki. Wykorzystywane w tej metodzie wielkoobszarowe pole wysokiej częstotliwości (LAHF - Large Area High-frequency Field)  umożliwia wybiórczą redukcję tkanki tłuszczowej. System ten używa niedawno wynalezionej technologii energii Selective HF. W odróżnieniu od jednobiegunowych urządzeń emitujących fale radiowe (RF) narzędzie Vanquish emituje energię RF nad dużym obszarem ciała. Całe urządzenie składa się z generatora energii oraz swoistego aplikatora, który dopasowuje się kształtem do napromienianej części ciała. Zaletą systemu jest fakt, że energia dostarczana jest do tkanek o specyficznej oporności, co pozwala skupić całą energię na tkance tłuszczowej z jednoczesnym ograniczeniem działanie tejże energii na inne otaczające tkanki. Wybiórczość działania Vanquish opiera się na odmiennych właściwościach absorpcyjnych tkanki tłuszczowej, a mianowicie dzięki obniżonej zawartości wody i mniejszym ukrwieniem możliwe jest selektywne skupienie pola energii. Urządzenie wytwarzając pole wysokiej częstotliwości wprowadza cząsteczki wybranych komórek w drgania, podnosząc temperaturę w danej tkance do 46 stopni, przyspieszając tym metabolizm komórek i w efekcie powodując ich lipolizę. 

Zabieg mikrolipolizy metodą Vanquish jest techniką całkowicie bezinwazyjną, szerzej określając nawet bezdotykową, która zapewnia całkowicie bezbolesne przeprowadzenie zabiegu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sama procedura nie trwa dłużej niż 30 minut. Pacjent przez cały czas leży na stole zabiegowym, a nad nim w odległości 1 - 2 cm od powierzchni brzucha ustawiony jest aplikator. Wykorzystując właściwości systemu RF dostarcza się energię do wybranych komórek, w których pobudzone odpowiednie procesy zapoczątkowują zjawisko apoptozy, czyli naturalnie zaprogramowanej śmierci komórki. Dla osiągnięcia jak najlepszych efektów zalecane są zazwyczaj 4 półgodzinne sesje w odstępie tygodnia każda. 

Innowacyjna technika dostępna jest w wybranych klinikach medycyny estetycznej w naszym kraju. Koszt takiego zabiegu oscyluje w granicach 4 000 - 5 000 zł za cały pakiet 4 sesji. 

Exilis bezinwazyjny system usuwania tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki

System Exilis łączy w sobie synergistyczne działanie radiofrekfencji i fal ultradźwiękowych. Aparat Exilis składa się z generatora oraz poręcznego aplikatora, dzięki któremu lekarz może usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej z wybranej części ciała. Zabieg trwa zazwyczaj około 40 minut i by osiągnąć pożądany efekt niezbędne są przynajmniej cztery sesje lecznicze. Zastosowana technologia RID, czyli połączenie działania fal ultradźwiękowych i radiofrekfencji zapewnia precyzyjne działanie termiczne w tkance poddanej zabiegowi. Jednocześnie urządzenie oferuje technologię CRT, czyli Collagen Refill Technology co powoduje przebudowę włókien kolagenowych i poprawę sprężystości napromienianej skóry. Natomiast emitowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe rozdzielenie tkanki tłuszczowej na pojedyncze komórki i późniejszą ich eliminację termiczną. 

Całkowita bezinwazyjność zapewnia bezbolesność oraz bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzanego zabiegu. Koszt liposukcji za pomocą technologii Exilis to 2 000 zł za komplet 4 niezbędnych kuracji. 

System EAT™ SkinShock - modelowanie sylwetki falą akustyczną

Technologia EAT™ SkinShock opiera się na synergii fal akustycznych i elektrycznych oddziałujących na określony i wybrany obszar ciała przy pomocy specjalnie zaprojektowanej głowicy. Terapia falą akustyczną opiera się na zwiększaniu przepuszczalności błon komórkowych i dzięki temu lepszej wymiany makro- i mikroelementów w komórce. Działanie fali akustycznej (shockowe) zakłada wprowadzenie komórek w fazę drgania wzrost napięcia i tworzenie nowej tkanki łącznej tak by móc zwalczyć powstały cellulit. Dodatkowo synergistycznie działające fale elektryczne zwiększa temperaturę wybranych tkanek i pozwala na zwalczenie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ta bezinwazyjna metoda pozwala na skuteczne usunięcie lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej z jednoczesnym ujędrnieniem poddanej zabiegowi skóry. Dziesięć zabiegów na pojedynczy obszar (np. brzuch) to wydatek rzędu 1 400 - 1 500 zł. 

Kryolipo - system „zimnego” usuwania tkanki tłuszczowej

Kriolipoliza opiera się na spostrzeżeniach, że długotrwale stosowane zimno powoduje degradację tkanki tłuszczowej. Od czasu tego odkrycia system ten znalazł zastosowanie w zabiegach modelowania sylwetki. To zjawisko zostało udowodnione przez amerykańskich naukowców Dr med. Dieter Mansteina i dr med. R. Rox Andersona. System Kryolipo przeznaczony jest przede wszystkim pacjentom, którzy chcieliby pozbyć się nadmiernych fałd tkanki tłuszczowej z okolicy brzucha, bioder i pośladków. 

Zabieg jest całkowicie bezinwazyjny i nie wymaga żadnego znieczulenia. W trakcie zabiegu pacjent leży na stole, a lekarz przykłada specjalną głowicę do wybranych obszarów ciała. Wtedy urządzenie zasysa tkankę i odpowiednio ją ochładza, przez co doprowadza do rozpadu komórek tkanki tłuszczowej, czyli lipolizy. Komórki ulegające rozpadowi usuwane są z organizmu naturalnymi drogami poprzez krew i limfę. Podczas procedury zabierane ciepło tkance przebiega w sposób całkowicie kontrolowany, a by osiągnąć rozpad komórek tłuszczowych należy doprowadzić do obniżenia ich temperatury od -5 do -10 stopni C.  By osiągnąć zadowalające rezultaty konieczne jest przeprowadzenie kilku sesji, a dokładna ich ilość uzależniona jest od obszaru, który poddany ma być lipolizie. Czas jednej takiej sesji waha się od 30 do 60 minut, a zalecany odstęp pomiędzy poszczególnymi sesjami wynosi około 6-8 tygodni. 

Proces kriolipolizy jest całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Po zabiegu pacjent może odczuwać jedynie delikatne napięcie tkanki poddanej zassaniu przez aparat oraz oczywiście w trakcie procedury odczuwalne będzie ochładzanie danej tkanki. Możliwe zaczerwienienie i drętwienie powinno ustąpić do kilku godzin po zakończonym zabiegu. Pacjent bezpośrednio po wszystkim może wrócić do codziennej aktywności, ale przez pierwszy tydzień powinien unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Koszt zabiegu kriolipolizy w polskich klinikach to wydatek rzędu 1 000 - 1 500 zł za jedną sesję zabiegową.

Lipoliza iniekcyjna

Na początku XXI wieku włoski badacz prof. Pasquale Motolese dokonał bardzo ciekawego odkrycia, a mianowicie, że deoksycholan sodu powoduje całkowite zniszczenie komórek tłuszczowych i postanowił wykorzystać to zjawisko w zabiegach modelowania sylwetki, czyli lipolizy. Starania profesora doprowadziły do opracowania nowej techniki iniekcyjnej – Intralipoterapii i preparatu – Aqualyx. Procedura lipolizy iniekcyjnej polega na podaniu gotowego preparatu do tkanki tłuszczowej wybranego regionu ciała i aplikowanego weń za pomocą specjalnie przygotowanych igieł. W preparacie Aqualyx znajduje się od razu substancja znieczulająca co zapewnia bezbolesny przebieg zabiegu, który składa się z ograniczonej liczby wkłuć. Deoksycholan sodu rozpuszcza błonę komórkową tkanki tłuszczowej, dzięki czemu dochodzi do adipocytolizy. Całość nie przekracza 30 minut. Lipoliza okolicy brzucha zazwyczaj wymaga 2-5 sesji zabiegowych. 

Tak prezentuje się przegląd podstawowych metod usuwania tkanki tłuszczowej z wybranych rejonów ludzkiego ciała, w tym brzucha. Podkreślić należy, iż każda ta metoda charakteryzuje się odpowiednimi wskazaniami i przeciwwskazaniami, które będą wpływać na powodzenie całej procedury. Dlatego też by dobrać jak najlepszą metodą należy każdą z nich dokładnie przedyskutować z lekarzem.

Źródła: dr Andrzej Kępa Lipoliza iniekcyjno-kawitacyjna – nowatorskie podejście do kształtowania sylwetki


Więcej na temat: plastyka brzucha

Inne przydatne linki

Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Alka 21 dni temu

jestem bardzo zainteresowana usunięciem nadmiaru tkanki tłuszczowej z mojego brzucha. Jest tego ok. 7kg słoniny tak na moje oko. Mam 62 lata , jestem zdrowa. Ten okres zamknięcia nas w domach rok temu spowodował u mnie brak ruchu i po prostu czułam jak tyję jeśli miałam przebywać cały dzień siedzieć w domku bez żadnego ruchu. Mam ponad 3kg więcej niż miałam ponad 1 rok temu. Zanim został ogłoszony lock-down to ćwiczyłam 3 x w tygodniu. teraz nie ma nic. Szok - muszę coś z tym wielkim brzuchem coś zrobić! Strasznie go nie akceptuję! Mieszkam w Gliwicach. Nie interesują mnie kosztowne konsultacje , po których dowiem się że najpierw musze schudnąć zanim ktoś mi wytnie kawał nadmiarowej skóry jak np.. klinika w Piekarach Śląskich hehehe Czekam na mądre propozycje. Alina Odpowiedz