Objawy wodniaka jądra

Choć powszechnie przyjęta nazwa wodniak jądra (łac. hydrocele testis) sugeruje chorobę toczącą się bezpośrednio w obrębie samego jądra to tak naprawdę oznacza nagromadzenie się nadmiernej ilości płynu między blaszkami osłonki męskiej gonady. Może wystąpić w każdym wieku, ale statystycznie częściej rozpoznawany jest u noworodków i niemowląt płci męskiej. U najmłodszych ma charakter wrodzony u starszych i dorosłych nabyty.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

            Położenie jąder w worku mosznowym sprawia, że nietrudno zauważyć pojawienie się jednostronnego obrzmienia. Jest to najczęstszy objaw wodniaka jądra. Niekiedy obrzęk lokalizuje się po obu stronach worka mosznowego, co świadczyć może o obustronnym wodniaku jąder. Jest on rozpoznawany w około 10% przypadków wrodzonych wodniaków jąder. U starszych chłopców oraz dorosłych mężczyzn obustronny wodniak występuje bardzo rzadko. W zależności od ilości zgromadzonego płynu obrzęk jest mniejszy lub większy, nie powoduje jednak bólu a dolegliwości towarzyszące wodniakowi najczęściej związane są z jego wielkością i ciężarem. Pacjenci często obserwują, że powiększenie worka mosznowego jest zwykle mniejsze rano po przebudzeniu a w ciągu dnia ulega progresji. Objaw ten występuje w tak zwanych wodniakach komunikujących, kiedy gromadzący się płyn może swobodnie przepływać do jamy brzucha (jamy otrzewnej) i z powrotem przez niezarośnięty wyrostek pochwowy. Zjawisko to dotyczy głównie najmłodszych pacjentów. W tym wypadku ilość gromadzącego się płynu może powiększać się również w okresie przeziębień, biegunek lub innych infekcji co wynika z większej produkcji płynu przez otrzewną.

Wodniak jądra może ulec powiększeniu również w wyniku działania tłoczni brzusznej. Skóra worka mosznowego nad wodniakiem pozostaje niezmieniona. W przypadku dużych wodniaków staje się jednak gładka i napięta. Wodniakowi towarzyszyć może dyskomfort, szczególnie w czasie aktywności fizycznej głównie z powodu większego ciążenia wodniaka. Nie powoduje jednak zaburzeń w oddawaniu moczu nawet gdy osiąga duże rozmiary. Leżąc w mosznie obok jądra, praktycznie nigdy nie zaburza jego czynności. W skrajnych przypadkach objętość płynu może być jednak tak duża, że prowadzi do istotnego wzrostu ciśnienia w mosznie i ucisku na jądro. Wówczas nieleczony wodniak może spowodować niedokrwienie jądra objawiające się gwałtownym, ostrym bólem.

          W czasie badania zauważyć można asymetryczne powiększenie połowy moszny a w ocenie palpacyjnej worka mosznowego wodniak wyczuwalny jest jako niebolesny, gładkościenny, sprężysty guz. Charakterystyczne jest zjawisko transluminacji przy podświetleniu wodniaka np. latarką – efekt przeświecania. Wodniak jądra podświetlony źródłem światła prześwieca na różowo a światło latarki przenika przez wodniaka i jest widoczne po stronie przeciwnej. Zjawiska przeświecania nie obserwuje się natomiast w przypadku zmian o charakterze litego guza czy też przepukliny mosznowej. To proste badanie zwane diafanoskopią pozwala na szybkie i łatwe rozpoznanie wodniaka. Zwykle metoda ta wykorzystywana jest w diagnostyce wodniaków u niemowląt i noworodków do postawienia wstępnej diagnozy. W każdym przypadku celem potwierdzenia wstępnego rozpoznania wodniaka jądra lekarz zleca wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). To nieinwazyjne badanie jest podstawowym w diagnostyce wodniaka jądra. Również u dorosłych pacjentów jest badaniem z wyboru .

        Każde pojawienie się zmian w obrębie worka mosznowego nigdy nie powinno być bagatelizowane. Brak towarzyszącego bólu powoduje jednak, że pierwsze objawy są przez pacjentów lekceważone. Pamiętajmy jednak, że podobne symptomy mogą występować w przebiegu innych groźnych chorób również takich, które wymagają szybkiej interwencji lekarskiej. Na podstawie wywiadu, badania palpacyjnego oraz badań obrazowych lekarz może rozpoznać rzeczywistą przyczynę dolegliwości. W przypadku wodniaka jądra należy go różnicować przede wszystkim z przepukliną pachwinową a szczególnie mosznową, zapaleniem jądra lub najądrza, nowotworem jądra a u małych pacjentów również z wnętrostwem. Dlatego w przypadku jakichkolwiek zmian w obrębie moszny zawsze należy zgłosić się do lekarza specjalisty chirurga lub urologa, który zleci odpowiednie badania oraz zaproponuje leczenie.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacja wodniaka jądra

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…